4p

Brüsszelben nem tudják elviselni, hogy Magyarország, minden nyomásgyakorlás ellenére, nem hátrál - jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter szombaton a Mathias Corvinus Collegium (MCC) által szervezett MCC Feszten Esztergomban; a politikus szerint onnan koordinálták a kijevi döntést, hogy a Lukoil olajszállítmányait nem engedik át Magyarország és Szlovákia felé.

Szijjártó Péter hangsúlyozta, sokat gyengült az Európai Unió, de nem lehet annyira gyenge, hogy tolerálja: egy tagjelölt minden egyeztetés nélkül olyan döntést hoz, amely két uniós tagország energiaellátásának biztonságát veszélyezteti.

A politikus hozzátette, ez az intézkedés a magyar kőolajimport harmadát, a szlovák behozatal 40-45 százalékát érinti, és ez jelentős energiaellátási kockázat.

Ehhez járult a horvát felajánlás az adriai szállításra, úgy, hogy a balkáni ország - helyzetével visszaélve - többszörösére emelte a tranzitdíjat és csak rövidtávú szerződéseket hajlandó kötni - mondta Szijjártó Péter.

A külgazdasági és külügyminiszter hangsúlyozta, ne Brüsszelből és ne Zágrábból mondják meg, hogy Magyarország milyen útvonalon vesz bármilyen energiahordozót, mert Magyarország sem mondja meg másnak.

 Szijjártó Péter és Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója, a Mandiner című hetilap lapigazgató-főszerkesztője az MCC színpadán
Szijjártó Péter és Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója, a Mandiner című hetilap lapigazgató-főszerkesztője az MCC színpadán
Fotó: MTI/Kovács Attila

Miközben a szolidaritás a legtöbbet használt szó az európai politikai diskurzusban - tette hozzá -, most egy tagjelölt próbálja nehéz helyzetbe hozni az unió két tagállamát, miközben egy harmadik ezen nyerészkedik és "Brüsszel a füle botját sem mozgatja".

Ukrajnáról szólva úgy fogalmazott, az ukránokkal szembeni korrekt hozzáállásra vonatkozó bármilyen kritikát vissza kell utasítani akkor, amikor az olajembargó és a "kárpátaljai magyar kisebbség jogainak eltiprása ellenére" Magyarországról kapják a villamos energia 42 százalékát, Magyarország befogadott több mint 1,3 millió menekültet és csaknem 1500 intézménybe járnak menekült családok gyermekei.

Kijelentette, amíg ez a helyzet fennáll, szó sem lehet arról, hogy az európai békekeretben szereplő néhány milliárd eurót kifizessék.

"Az inkább tragikus, mint vicces, hogy így hívják" - tette hozzá, mert ebből a keretből az Ukrajnának fegyvert szállító európai uniós tagállamok "visszaigényelhetik a hőstetteik árának egy részét", az adófizetők pénzéből - mondta.

Az elmúlt két és fél évben sok száz milliárd eurónyi fegyvert "hordtak" nyugati szövetségeseink Ukrajnába, az ország nem ért el sikereket a frontvonalon. "és az oroszok napról napra mennek előre."

"Azt gondolom, hogy nekünk, akik az utolsók vagyunk Európában, akik mindenkivel tudnak beszélni, az a feladatunk, hogy segítsünk a diplomáciai csatornák újranyitásában, a párbeszéd újraindításában" - jelentette ki.

Szijjártó Péter emlékeztetett: jobbratolódás jött létre az Európai Parlamentben. Az Európai Néppárt az európai szocialistákkal koalícióban osztotta el a parlamenti pozíciókat, és népszerűségének csökkenésével bevonta a liberálisokat, majd a zöldeket is.

Értékelése szerint a folyamat "felőrölte a néppártot mint jobboldali entitást", mely ma már egy inkább a politikai paletta baloldala felé tendáló mainstream pártcsoportosulás lett.

Ez teret nyitott a politikai paletta igazi jobboldalán, melyet most két pártcsoport tölt be, de lesz még olyan időszak, amikor az Európai Parlament a harmadik, majd második legnagyobb csoportja egy igazi jobboldali csoportosulás lesz - vélekedett a miniszter.

Azt mondta, jó magyar-amerikai viszonyt szeretne, "de ennek jól láthatóan van egy személyi feltétele az óceán túlpartján, és ezt a személyi feltételt úgy hívják, hogy Donald Trump".

Ha a Donald Trump győz az amerikai elnökválasztáson, a magyar-amerikai kapcsolatrendszer megint a csúcspontjára kerülhet. Ha a demokraták folytatják, "nagyon sok jóra nem számíthatunk", de nem csak a magyar-amerikai kapcsolatrendszer szempontjából, hanem a béke vagy háború szempontjából sem - fűzte hozzá.

Szijjártó Péter a magyar külpolitika legnagyobb sikerének azt nevezte, hogy "a transzatlanti buborékon kívül" Magyarországot mindenhol az észszerűséggel, a józan ésszel, a kölcsönös tisztelettel és a racionális hozzáállással azonosítják, és magyarokról a világon kifejezetten kedvezően vélekednek.

(MTI)


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Irán miatt már amerikai földön is öldökölnek? – lövések Texasban
Privátbankár.hu | 2026. március 2. 06:54
Többen meghaltak az amerikai Texas állam egyik városában.
Nemzetközi Mi történik Iránban? Hétfő reggeli hírek a közel-keleti helyzetről
Privátbankár.hu | 2026. március 2. 06:19
Teherán nem tárgyal az előtérbe került új iráni vezető szerint. Számos vezető beosztású iráni politikus és katona halott, az ellentámadások széleskörűek, kevés elért eredménnyel. Az iráni nép reakciója vegyes az ajatollah halálát követően. Hétfő reggeli összefoglaló.
Nemzetközi Hogyan lehet valaki egyszerre a CBS News tudósítója és a KGB tisztje?
Elek Lenke | 2026. március 1. 18:10
A világ egyik legnagyobb akcióhőse lehetne, Stirlitz kapitány és James Bond kalandjait messze felülmúlva. Szovjet – és angol – újságíró volt egyszerre, afféle fedőfoglalkozásként, de egyben diplomata és KGB-tiszt, nem mellesleg a Szovjetunió legnagyobb luxusautó-gyűjteményének tulajdonosa. Csoda, hogy még nem készült film az életéről.
Nemzetközi Őt is megölték? Mahmud Ahmedinezsád haláláról érkeznek hírek
Privátbankár.hu | 2026. március 1. 17:24
Célzott támadásban halhatott meg a holokauszttagadó iráni exelnök, akit Magyarországon is vendégül láttak – a hírt azonban egyelőre nem erősítették meg hivatalos források.
Nemzetközi Most kezd fájni Amerikának is a háború: több katona is elesett
Privátbankár.hu | 2026. március 1. 16:47
Az USA bejelentette: három katonát már elvesztettek a hadműveletben, öt súlyos sebesült is van.
Nemzetközi Már halálos áldozatai is vannak az iráni válaszcsapásoknak – Dubaj utcái kiürültek (frissítve)
Privátbankár.hu | 2026. március 1. 15:09
Az iráni ellentámadás nem igazán tud átjutni a légvédelmi rendszereken, de az anyagi károk mellett már személyi sérülések és néhány haláleset is köthető hozzájuk.
Nemzetközi Így ömlik a pénz Putyin állítólagos szeretőjéhez
Kormos Olga | 2026. március 1. 14:49
Bár sem Vlagyimir Putyin, sem Alina Kabajeva soha nem ismerte el viszonyukat, az papírokkal igazolható, hogy hány milliárd rubelt csatornáztak be az állítólagos szeretőnek.
Nemzetközi Megölték Putyin szövetségesét – megszólalt az orosz elnök
Privátbankár.hu | 2026. március 1. 11:58
Az iráni Hámenei ajatollah halálát cinikus gyilkosságnak nevezte Vlagyimir Putyin.
Nemzetközi Durvul a helyzet: megrohamozzák az amerikai követségeket, konzulátusokat
Privátbankár.hu | 2026. március 1. 09:47
Jelentős a feszültség a régióban: Karacsiban a konzulátust, Bagdadban a nagykövetséget vették célba az Amerika-ellenes tüntetők, Pakisztánban le is lőttek közülük többeket. Irán közben a régió számos országa ellen rakétatámadásokat indít.
Nemzetközi Iráni háború: Szijjártó Péter egy fontos helyzetjelentést és egy követelést tett közzé
Privátbankár.hu | 2026. március 1. 09:17
A külgazdasági és külügminiszter is összefoglalta a helyzetet vasárnap reggel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG