4p

Az elnökválasztás május 4-ére kitűzött első fordulója előtt egy hónappal április 4-én kezdődik és csak május 3-án ér véget a választási kampány.

A választási menetrendről szóló határozatot kedden fogadta el a bukaresti kormány. A határozatot ismertető Mihai Constantin kormányszóvivő közlése szerint az államelnökjelöltek március 15-éig jegyezhetik be jelöltségüket – írta a News.ro, amit az MTI ismertet.

Romániában a szavazás május 4-én 7 és 21 óra között zajlik. Azok a választópolgárok, akik 21 órakor még a szavazóhelyiségben vannak, vagy sorban állnak előtte, legkésőbb 23 óra 59 percig voksolhatnak.

A román elnökválasztás megsemmisített tavalyi első fordulójának megyei nyertesei
A román elnökválasztás megsemmisített tavalyi első fordulójának megyei nyertesei
Fotó: Román Választási Iroda

A külföldi voksolás három napig tart 7 és 21 óra között, és május 2-án kezdődik. Az első két napon a 21 órakor a szavazóhelyiségben tartózkodó vagy előtte sorban álló választópolgárok legkésőbb éjfélig szavazhatnak. A harmadik napon 21 órakor bezárják az urnákat, ha ez nem haladja meg a román idő szerinti 21 órát. Román idő szerint 21 órakor valamennyi szavazókör bezár, a külföldiek is – hangsúlyozta a kormányszóvivő.

Második forduló

Amennyiben egyik államelnökjelölt sem szerzi meg a névjegyzékben szereplő választók több mint felének támogatását, május 18-án második fordulót tartanak, amely az első fordulóban alkalmazott menetrend szerint zajlik.

A román kormány keddi ülésén az időközi önkormányzati választások menetrendjét is jóváhagyta: 18 településen és Bihar megyében tartanak időközi választást. A partiumi megyében a szenátori mandátumot szerzett, majd a szenátus elnökévé választott Ilie Bolojan helyére választanak tanácselnököt.

A jelöléseket április 14-éig fogadják, a választási kampány április 19-én kezdődik és május 3-án zárul. Bihar megyében – szükség esetén – május 18-án tartják meg a második fordulót.

Több romániai község mellett május 4-én Zilahon is időközi választásokat tartanak, miután a júniusban megválasztott polgármester, a szociáldemokrata Ionel Ciunt parlamenti képviselői mandátumot szerzett.

A botrányhős Calin Georgescu vajon újra elnökjelölt lesz?
A botrányhős Calin Georgescu vajon újra elnökjelölt lesz?
Fotó: Facebook / Calin Georgescu

Calin Georgescura szavaznának a legtöbben

Ismét a tavalyi érvénytelenített államfőválasztás első fordulójában legtöbb szavazatot szerzett Calin Georgescura szavaznának a legtöbben Romániában, ha jövő vasárnap tartanák a megismételt államfőválasztást – derül ki egy kedden ismertetett friss felmérésből.

A CURS közvélemény-kutató intézet honlapján közzétett, nem párt által rendelt felmérés szerint Georgescu a megismételt választások első fordulójában a szavazatok 37 százalékát kapná meg.

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) által is támogatott független jelöltet Bukarest főpolgármestere, a szintén függetlenként induló Nicusor Dan követi, akire a megkérdezettek 21 százaléka voksolna. A bukaresti kormánykoalíció közös államfőjelöltje, Crin Antonescu a voksok 18 százalékát kapná.

A tavaly decemberi második fordulóba bejutott Elena Lasconira, a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) elnökére a megkérdezettek 7, az SOS Romania párt elnökére, Diana Sosoacára 4 százaléka voksolna. A megkérdezettek 13 százaléka mondta azt, hogy a felsoroltakon kívüli jelöltre adná a voksát.

Az adatok szerint a második fordulóban Georgescura a megkérdezettek 38, Antonescura 25, Danra 17 százaléka voksolna.

És ha eltiltják?

A CURS felmérése arra az eshetőségre is kiterjed, ha Calin Georgescut eltiltják az államfőválasztáson való indulástól. Ez esetben George Simion AUR-elnök lenne a favorit, a megkérdezettek 25 százaléka szavazna rá. Őt Nicusor Dan követné a sorban 24, majd Crin Antonescu 23 százalékos támogatottsággal.

A felmérés során a megkérdezettek 56 százaléka mondta azt, hogy „nagyon érdekli” az államfőválasztás, 76 százalék pedig biztosan elmegy szavazni.

A CURS telefonos felmérése január 21-25. között készült 1100 fős mintán, 3 százalékos hibahatárral.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Zelenszkij megerősítette: leül tárgyalni Trumppal a területi kérdésekről
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 15:05
Az ukrán elnök elutazik az amerikai elnökkel egyeztetni.
Nemzetközi Kudarcot mondott a kormányalakítás, jön az előválasztás Koszovóban
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 11:58
Február óta nem sikerült a kormányalakítás.
Nemzetközi Napokon belül találkozhat Trump és Zelenszkij
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 11:12
Amerikai sajtóértesülések szerint.
Nemzetközi Felszálltak a lengyel vadászgépek egy ólálkodó orosz repülő miatt
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 10:26
A lengyel légtér közelében repült.
Nemzetközi Putyin újabb bírálója kerül börtönbe
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 09:48
Háborúpárti, de Putyint kritizálta.
Nemzetközi Kellemetlen találatot vihetett be Ukrajna az oroszoknak
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 08:55
Robbanások történtek egy olajfinomítónál.
Nemzetközi Trump egy katonai csapással ünnepelte a karácsonyt
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 08:25
A Iszlám Államot támadta Nigériában az Egyesült Államok.
Nemzetközi Ötven éve nem láttak ilyet Szomália fővárosában
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 16:31
Mogadishunak a lakói csütörtökön önkormányzati választásokon szavaztak. Ezeket a voksolásokat annak érdekében tartották, hogy előkészítsék az utat a kelet-afrikai ország első közvetlen, országos választásaihoz, amelyekre több mint fél évszázada nem került sor.
Nemzetközi Még nem volt elég a japán jegybank elnökének?
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 14:10
A japán jegybank elnöke, Ueda Kazuo csütörtökön a kamatemelés folytatásáról beszélt.
Nemzetközi Hatott Trump fenyegetése? – az általa kedvelt jelölt nyerte a hondurasi elnökválasztást
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 12:45
Nasry Asfurát szerdán hivatalosan is győztesnek nyilvánították, több mint három héttel a november 30-i választás után. A voksolást késések, technikai problémák és csalási vádak kísérték.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG