2p

Az ENSZ Biztonsági Tanácsában kéri az oroszok segítségét.
 

Az Európai Unió bosznia-hercegovinai békefenntartó missziója, az EUFOR boszniai jelenlétének megvétózását fogja kérni Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke Oroszországtól – közölte a politikus azon a sajtótájékoztatón, amelyet azt követően hívott össze, hogy a boszniai szövetségi ügyészség szerdán elrendelte az előállítását.

A boszniai szerb elnök közölte, hogy hamarosan magas szintű vezetőkkel tárgyal Oroszországban, ahol az EUFOR jelenlétének korlátozása is szóba kerül majd. Véleménye szerint az EUFOR megszállás alatt tartja a boszniai Szerb Köztársaságot, a szerbeknek pedig nem szabad tűrniük a tőle érkező fenyegetéseket. Azt mondta, hogy orosz partnereitől az EUFOR boszniai jelenlétének megvétózását fogja kérni, amikor arról tárgyalnak majd az ENSZ Biztonsági Tanácsában.

Dodik közölte, hogy a nemzetközi közösség boszniai főképviselőjének irodáját bűnszervezetté fogja nyilvánítani.

Dodik az oroszok jó szövetségese, Putyinnal is találkozott
Dodik az oroszok jó szövetségese, Putyinnal is találkozott
Fotó: Wikimedia Commons

Ezer szállal belekeveredett a magyar kormány

Milorad Dodik és Orbán Viktor szoros szövetségesek, az Orbán-kormány több százmillió forintos gazdasági támogatást nyújtott a boszniai Szerb Köztársaságnak, különösen mezőgazdasági és gazdaságfejlesztési projektekre. Orbán politikailag is támogatja Dodikot az EU-val és a boszniai központi vezetéssel való konfliktusaiban, miközben Dodik rendszeresen dicséri Orbán szuverenista politikáját és a nyugati befolyással szembeni álláspontját.

Ahogy arról laptársunk, az Mfor részletesebben is írt, a VSquare oknyomozó portál kiderítette, hogy a Terrorelhárítási Központ (TEK) fegyveresei az eredeti célként megnevezett közös gyakorlatozás és kiképzés helyett azért voltak Boszniában, mert a feladatuk Dodik letartóztatásának megakadályozása és a boszniai Szerb Köztársaság elnökének kimenekítése lett volna. Az oknyomozó portál információ szerint TEK vezetőinek azután lett kiadva a feladat, miután Dodik februárban Orbán Viktornál járt a Karmelitában. A VSquare információi szerint a Terrorelhárítási Központ négy operatív és egy felderítőegységet, mintegy hetven embert küldött Banja Lukába.

A magyar kormány szempontjából különösen fontos, hogy az Egyesült Államok rendkívül rossz szemmel nézi Dodik tevékenységét, Trump külügyminisztere, Marco Rubio is elítélte azt:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Tömeggyártás indul Nagy-Britanniában az ukrán drónelfogókból
Privátbankár.hu | 2025. november 27. 18:16
Nagy-Britannia hamarosan beindítja az ukrán fejlesztésű Octopus légvédelmi drónelfogók tömeggyártását, hogy tovább erősítsék Ukrajna légvédelmét – közölte Denisz Smihal ukrán védelmi miniszter hozzátéve, hogy a két ország védelmi tárcáinak képviselői licencmegállapodást írtak alá.
Nemzetközi Putyin kemény üzenete: visszavonulást követel az ukrán erőktől
Privátbankár.hu | 2025. november 27. 16:41
Elfoglalta a donyecki régióbeli Vaszjukivka települést az orosz hadsereg, továbbá két másik várost is bekerítettek.
Nemzetközi Válasz az orosz fenyegetésre: önkéntes katonai szolgálatot vezet be egy európai ország
Privátbankár.hu | 2025. november 27. 15:49
Emmanuel Macron csütörtökön bejelentette, hogy Franciaország jövő nyártól bevezeti a tíz hónapos „nemzeti szolgálatot” fiatal felnőttek számára, amely önkéntes lesz, és „a hadsereg igényeit” hivatott kielégíteni az orosz fenyegetésekkel és a megnövekedett konfliktuskockázatokkal szemben.
Nemzetközi Vezető szerepet akar a béke megteremtésében az EU
Privátbankár.hu | 2025. november 27. 15:28
Az Európai Parlament felszólította az EU-t, hogy vállaljon nagyobb felelősséget Európa biztonságért, és a lehető legaktívabban támogassa a békét Ukrajnában.
Nemzetközi Ez nem fog tetszeni Orbán Viktornak – készülnek a B-tervek Brüsszelben Ukrajna megsegítésére
Wéber Balázs | 2025. november 27. 14:31
A befagyasztott orosz vagyont hasznosító jóvátételi hitel uniós jóváhagyása csúszik, ezért az EU most más, áthidaló megoldásokat keres Ukrajna pénzügyi támogatásának fenntartására.  
Nemzetközi Beintettek a magyar kormánynak: nem engedték Szijjártó Péter gépét leszállni, ez az indoklás
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 19:11
Bosznia-Hercegovina honvédelmi minisztere így döntött.
Nemzetközi Trump nem akármilyen húzásra készül – elcsábítja Putyin szövetségesét?
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 15:53
Az amerikai kormány közelebb terelné a nyugathoz Fehéroroszországot.
Nemzetközi Az EU-Afrika csúcs nagyrészt egy távoli országról szólt
Bózsó Péter | 2025. november 26. 15:33
Az angolai fővárosban hétfőn és kedden megrendezett EU-Afrika csúcs főleg Európa azon törekvését állította a középpontba, hogy versenyezzen Kínával az afrikai ásványokhoz való hozzáférésben. Ennek érdekében az öreg kontinens „gyarmatosító attitűdjét” is felülvizsgálja.
Nemzetközi Ursula von der Leyen megüzente: ebből nem enged az EU
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 15:04
Az amerikai béketervről vitáznak az Európai Parlamentben, itt szólalt fel.
Nemzetközi Óriásit zuhant Gáza gazdasága, 70 milliárd dollárba kerülhet az újjáépítés
Privátbankár.hu | 2025. november 26. 11:05
Az ENSZ jelentés szerint Izrael hadműveletei „jelentősen aláásták a túlélés minden pillérét”, és az újjáépítés 70 milliárd dollárba kerülne.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG