3p

A kormányzó Smer-SD elveszítette vezető pozícióját Szlovákia pártjai között, mivel megelőzte az Európa-párti, liberális ellenzéki mozgalom, a Progresszív Szlovákia (PS/RE).

A Denník N szlovák lap megbízásából készült Ipsos közvélemény-kutatás azt mutatja, hogy most a Progresszív Szlovákia áll az élen a szavazók 22,6 százalékos támogatottságával, a Smer-SD pedig kissé lemaradva 21,9 százalékon áll.

A harmadik helyen egy másik kormánypárt, a Hlas-SD (NI) végzett nagy különbséggel lemaradva 12,8 százalékkal, míg a szélsőséges Republika 7,7 százalékot ért el, a kereszténydemokrata mozgalom KDH 6,9 százalékot, a SaS pedig 6,2 százalékot — ezek a pártok jutnának be a parlamentbe.

Robert Fico szlovák és Orbán Viktor magyar miniszterelnök parolázik
Robert Fico szlovák és Orbán Viktor magyar miniszterelnök parolázik
Fotó: Facebook/Robert Fico

A Fico koalíciós kormányába tartozó SNS azonban csak a szavazatok 2,4 százalékát érné el, ezzel az 5 százalékos parlamenti küszöb alá esne — ismerteti az eredményeket az Euractiv is.

Michal Šimečka, a Progresszív Szlovákia vezetője üdvözölte az eredményeket, és hozzá tette: „növekszik a kiábrándult kormányszavazók száma”.

„Beszélünk velük, meglátogatjuk őket országszerte, kiadványokat kézbesítünk, rámutatunk a Smer hazugságaira és kudarcaira. Ennek köszönhetően a belénk vetett bizalom növekszik, Fico pedig egyre lejjebb zuhan” – írta Šimečka az Instagramon.

Fico nem bízik a közvéleménykutatásokban

Fico közvetlenül nem kommentálta a közvélemény-kutatási eredményeket, de amikor gratulált Donald Trumpnak az amerikai elnökválasztáson aratott győzelméhez, arra figyelmeztetett, hogy a közvélemény-kutatásokban nem lehet megbízni.

„Azt üzenem Szlovákia polgárainak, hogy a média mindig hajlamos hazudni, a valóságtól eltérő képet alkotni. A közvélemény-kutatások 90 százalékát pedig kifejezetten kérésre végzik, hogy megmutassák, mi az ami nem igaz” – mondta Fico egy sajtótájékoztatón.

A szlovák miniszterelnök népszerűsége is fakul

A kisebb közvélemény-kutatók, például az NMS és a SCIO több hónapja vezették a Progresszív Szlovákiát (PS), de a 2023. szeptemberi parlamenti választások óta ez az első alkalom, hogy az Ipsos is arról számolt be, hogy a PS megelőzte a Smert.

Az Ipsos a politikusok megbízhatóságát is mérte, és megállapította, hogy a közvélemény Fico iránti bizalma a szeptemberi 38 százalékról mára 32 százalékra esett vissza.

Ez a tendencia összhangban van a TV JOJ múlt heti AKO közvélemény-kutatásával, amely azt mutatta, hogy Fico a hosszú ideig tartott második helyéről az ötödik helyre csúszott a megbízhatósági rangsorban. Az AKO szerint a szlovákok 32 százaléka bízik benne, ami jóval kevesebb a júniusi 45 százalékhoz képest.

Szlovákia legmegbízhatóbb politikusa továbbra is Peter Pellegrini köztársasági elnök, 51 százalékos bizalmi indexszel, őt követi a Progresszív Szlovákia vezetője, Michal Šimečka 40 százalékkal és a KDH ellenzéki párt vezetője, Milan Majerský 38 százalékkal.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Az ukránok már a Földközi-tengere is kiterjesztették támadásaikat
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 18:01
Az orosz szankciókat megszegő árnyékflottához tartozó tankert támadtak meg ukrán drónok – közölte egy forrás az az Ukrán Biztonsági Szolgálattól (SZBU).
Nemzetközi Az Egyesült Államok felfüggeszti a zöldkártya lottóprogramot
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 16:20
Donald Trump elnök felfüggesztette az amerikai zöldkártya lottóprogramot a Brown Egyetemen történt múlt heti két halálos áldozatot követelő terrorista lövöldözés hatására.
Nemzetközi Putyin: Oroszország nem fogja megtámadni a Nyugatot
Vámosi Ágoston | 2025. december 19. 14:35
Évértékelőt tart az orosz elnök, Vlagyimir Putyin, ahol azt is megkérdezték tőle, szükség van-e még „különleges katonai múveletekre”. Eközben az orosz jegybank kamatdöntő ülést tartott, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pedig a varsói elnöki palotában tárgyal Karol Nawrockival.
Nemzetközi Már félmilliárd forintnyi adományt kapott a sydney-i lövöldözés hőse
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 12:19
Még a kórházban átvette a csekket az egyik merénylőt lefegyverző szír származású férfi.
Nemzetközi Elárulta az orosz kémfőnök, mikor lesz béke
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 12:02
Hosszan tárgyalt Szergej Nariskin az MI6 vezetőjével, elmondta a véleményét az uniós vezetőkről, a békéről és Szerbiáról is.
Nemzetközi A bolgár kormány lemondása után tisztességes választásokért és a korrupció ellen vonultak utcára tízezrek
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 11:26
Bulgárai több nagyvárosában is tüntetések voltak. Se kormánya, se költségvetése nincs az eurót bevezető uniós államnak.
Nemzetközi Elbukott a jóvátételi hitel terve, de nem hagyják magára Ukrajnát – Brüsszelből jelentjük
Wéber Balázs | 2025. december 19. 10:11
Az uniós tagállamok vezetői egy maratoni csúcson sem tudtak megegyezni arról, hogy az EU-ban befagyasztott orosz állami vagyont Ukrajna finanszírozására használják fel. Ugyanakkor egy 90 milliárd eurós uniós hitel formájában továbbra is támogatják az országot. Magyarország, Szlovákia és Csehország nem vesz részt a hitelnyújtásban.
Nemzetközi Kezd nagyon elegük lenni az ukránoknak Odesszában
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 09:19
Nem bírják már áram nélkül, a kormányzó megértő, de sokat nem tud tenni.
Nemzetközi Gyorsan megdicsérték az uniót és Orbán Viktorékat Moszkvából
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 07:29
A józan ész hangjai győzedelmeskedtek az orosz állami vagyonalap vezetője szerint.
Nemzetközi Három jele is van, hogy kezd megroppanni az orosz gazdaság
Litván Dániel | 2025. december 19. 05:44
Az olajbevételek bezuhantak, már az aranykészlethez is hozzá kellett nyúlnii. És ez hamarosan a fronton is meglátszódhat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG