3p

Az illúziók vége – a racionalitás kezdete –
úgy tűnik el az ESG, hogy velünk marad?

Klasszis Fenntarthatóság 2025 konferencia

2025. november 4., Budapest

Jelentkezzen most!

Népszavazás kiírását jelentette be Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke, és azt követően, hogy a boszniai szövetségi választási bizottság megfosztotta őt elnöki megbízatásától, közölte: nem megy sehova.

A múlt pénteken a boszniai fellebbviteli bíróság másodfokú ítéletében megerősítette a Milorad Dodik elleni elsőfokú ítéletet, és a boszniai szerb elnököt egy év letöltendő börtönbüntetésre ítélték, hivatali tevékenységeitől pedig hat évre eltiltották. Ezt követően döntött a választási bizottság az elnöki megbízatás visszavonásáról. A döntés ellen Milorad Dodik 90 napon belül fellebbezhet.

A politikus a választási bizottság döntését követően közölte: nem megy sehova, „nincs megadás”.

Bejelentette, népszavazást ír ki, hogy kiderüljön, a boszniai szerbek egyetértenek-e a választási bizottság döntésével. A tervek szerint a referendumon azt fogják kérdezni a boszniai szerbektől, hogy el kell-e fogadni a boszniai Szerb Köztársaság alkotmányának „semmibe vételét”.

A boszniai szövetségi ügyészség 2023 augusztusában emelt vádat Dodik ellen a büntetőtörvénykönyv azon pontja alapján, amely szerint hat hónaptól öt évig terjedő börtönbüntetésre ítélhető és hivatali tevékenységeitől akár tíz évre is eltiltható az a hivatalos személy, aki nem tartja be, nem hajtja végre vagy akadályozza a nemzetközi közösség főképviselőjének döntéseit.

Milorad Dodik és Orbán  Viktor köztudottan jó kapcsolatokat ápol
Milorad Dodik és Orbán Viktor köztudottan jó kapcsolatokat ápol
Fotó: MTI

A boszniai Szerb Köztársaság elnökét azzal vádolták, hogy nem hajlandó figyelembe venni Christian Schmidt főképviselő döntéseit, mert aláírta a nemzetközi főképviselő intézményének és hatásköreinek elutasításáról szóló törvényt.

A büntetőtörvénykönyv vonatkozó pontját éppen Christian Schmidt módosította, döntésének hátterében pedig a boszniai szerb politikusok kijelentései és lépései álltak.

Milorad Dodik közölte, a saját eszközeikkel fogja legyőzni a bosnyákokat, vagyis a politikán keresztül, ugyanis a véleménye szerint minden, amit ellene tettek, politikailag motivált volt. Mint mondta, a nép akarata fog érvényesülni, senki nem törheti meg egy nép politikai akaratát. „A népre fogok hallgatni, mert a néptől kaptam a megbízatásomat” – húzta alá, majd közölte, nem ereszkedik térdre, nem fog csúszni és mászni, hanem harcolni fog.

Emlékeztetett arra, hogy a jogszabályok szerint a boszniai szerb elnök megbízatása csak visszahívással vagy lemondással szűnik meg, a választási bizottság csak megadhatja vagy megerősítheti ezt a megbízatást, visszavonni nincs joga.

Milorad Dodik az utóbbi hónapokban több olyan intézkedést is kezdeményezett, amely a boszniai Szerb Köztársaság önállósodását hivatott elősegíteni. Március közepén benyújtotta az országrész új alkotmányának tervezetét, valamint a boszniai Szerb Köztársaság alkotmányos rendjének védelméről szóló törvényt. A politikus mintegy három évtizede hangoztatja, hogy a boszniai Szerb Köztársaságnak függetlenné kell válnia, és szerinte Bosznia-Hercegovina államként működésképtelen.

(MTI)

A Dodik-ügyről a szerdai Kormányinfón is szó volt:  

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Vészjósló jelentés látott napvilágot Putyin szándékairól
Privátbankár.hu | 2025. október 29. 08:10
Az orosz elnök nem fog megállni?
Nemzetközi Veszélyben a gázai tűzszünet? Itt az újabb izraeli légicsapás
Privátbankár.hu | 2025. október 29. 07:50
Az előzmény egy tűzpárbaj volt.
Nemzetközi A láncfűrészes elnök a durva megszorítások ellenére is nagyot nyert – mutatjuk, miért
Wéber Balázs | 2025. október 28. 18:31
Donald Trump kedvenc dél-amerikai elnöke több tízezer közalkalmazottat rúgott ki, valamint megvágta az oktatásra, egészségügyre és nyugdíjra szánt kiadásokat. Pártja mégis simán megnyerte az időközi argentin választásokat. Hogyan lehetséges ez? Ezt nézzük meg az e heti Nagyítóban Lénárt András Latin-Amerika szakértő segítségével.
Nemzetközi Zelenszkij megmondta, meddig nem fognak háborúzni
Privátbankár.hu | 2025. október 28. 18:19
Ukrajna nem fog évtizedekig háborúzni, de az EU-nak egy ideig stabil pénzügyi támogatást kell nyújtania Ukrajnának; az európai vezetők ezt két-három évre tervezik – jelentette ki az ukrán elnök keddi kijevi sajtótájékoztatóján.
Nemzetközi Nyolc magyarral a fedélzetén lezuhant egy kisrepülő Kenyában
Privátbankár.hu | 2025. október 28. 14:49
A miniszterelnök részvétét fejezte ki a repülőgép-szerencsétlenségben elhunyt magyarok családjainak.
Nemzetközi Melissa bedurvul: az évszázad viharát várják
Privátbankár.hu | 2025. október 28. 14:11
A hurrikán árvizeket és földcsuszamlásokat okozhat Jamaicán.
Nemzetközi Netanjahu szerint a Hamász késik a halott túszok kiadásával – újabb szankciók jöhetnek
Privátbankár.hu | 2025. október 28. 12:58
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök sürgős kabinettanácskozást hívott össze keddre amiatt, hogy szerinte a Hamász késik a halott izraeli túszok átadásával, és ezért milyen további szankciókkal sújtsák a palesztin iszlamista szervezetet.  
Nemzetközi A nap képe: ki nem találja, kivel futott össze Szijjártó Péter Fehéroroszországban
Privátbankár.hu | 2025. október 28. 12:05
Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel. 
Nemzetközi Sűrű éjszakája volt az orosz légvédelemnek
Privátbankár.hu | 2025. október 28. 10:12
Tizenhét repülőgép típusú ukrán drónt semmisített meg Oroszország légterében az éjszaka folyamán az orosz légvédelem – közölte kedden az orosz védelmi minisztérium.  
Nemzetközi A nap képe: Orbán Viktor és Giorgia Meloni összemosolyogtak
Privátbankár.hu | 2025. október 27. 19:44
A miniszterelnök Olaszországban találkozott a hivatali partnerével.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG