3p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Provokációnak nevezte hétfőn Hadja Lahbib belga külügyminiszter Magyarország azon bejelentését, miszerint ha rákényszerül, felajánlja a migránsoknak, hogy ingyen Brüsszelbe szállítja őket. A "fenyegetést" bírálta a belga menekültügyi államtitkár és a brüsszeli polgármester is.

Lahbib az X-en közzétett üzenetében leszögezte: egy ilyen lépés ellentmondana az uniós kötelezettségvállalásoknak, és a tagállamok közötti szolidaritást sürgette, mint a migráció egyetlen megoldását.

Ugyancsak hétfőn Nicole de Moor belga menekültügyi államtitkár sajtóközleményben figyelmeztetett arra, hogy ha Magyarország beváltja ígéretét, a migránsok illegálisan lépnék át több tagállam területét, "hogy aztán illegálisan Belgiumba jussanak".

Mint mondta, nem adnának belépési engedélyt az ilyen módon érkezőknek, és felszólította Belgium állandó EU-képviselőjét, beszéljen az ügyben magyar kollégájával, valamint sürgette az Európai Bizottságot, "adjon határozott választ az európai együttműködés és a tagállamok közötti bizalom súlyos megsértésére".

Menedékkérők a szicíliai Pozzallo kikötőjében (korábbi felvétel)
Menedékkérők a szicíliai Pozzallo kikötőjében (korábbi felvétel)
Fotó: Fotó: EPA/FRANCESCO RUTA

Philippe Close, Brüsszel polgármestere szintén elítélte a bejelentést, és felszólította Alexander De Croo belga ügyvivő miniszterelnököt, valamint Annelies Verlinden belügyminisztert, hogy ha szükséges, a migránsokat szállító járműveket már a határnál tartóztassák fel.

"Nem fognak belépni Brüsszelbe" - szögezte le a polgármester.

"Amellett, hogy nem játszhatunk ezeknek az embereknek a sorsával (...), Magyarországnak ideje lenne szakítania azzal az elképzeléssel, hogy az Európai Unió pusztán Bancontact" - tette hozzá a Belgiumban az áruk és szolgáltatások vásárlására használt népszerű fizetési módra utalva.

Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára pénteken jelentette be, hogy ha az EU az illegális bevándorlók beengedésére kényszeríti Magyarországot, akkor Magyarország az európai eljárásrend lefolytatása után felajánlja a migránsoknak, hogy ingyen Brüsszelbe szállítja őket.

Magyarország először augusztusban vetette fel a migránsok Brüsszelbe szállítását, válaszul arra, hogy az Európai Unió Bírósága júniusban 200 millió euró (mintegy 80 milliárd forint) megfizetésére kötelezte, mert "nem tartja tiszteletben" az uniós jogszabályokat, egyebek között a nemzetközi védelem megadására és a jogellenesen tartózkodó unión kívüli országok állampolgárainak visszatérésére vonatkozó eljárások területén.

Emellett arra is kötelezte, hogy fizessen a szabályozás betartásában mutatkozó késedelem minden egyes napjára egymillió euró összegű kényszerítő bírságot, mivel nem teljesítette a bíróságnak a - befogadási feltételekről szóló irányelv és a visszatérési irányelv rendelkezéseinek megsértésével kapcsolatban - 2020 decemberében hozott ítéletben foglaltakat.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Törölték Skócia első pofonharc versenyét, nyomós az oka
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 16:01
Egészségügyi figyelmeztetés miatt törölték Skóciában a pofonharc versenyt, amit először rendeztek volna meg. 
Nemzetközi A hatodik túszt is átadták Izraelnek
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 15:21
Újabb hat izraeli túsz szabadult a Hamász fogságából.
Nemzetközi Zelenszkij mégsem írja alá a ritkafémföldfém-megállapodást?
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 13:45
Ukrán források szerint Zelenszkij egyelőre nem hajlandó aláírni a rikaföldfémekkel kapcsolatos megállapodást.
Nemzetközi Robert Fico Donald Trump szavait ismételte el
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 12:46
Robert Fico szlovák miniszterelnök szerint az ukrán elnök és az Európai Unió a háború lezárására vonatkozó erőfeszítéseket akadályozza – a politikus erről Washingtonban az amerikai konzervatívok éves gyűlésén, a CPAC-en helyi idő szerint pénteken beszélt.
Nemzetközi Vészhelyzetet hirdettek az Amazonasnál
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 12:19
Az amazóniai Buriticupuban körülbelül 1200 ember veszíti el otthonát. A lakosok szerint a probléma 30 év alatt eszkalálódott.
Nemzetközi Késelés történt a berlini holokauszt emlékműnél
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 11:59
Megkéseltek egy férfit a berlini holokauszt-emlékműnél néhány nappal a sorsdöntő választások előtt.
Nemzetközi Még mindig fennáll a veszély, hogy Ferenc pápa vérmérgezést kaphat
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 11:40
Ferenc pápának nyugodt éjszakája volt, és még legalább egy hétig a kórházban marad. 
Nemzetközi A britek zöme beengedné Ukrajnát a NATO-ba
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 11:19
Egy friss felmérés szerint a britek többsége pozitívan áll hozzá Ukrajnához. 
Nemzetközi Kreml: hamarosan újabb orosz-amerikai találkozó jöhet
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 10:39
A Kreml szerint azon fáradoznak, hogy újabb csúcstalákozó jöjjön létre két héten belül. 
Nemzetközi „Elég a dumából, cselekedni kell” – jelentette ki Litvánia elnöke
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 10:09
Miközben az Egyesült Államok és Oroszország éppen Ukrajna és az Európai Unió nélkül egyezkedik a háború lezárásáról, Litvánia beszáll az ukrán védelmi ipar támogatásába. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG