3p

Trump erőszakkal fenyegeti a bevándorlásellenes tüntetőket, miközben Kalifornia kormányzója jogellenesnek tartja a katonai bevetést.

Harmadik napja tartanak a tüntetések Los Angelesben Donald Trump elnök bevándorlási razziái ellen, miután a szövetségi kormány 300 nemzeti gárdistát vezényelt a városba. Gavin Newsom, Kalifornia demokrata kormányzója jogsértőnek nevezte a lépést, és közölte, beperli a szövetségi kormányt. A gárdisták szövetségi épületeket védenek, de nem látnak el rendvédelmi feladatokat, derül ki a Reuters összefoglalójából.

A rendőrség több tüntetést is jogellenesnek minősített, miután egyes résztvevők betondarabokkal és üvegekkel dobálták meg a rendőröket. A demonstrálók mexikói zászlókkal vonultak, a város több pontján is megmozdulásokat tartottak. A belvárosban felgyújtottak több Waymo önvezető járművet is, egy csoport pedig lezárta a 101-es autópályát. A rendőrség eddig legalább 39 embert vett őrizetbe.

Newsom szerint Trump „válságot gyárt”, és „diktátori eszközöket” alkalmaz. A kaliforniai kormányzó hangsúlyozta, hogy az állam szuverenitását sérti a kormányzat fellépése, és a vonatkozó szövetségi jogszabály (Title 10) értelmében a nemzeti gárda bevetését csak a kormányzón keresztül lehetne elrendelni.

A Pentagon szerint a Los Angeles térségében készenlétben álló tengerészgyalogosok létszáma 500 fő, és ha szükséges, azonnal mozgósíthatók. Pete Hegseth védelmi miniszter szerint a hadsereg „magas készültségi fokozatban” van.

Trump közösségi médiában a tüntetőket „erőszakos lázadó bandáknak” nevezte, és „nagyon erőteljes fellépést” ígért. Arra is utalt, hogy ha a demonstrálók rendőrökre vagy katonákra köpnek, akkor „mi ütünk”. Egyelőre azonban nem hivatkozott a 1807-es Insurrection Actre, amely lehetővé tenné a hadsereg bevetését.

A Mexikói elnök, Claudia Sheinbaum is bírálta a razziákat és a katonai jelenlétet. „A bevándorlás kérdését nem razziákkal és erőszakkal, hanem átfogó reformokkal kell kezelni” – mondta.

A szövetségi statisztikák szerint Los Angeles lakosságának jelentős része latin származású és külföldön született. A razziák során azonban nemcsak illegális bevándorlókat, hanem jogszerű tartózkodási engedéllyel rendelkezőket is őrizetbe vettek, ami jogi vitákat váltott ki.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Trump elbizonytalanodott Putyin békekötési szándékával kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 19:35
Az Egyesült Államok elnöke kedden kijelentette, reméli, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök lépéseket tesz az ukrajnai háború befejezése érdekében, de elismerte, hogy a Kreml vezetője esetleg egyáltalán nem akar megállapodást kötni, hozzátéve, hogy ez „nehéz helyzetet” teremtene Putyin számára.
Nemzetközi Benjamin Netanjahu éles támadást intézett Anthony Albanese ausztrál kormányfő ellen
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 17:30
Az izraeli miniszterelnök „gyenge politikusnak” nevezte Albaneset, aki „elárulta Izraelt és magukra hagyta Ausztrália zsidóit”.
Nemzetközi Áttörés: jön a japán-török katonai együttműködés
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 17:00
Japán védelmi minisztere, Nakatani tábornok kedden Ankarában tárgyalt a török vezetéssel a védelmi ipari együttműködésről és a török gyártmányú drónok lehetséges beszerzéséről. A látogatás része annak a törekvésnek, hogy Tokió bővítse a pilóta nélküli rendszerek szerepét fegyveres erőiben.
Nemzetközi Budapest a világ figyelmének középpontjába kerülhet – Magyar Péter is ezt kérte
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 16:31
Az orosz és ukrán elnökök közötti béketárgyalásnak Budapest adhat otthont.
Nemzetközi Ezt ajánlja Kína Indiának a határrendezési tárgyalások újrakezdésekor
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 15:40
Kína ígéretet tett arra, hogy biztosítja India ritkaföldfém-ellátását a határtárgyalások megkezdésekor – közölte kedden egy magas rangú indiai tisztviselő. A lépés a két ország kapcsolatainak javulását jelezheti, miután a 2020-as határincidens megrendítette a viszonyt.
Nemzetközi Kiapadt a víztároló Rodostónál
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 15:20
Aszály miatt kiürültek a víztározók Törökország északnyugati részén, Tekirdağ (magyarul Rodostó) tartományban, ami rendkívüli vízkorlátozásokhoz vezetett.
Nemzetközi Amíg Zelenszkij Washingtonban tárgyalt, Putyin rakétákkal támadta Ukrajnát
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 10:53
Ukrán légierő: éjszaka 10 rakétával és 270 drónnal támadta Ukrajnát az orosz hadsereg. Putyin éppen békét ígért telefonon Trumpnak, amikor a támadás történt.
Nemzetközi Trump parancsára az atombombát az amerikai katonák többsége ledobná
Kormos Olga | 2025. augusztus 19. 10:20
Egy júniusi közvélemény-kutatás során a kérdezők arra voltak kíváncsiak, a katonák tisztában vannak a jogszerű és illegális parancsok közötti különbségekkel, bizonyos parancsok megszegésének lehetőségével, és azzal, hogy mikor kell ezt megtenniük. E felmérés aktualitását az adja, hogy a Nemzeti Gárdát már Washingtonba is rendelték.
Nemzetközi Elfogadta a tűzszüneti javaslatot a Hamász
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 09:21
Ez ugyanakkor még nem jelenti azt, hogy valóban fegyvernyugvás lesz a Gázai övezetben.       
Nemzetközi Putyin – Zelenszkij csúcstalálkozó: körvonalazódnak a részletek
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 08:48
A következő két hétben megvalósulhat Vlagyimir Putyin orosz és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök találkozója – közölte Friedrich Merz német kancellár Donald Trump amerikai elnök európai vezetőkkel Washingtonban közép-európai idő szerint kedd hajnalban tartott tárgyalását követő sajtótájékoztatóján. Volodimir Zelenszkij pedig kijelentette, hogy Ukrajna bármilyen csúcsszintű formátumban kész tárgyalni Oroszországgal a háború befejezéséről.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG