7p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Salrom romániai monopóliumát két új cég akarja megtörni – az egyiket Magyarországról irányítják.

Románia 2024 decemberében két új kősóbányászati engedélyt hagyott jóvá. Az egyiket egy magyar tulajdonú román cég szerezte meg, a másikat pedig egy román vállalat kapta. Az elmúlt 20 évben a kormány mindössze öt ilyen engedélyt adott ki. Ebben az időszakban a Salrom SA – egy többségében a román állam tulajdonában lévő vállalat – monopóliumot élvezett a romániai sópiacon – írja a Szabad Európa román nyelvű kiadása.

Az egyik engedélyt a Kolozs megyei Savanyúvölgy (Valea Murăturii) területre a Salt Min szerezte meg, a másikat szintén Kolozs megyében – a Virágosvölgy (Valea Florilor) területre – a Diana Exploatări Miniere, egy magyar üzletember irányítása alatt álló vállalat kapta.

A tordai sóbányára sokan kíváncsiak
A tordai sóbányára sokan kíváncsiak
Fotó: Wikipédia

Csak sóvároghatunk az ukrán sóra

Az ukrajnai háború kitörése után a Salrom fontos szereplővé vált a régióban is, mivel „a nemzeti sóvállalat a Salrom átvette az ukrán Donbaszi Sóipari Vállalat által betöltött piaci szerepet Közép- és Kelet-Európa piacán” – közölte a Salrom 2022-ben.

Abban az évben Magyarország 27 millió euró, átszámolva nagyjából 11,1 milliárd forint értékben importált sót a román vállalattól. Akkor a Salrom csupán néhány kisebb, helyi kitermelést végző vállalattal versengett.

Korábban a piac egyetlen jelentős magánszereplője a bukaresti székhelyű Salzbergwerk Ressourcen Und Investitionen Srl. volt, amely 2014-ben szerezte meg első bányászati engedélyét, majd 2021 júliusában a másodikat, a Kolozs megyei Szásznyíres (Nireș) térség kiaknázására. A termelés 2022-ben kezdődött, és meghaladja a havi 22 ezer tonnát. A 2013-ban alapított cég tavaly 8,7 millió lejes forgalmat bonyolított, 1,5 milliós nyereség mellett.

Románia nyit a magán sóra

Egy olyan piacon, ahol az európai sókereslet növekedett, miközben a kínálat csökkent az ukrán vállalatok kiesése miatt – amelyet Oroszország 2022-es teljes körű inváziója okozott –, Románia zöld utat adott a magánkézben lévő kősókitermelésnek.

Jelenleg Romániában a Salromon és a decemberben engedélyt kapott két cégen kívül két másik vállalat is bányászhat kősót. A fenti Salzbergwerken kívül a Rinenergy Impex rendelkezik engedéllyel a Buzău megyei Băltăgari Catun kerületre.

A sóbányában hatalmas lehetőségek rejtőznek, kitermelés után is
A sóbányában hatalmas lehetőségek rejtőznek, kitermelés után is
Fotó: Wikipédia

Az ígéretes tömzs

„A Virágosvölgy sótömzs minőségileg a legtisztább az országban, 98,8 százalék sót tartalmaz” – olvasható Ambrus Zoltán bányászati szakértő, a Virágosvölgyi sótömzs értékesítési lehetősége című tanulmányában. A kitermelés környezetvédelmi hatástanulmánya szerint  a virágosvölgyi sótelep vastagsága 0,7 kilométer, becsült kitermelhető tartaléka 26 millió tonna, ami egy évi 900 ezer tonnás kapacitású sóbánya tervezését teszi lehetővé 29 éves működéssel — idézi a Világgazdaság.

Ingatlanos cégtől a sóbányászatig

Nem csekély idő, 15 év telt el azóta, hogy a Diana aláírta a koncessziós szerződést a Kolozs megyei virágosvölgyi sólelőhely hasznosítására, de azt csak tavaly év végén hagyták jóvá: 2009. július 22. és 2024. december 31. között várakozott a cég az engedélyezésre. Ez idő alatt részvényesi struktúrájában sok változás történt.

A vállalatot 2006 augusztusában alapították Diana Servicii Imobiliare néven, ingatlanos vállalatként, és kezdetben egyetlen részvényese volt: a Diana Claims Adjuster’s Bureau Regularizări de Daune Broker în Asigurări nevű kolozsvári társaság. Ezt a céget abban az időben a Diana Administration Inc. birtokolta, amelynek székhelye Panamában volt. Ennek ügyvezetője Eloy Alfaro De Alba, míg jogi képviselői Veres Lajos és Aron Țap voltak.

2007-ben a Diana Servicii Imobiliare nevet változtatott, és Diana Exploatări Miniere lett belőle.

Csak néhány hónappal a sókitermelési szerződés aláírása után, 2009 szeptemberében, a panamai tulajdonos átadta a Diana Exploatări Miniere cégben lévő összes részvényét a szintén panamai Diana Administration Inc.-nek – amelyet Veres Lajos képviselt – és 2014-ben e panamai társaság is továbbadta az összes részvényét magának Veres Lajosnak, aki így a vállalat egyedüli tulajdonosává vált.

A Diana Exploatări Miniere tulajdonosi szerkezete változatlan maradt egészen 2021 augusztusáig, amikor azt teljes egészében átruházták a Salt-Veres Zrt.-re, egy magyarországi cégre, amelyet ugyanaz év márciusában Veres Lajos fia, Veres Sándor Máté alapított. Jelenleg is ő a vállalat tulajdonosa – teszi hozzá a Szabad Európa.

Az Opten adatbázisa szerint az 5 millió forint jegyzett tőkéjű sóbányászati cég székhelye Piliscsabán az Egyetem utcában van. 2021-ben, 2022-ben és 2023-ban nem volt bevétele.

Az ügyvéd, aki a sóra tett

Veres Lajos, aki 1967-ben született Csonkapapiban (Popovo), az egykori Szovjetunióban, a Beregszászi Járásban, a hivatalos magyar iratokban polgári jogi, munkajogi és ingatlanjogra szakosodott ügyvédként szerepel. Ügyvédi irodája, a „Dr. Veres Lajos Ügyvédi Iroda”, a Markó utca 7 szám alatt, Budapesten található – írja a Szabad Európa.

2004-ben Veres Lajos a Hungarom Média képviselőjeként szerepelt a Krónika Kiadó részvényesi adatai között. Az 1999-ben, Nagyváradon megalakult kiadó tulajdonában volt az ismert magyar nyelvű erdélyi napilap, a Krónika.

A szálak a Panama-csatornáig is elérhetnek
A szálak a Panama-csatornáig is elérhetnek
Fotó: Wikipédia/Camilo Molina

A panamai szál

Donald Trump leendő amerikai elnök botrányos kijelentései után nem árt felidézni a Szabad Európa által feltárt panamai szálat sem. A Diana Administration Inc., a panamai cég, amely a Diana Exploatări Minerale első részvényese volt, 2021-ben felfüggesztette tevékenységét. Ennek volt a vezetője az ügyvéd és diplomata Eloy Alfaro De Alba, aki 1998 januárja és 1999 augusztusa között Panama egyesült államokbeli nagyköveteként szolgált. 2024 júliusában pedig kinevezték Panama állandó ENSZ-képviselőjévé. 1998 és 2007 között tagja volt a Panama-csatorna Hatóság Igazgatóságának, miután részt vett az ezt a testületet létrehozó jogszabály kidolgozásában.

Az új versenytárs a Salt Min

A Salt Min cég alelnöke Alexandru Avram Gal több mint 70 millió eurós beruházást, és Torda térségében 300 új munkahely létrehozását jelentette be 2024. december végén. Gal azt is kifejtette, hogy a cégnek vannak befektetői az Egyesült Államokból és az Egyesült Arab Emírségekből.

„Januárban személyesen megyek az Emírségekbe és Amerikába, hogy aláírjam a végleges finanszírozási és partnerségi megállapodásokat. Ezek az együttműködések nemcsak tőkét, hanem nemzetközi szakértelmet is hoznak, ami felgyorsítja a vállalat fejlődését” – tette hozzá.

Nemzeti só

A Salrom jelenleg 51 százalékban a román állam tulajdonában van a gazdasági minisztériumon keresztül, a fennmaradó részvényeket a Proprietatea vagyonalap birtokolja. Az állami tulajdonú vállalat mintegy 1500 embert foglalkoztat, összesen hét sóbányát birtokol és üzemeltet: Erdélyben Parajdon, Marosújváron és Désaknán – írja az erdélyi Krónika. A további bányák: Slănic Prahova, Râmnicu Vâlcea, Târgu Ocna és Cacica. A bányák közül öt turisztikai célpontként is funkcionál. A Salrom 2023-ban 482 millió lejes forgalmat bonyolított le, és 130 millió lejes nyereségre tett szert.

A Salrom sót exportál Magyarországra, Bulgáriába, Szerbiába, Lengyelországba, Szlovákiába és a Moldovai Köztársaságba, ahol jelentős kereslet van az út- és konyhasóra.

Európa legfontosabb sóbányái Németországban (Bernburg, Werra), Lengyelországban (Wieliczka, amely UNESCO örökség és híres turisztikai látványosság is, Bochnia), Spanyolországban (tengeri só Torreviejában, kősóbányászat Cardonában), és Ausztriában (Hallstatt) találhatóak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Viszik, mint a cukrot: miért szerelmes a fél világ ezekbe a táskákba?
László Éva Lilla | 2025. április 21. 16:39
Helycserés támadás történt a luxusiparban: a Hermès letaszította trónjáról a francia Louis Vuitton Moet Hennessy cégcsoportot. Utánajártunk, mi állhat az elsősorban ikonikus táskáiról ismert párizsi központú cég sikerének hátterében. 
Makro / Külgazdaság Ettől ki fog borulni Putyin: van, amiben nagyon egyetért Trump és az EU
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 14:46
A vámháború közepette is találni olyan témát, amiben az amerikaiak és az EU is talál magának pozitívumot – az oroszok viszont nagyot koppanhatnak a végén. 
Makro / Külgazdaság Kína komoly figyelmeztetést küldött mindenkinek, aki szóba áll Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 07:53
Mindenki úgy tárgyal, ahogy akar, de aki Kínára nézve hátrányos alkut köt, az megnézheti magát – így összegezhető Peking üzenete.
Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG