3p

A Grúz Nemzeti Légió nevű georgiai félkatonai alakulat és annak vezetője, Mamuka Mamulasvili is bekapcsolódott a Szlovákiában az elmúlt hetekben tartott kormányellenes tüntetések szervezésébe – mondta Robert Fico szlovák miniszterelnök a pozsonyi kormánypalotában tartott sajtótájékoztatóján pénteken.

A sajtótájékoztatón, amelyen részt vett a belügyminiszter, a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) és a pénzügyőrség vezetője, Robert Fico kijelentette: a Grúz Nemzeti Légióval szlovák ellenzéki politikusok és a múlt heti szlovákiai kormányellenes tüntetések egyik szervezője, a Békét Ukrajnának nevű civil szervezet is kapcsolatban áll, közösen szervezték a tüntetéseket.

Hozzátette: a Grúz Nemzeti Légió az ukrán hírszerzés irányítása alatt áll, és vezetője – aki részt vett a kijevi Majdanon, majd később a Tbilisziben zajló hasonló eseményekben – egyike azoknak a személyeknek, akiket a szlovák hatóságok a napokban tiltólistára tettek, vagyis nem léphetnek be Szlovákiába.

Jana Maskarova országos rendőrfőkapitány és Matus Sutaj Estok belügyminiszter csütörtökön jelentették be, hogy egy ukrán állampolgárt kiutasítanak, többeknek pedig megtiltják az országba való belépést a szlovák kormány „tervezett megbuktatásával” kapcsolatos tevékenységekkel összefüggésben.

Fico az ukrán hírszerzésre gyanakszik
Fico az ukrán hírszerzésre gyanakszik
Fotó: MTI/EPA/Stephanie Lecocq

A múlt héten Robert Fico és Peter Pellegrini államfő titkosszolgálati információkra hivatkozva arról tájékoztatott, hogy egy olyan, az ellenzéki pártokhoz is kapcsolódó, külföldről finanszírozott hálózat működik Szlovákiában, amelynek célja, hogy aláássa az ország alkotmányos rendjét, és mesterségesen szított események által kikényszerítse a kormány lemondását.

Robert Fico a pénteki sajtótájékoztatón titkosszolgálati forrásokra hivatkozva bemutatott egy olyan – állítólag a kormányellenes tüntetések szervezői között terjesztett – dokumentumot is, amely konkrét menetrendet és cselekvési tervet tartalmaz a szlovákiai állapotok destabilizálására, tüntetések szervezésére, majd nemzetközi nyomásgyakorlásra a kormány megbuktatásának céljával.

A miniszterelnök több olyan fényképet is bemutatott, amelyen Mamuka Mamulasvili a Békét Ukrajnának civil szervezet vezetőjével, Lucia Stasselovával, illetve a legnagyobb szlovák ellenzéki párt vezetőjének, Michal Simeckának apjával szerepel.

Robert Fico szerint bizonyíték van arra vonatkozóan is, hogy a Békét Ukrajnának szervezet 150 ezer eurót küldött a Grúz Nemzeti Légiónak.

Matus Sutaj Estok a pénteki sajtótájékoztatón bejelentette: a szlovák hivatalos szervek már több ügyben is eljárást indítottak – az ország alkotmányos berendezkedésének aláásását célzó tevékenység kapcsán, ezek sorában említette az állami intézményeket ért informatikai támadásokat és az energetikai infrastruktúra ellen tervezett támadásokat.

A belügyminiszter elmondta: menekültstátusz megszerzését célzó kérelmet nyújtott be az az ukrán állampolgár, aki ellen megkezdték a kiutasítási eljárást. Megjegyezte:sejthető”, hogy a kérelemre milyen választ adnak a hatóságok.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Már az asztalon van a 20. uniós szankciócsomag Oroszországgal szemben
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 17:35
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke beterjesztette a huszadik szankciós csomagot Oroszországgal szemben. A nyersolajra teljes tengeri szolgáltatási tilalmat vezetnének be.
Nemzetközi Áramszünettel küzd több ukrán megye, nagyvárosokat is érint a kimaradás
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 15:41
Harkiv, Dnyipropetrovszk és Donyeck megyében reggel óta szünetel az áramszolgáltatás, az orosz támadás az infrastruktúra ellen még délután is tartott.
Nemzetközi Irán akár a fődíjat is megütheti, ha kitör a háború Amerikával
Litván Dániel | 2026. február 6. 14:14
Milyen eszközökkel és mennyire lehet képes visszaütni Irán, ha Trump csapásokat indít? Az amerikai harci gépek ellen keveset tehetnek az irániak, de jóval értékesebb, és elérhető célpontjaik is lehetnek.
Nemzetközi Februárban Magyarországra jöhet Marco Rubio amerikai külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 12:10
Úgy tűnik, hogy Magyarországra érkezhet a választási kampányban egy magasrangú amerikai politikus, Marco Rubio külügyminiszter személyében. Hosszabb távon pedig JD Vance alelnököt is hazánkba csábítaná a kormány.
Nemzetközi Figyelmeztetést adott ki az Egyesült Államok Iránra
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 10:30
Az Egyesült Államok iráni virtuális nagykövetsége péntek hajnalban biztonsági figyelmeztetést adott ki, amelyben felszólította az amerikai állampolgárokat, hogy azonnal hagyják el Iránt.
Nemzetközi Merénylet történt egy orosz katonai vezető ellen Moszkvában
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 10:12
Egy magas rangú orosz tábornokot többször meglőttek és megsebesítettek az orosz fővárosban.
Nemzetközi Magyarország menedéket adott, Varsó elítélte, most európai elfogatóparancs jöhet a lengyel ex-miniszter ellen
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 09:13
A varsói kerületi bíróság csütörtökön elrendelte Zbigniew Ziobro letartóztatását.
Nemzetközi Fontos tárgyalást rendeznek ma a Közel-Keleten
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 08:10
Irán és az Egyesült Államok Ománban egyeztetnek Teherán nukleáris programjáról.
Nemzetközi Átveszi az irányítást az üzleti világban a mesterséges intelligencia
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 19:33
Az AI (mesterséges intelligencia) vált a globális digitális gazdaság fő hajtóerejévé, amely egyszerre formálja át az üzleti szoftvereket, a keresést és a tartalomfogyasztást – írta friss elemzése alapján a Deloitte.
Nemzetközi Trump újabb játszmája: lejárt az Új START atomfegyver-korlátozási egyezmény – de mi jön ezután?
Bózsó Péter | 2026. február 5. 19:07
Lehet, hogy elindul egy új fegyverkezési verseny a nukleáris arzenálok terén, de van remény egy új, többoldalú megállapodásra is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG