3p

Milorad Dodik elhagyta Bosznia-Hercegovinát annak ellenére, hogy hazájában elfogatóparancs van ellene érvényben.

Nemzetközi elfogatóparancs kiadását kérte Milorad Dodik, a bosznia-hercegovinai Szerb Köztársaság elnöke ellen az Interpoltól csütörtökön a balkáni ország szövetségi bírósága – írja a Népszava.

A bíróság megerősítette, hogy az Interpol helyi irodájának továbbították a kérelmet, amelyben az áll, hogy adjanak ki nemzetközi elfogatóparancsot a boszniai szerb köztársaság elnöke, illetve Nenad Stevandic, a szerb országrész parlamentjének elnöke ellen, mert a belföldi elfogatóparancs ellenére átlépték a boszniai határt. A cikk emlékeztett, a nemzetközi elfogatóparancsot akkor adják ki, ha azt az Interpol lyoni központjában is jóváhagyják.

A portál szerint Milorad Dodik hétfőn lépett be Bosznia-Hercegovinából Szerbiába annak ellenére, hogy Boszniában elfogatóparancs van ellene érvényben. A boszniai határőrség vizsgálja, ki követte el a mulasztást, és hogyan tudott a boszniai szerb elnök kilépni az országból; de a feltételezések szerint Milorad Dodik egy kisebb határátkelőt használt, a küldöttsége pedig megkülönböztető jelzést használt.

A magyar kormány jó ismerős

Az „Orbán Viktor barátja” kifejezés nem véletlen: Milorad Dodik és Orbán Viktor szoros szövetségesek, az Orbán-kormány több százmillió forintos gazdasági támogatást nyújtott a boszniai Szerb Köztársaságnak, különösen mezőgazdasági és gazdaságfejlesztési projektekre. Orbán politikailag is támogatja Dodikot az EU-val és a boszniai központi vezetéssel való konfliktusaiban, miközben Dodik rendszeresen dicséri Orbán szuverenista politikáját és a nyugati befolyással szembeni álláspontját.

Ahogy arról laptársunk, az Mfor részletesebben is írt, a VSquare oknyomozó portál kiderítette, hogy a Terrorelhárítási Központ (TEK) fegyveresei az eredeti célként megnevezett közös gyakorlatozás és kiképzés helyett azért voltak Boszniában, mert a feladatuk Dodik letartóztatásának megakadályozása és a boszniai Szerb Köztársaság elnökének kimenekítése lett volna. Az oknyomozó portál információ szerint TEK vezetőinek azután lett kiadva a feladat, miután Dodik februárban Orbán Viktornál járt a Karmelitában. A VSquare információi szerint a Terrorelhárítási Központ négy operatív és egy felderítőegységet, mintegy hetven embert küldött Banja Lukába.

A magyar kormány szempontjából különösen fontos, hogy az Egyesült Államok rendkívül rossz szemmel nézi Dodik tevékenységét, Trump külügyminisztere, Marco Rubio is elítélte azt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Több hullámban érkezett az eddigi legnagyobb orosz támadás Kijev ellen
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 15:56
A Kijev elleni támadás több mint 11 órán át tartott.
Nemzetközi Gyanús helyeken ólálkodtak az orosz drónok, de a NATO mégsem lépett?
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 14:21
Meglepő új tanulmány jelent meg.
Nemzetközi Megint odaszóltak a lengyelek Zelenszkijnek – az ukrán EU-csatlakozás is veszélyben?
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 13:18
Nem csökken a feszültség a két ország között.
Nemzetközi Amerikai atombombák érkezhetnek Litvániába
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 13:03
Idéjétmúlt az alkotmányozás korlátozás.
Nemzetközi Már 800-nál is több halottat követelt a kánikula Németországban
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 12:46
85 éves kor felett különösen veszélyes a nagy meleg.
Nemzetközi Hatmilliárd eurót kap Kijev védelmére Ukrajna, újabb uniós szankciók is jöhetnek
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 11:06
Csak az erőből ért Oroszország?
Nemzetközi Oroszország-Ukrajna 8:1, de ennek most az ukránok örülhetnek nagyon
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 10:03
Tizedelik a drónok az orosz katonákat.
Nemzetközi Rengeteg halott és sebesült Kijevben, hiába figyelmeztetett előre Zelenszkij
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 07:23
Csütörtök hajnalban pusztító támadást intéztek az oroszok az ukrán főváros ellen.
Nemzetközi Elképesztő izgalmak a vébén
Privátbankár.hu | 2026. július 2. 06:33
A házigazdák pedig emberhátrányban nyertek, Anglia is alaposan megizzadt Kongó ellen.
Nemzetközi Háborús bűncselekményként is vizsgálják az Északi Áramlat felrobbantását
Privátbankár.hu | 2026. július 1. 19:35
Vádat emeltek a robbantások feltételezett vezetője ellen.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG