3p

Georgia legbefolyásosabb emberének pártja, az oroszbarát Grúz Álom nyerte a parlamenti választásokat szombaton az előzetes eredmények szerint - az ellenzéki politikusok csalást kiáltanak és nem fogadják el az eredményt.

A kormányzó Grúz Álom párt milliárdos alapítója, Bidzina Ivanishvili, az ellenzék és külföldi diplomaták sorsdöntőnek tekintették a választást: eldőlhet ugyanis, hogy Georgia közeledik-e a Nyugathoz, vagy visszakanyarodik Oroszország felé. A szavazókörök 90 százalékának eredményeit dolgozták fel, a leadott szavazatok többségét tehát megszámolták, és a választási bizottság szerint a kormánypárt a szavazatok 54 százalékát szerezte meg.

Bidzina Ivanisvili volt georgiai miniszterelnök, a kormánypártot, a Georgiai Álom pártot alapító milliárdos beszél támogatóihoz a párt eredményváróján Tbilisziben 2024. október 26-án, a georgiai parlamenti választások után.
Bidzina Ivanisvili volt georgiai miniszterelnök, a kormánypártot, a Georgiai Álom pártot alapító milliárdos beszél támogatóihoz a párt eredményváróján Tbilisziben 2024. október 26-án, a georgiai parlamenti választások után.
Fotó: MTI/EPA/David Mdzinarisvili

Az ellenzéki pártok vasárnap kora reggel tartott sajtótájékoztatón kétségbe vonták a választási eredményeket, és kijelentették, hogy nem fogadják el azokat. „Ez egy alkotmányos puccs” - mondta Nika Gvaramia, a Koalíció a Változásért ellenzéki párt vezetője az Interpress hírügynökség szerint.

A „Mi szavazunk”, a választási megfigyelők georgiai koalíciója úgy vélte, hogy az eredmények „nem tükrözik a georgiai polgárok akaratát”, mivel több jelentés is beszámolt a szavazók megfélemlítéséről és szavazatvásárlásról.

A választás tétjéről és hátteréről az alábbi elemzésünkből többet megtudhat:

Külpolitikai szakírónk, Káncz Csaba reggeli összefoglalójában kiemeli: az ellenzék cselekvési tervéről a következő órákban állapodnak meg, várhatóan ma óriási tüntetés lesz Tbilisziben.

Alig zártak be a szavazóhelységek, a magyar kormány már ünnepelt

A magyar kormány természetesen az oroszbarát erőknek szurkol. Bár még mindig nem tekinthető véglegesnek az eredmény, Orbán Viktor miniszterelnök az X közösségi platformon már az urnák lezárásakor gratulált a győzlemhez Bidzina Ivanisvilinek. Az X emiatt tényellenőrző kiegészítést kapcsolt Orbán Viktor posztjához, jelezve: a választási bizottság a poszt élesítésekor még semmilyen eredményt nem tett közzé.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter este 9-kor posztolt a Facebookon: "Hiába a beavatkozási kísérletek, a georgiai emberek világossá tették, hogy mit akarnak. A patrióta, családokat támogató kormányzópárt elsöprő fölénnyel megnyerte a választást. Bravó, gratulálunk! A hátralévő elnökségi időszakunkban, s persze utána is minden támogatást megadunk georgiai barátainknak az európai integrációs törekvéseik sikeréhez."

Címkék: Nemzetközi Grúzia

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Emberéleteket is követeltek már a magas benzinárak
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 19:41
Blokád, összecsapások, sebesültek, halottak, több százan őrizetben. Megemelte az üzemanyagok árát a kenyai kormány.
Nemzetközi Kikötött a hantavírusos hajó
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 17:07
Megérkezett a rotterdami kikötőbe hétfő délelőtt a hantavírus-járvány által érintett holland MV Hondius óceánjáró, a legénység egy részét karanténba helyezik – írta az NlTimes hírportál.
Nemzetközi Az USA felfüggesztheti az Iránnal szembeni olajszankciókat
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 15:19
Az iráni vezetés továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy valamennyi szankciót oldja fel az Egyesült Államok, de már a felfüggesztés is nagy fordulat a korábbi amerikai retorikához képest.
Nemzetközi Nem mond le Keir Starmer
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 13:44
A Munkáspárt történelmi vereséget szenvedett az önkormányzati választásokon.
Nemzetközi Rendeződhet a magyar-ukrán kapcsolat?
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 11:16
Az ukrán külügyminiszter szerint készen állnak arra, hogy új lapot nyissanak.
Nemzetközi Több tíz millió ember ellátása múlik a Hormuzi-szoros megnyitásán
Vámosi Ágoston | 2026. május 18. 10:26
A közel-keleti válság miatt a műtrágya és az energia is egyre drágul, így hamarosan meredek élelmiszerár-emelkedéssel néz szembe a világ. Mindezt a fejlődő, elsősorban afrikai és közel-keleti országok érezhetik meg leginkább.
Nemzetközi Orbán Anita fontos bejelentést tett
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 08:54
Már kedden kezdetét veszik a megbeszélések a kárpátaljai magyarság jogairól.
Nemzetközi Amnesty International: 44 év óta tavaly volt a legtöbb kivégzés világszerte
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 08:05
A halálbüntetést alkalmazó országok továbbra is elszigetelt kisebbséget alkotnak.
Nemzetközi Zelenszkij 600 drón bevetésével válaszolt Putyinnak
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 07:00
Az ukrán drónok több mint 500 kilométert repültek.
Nemzetközi Tovább zsugorodott az orosz gazdaság
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 06:34
Az orosz gazdaság teljesítménye 0,2 százalékkal zsugorodott az első negyedévben éves szinten – áll a statisztikai hivatal jelentésében.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG