2p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

Július 4-én tartják a következő brit parlamenti választást, jelentette be Rishi Sunak miniszterelnök szerda este a Downing Streeten szakadó esőbe és tiltakozó tömeg előtt.

A bejelentés sokakat meglepetésként ért, ugyanis az ellenzéki Munkáspárt magabiztosan vezet a felmérésekben, Sunaknak pedig még több mint fél éve lett volna kiírni a választást.

Sunak bejelentése azért meglepő, mivel az utolsó választás 2019 decemberében zajlott, így az ötéves periódus késő ősszel járna le, addig pedig a párt ledolgozhatná hátrányát az ellenzékkel szemben.

Legutóbb 2019-ben tartottak parlamenti választást a szigetországban, akkor a Boris Johnson vezette Konzervatív Párt negyven éve nem látott arányú győzelmet aratott és főlényes többséggel alakíthatott kormányt – írja az MTI.

De az azóta bekövetkezett belpolitikai botrányok és a gazdasági sokk miatt a 2010 óta kormányzó konzervatívok többsége mélypontra került. A felmérések hónapok óta azt mutatják, hogy a Munkáspárt közel 20 százalékponttal nagyobb támogatottságot élvez a kormánypárttal szemben.

Rishi Sunak a Downing Street 10 előtt jelentette be a választások idejét, de a fotó a megválasztásakor készült
Rishi Sunak a Downing Street 10 előtt jelentette be a választások idejét, de a fotó a megválasztásakor készült
Fotó: EPA/TOLGA AKMEN

A konzervatívok mélyrepülése a Covid idején kezdődött, amikor Boris Johnson akkori miniszterelnök lemondásra kényszerült a kijárási tilalom megsértése miatt. Azóta előbb Liz Truss próbálkozott kormányalakítással, ám egy adócsökkentési tervbe szinte azonnal belebukott, a helyére lépő Rishi Sunak 2022 októberében lépett hivatalba.

Az ő ténykedését elsősorban az energiakrízis és általában az infláció miatti megélhetési válság árnyékolta be, de a Johnson idején véghez vitt brexit sem lett a várt sikertörténet. Nem véletlen, hogy Sunak most azt hangsúlyozta: a kormány sikeresen vette a második világháború óta a legnehezebb időszak akadályait. A kormányfő elsősorban kabinetje gazdasági sikereit igyekezet kidomborítani, adócsökkentésről, nyugdíjemelésről beszélt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Meglepőt nyilatkozott Kaja Kallas Venezuela ügyében – Győri Enikő pedig rátett három lapáttal
Privátbankár.hu | 2026. január 21. 11:46
Bár a január eleji amerikai katonai intervenció a dél-amerikai országban nyilvánvalóan sérti a nemzetközi jogot, az EU külügyi főképviselője a jelek szerint nem lát különösebb kivetnivalót benne. A Fidesz EP-képviselője pedig egyenesen dicsérte a beavatkozást.
Nemzetközi 23 évet kapott a volt dél-koreai miniszterelnök
Privátbankár.hu | 2026. január 21. 09:53
A szükségállapot kihirdetésében való bűnrészesség miatt.
Nemzetközi Keményen helyretenné Trumpot Orbán Viktor szövetségese a grönlandi fenyegetés miatt
Privátbankár.hu | 2026. január 21. 08:23
Jordan Bardella, a francia Nemzeti Tömörülés és az Európai Parlamentben a Patrióták Európáért képviselőcsoport elnöke kedden elutasította a „behódolást” Donald Trump amerikai elnök Grönlandra vonatkozó „fenyegetéseivel” szemben, és erős európai uniós válaszlépést szorgalmazott.
Nemzetközi Meghibásodott az Air Force One az Atlanti-óceán felett
Privátbankár.hu | 2026. január 21. 07:52
Trumpnak vissza kellett fordulnia.
Nemzetközi Donald Trump szerint a béketanács az ENSZ helyébe is léphetne
Privátbankár.hu | 2026. január 21. 06:28
Donald Trump amerikai elnök szerint az ENSZ-nek van létjogosultsága, de nem él a benne rejlő lehetőséggel, ezért a béketanács akár a helyébe is léphet.
Nemzetközi Miért lobbant lángra Irán valójában? Interjú N. Rózsa Erzsébettel
Izsó Márton - Wéber Balázs | 2026. január 21. 05:46
A komoly gazdasági problémák jelentették a szikrát az iráni demonstrációk kirobbanásához, azt ugyanakkor nem tudjuk, hogy miként fordult át mindez súlyos erőszakba, mondta el N. Rózsa Erzsébet a több ezer halálos áldozatot követelő tüntetésekkel kapcsolatban lapcsoportunk műsorában, a Klasszis Podcastban. A Közel-Kelet-szakértő szerint az infláció elszabadult, a középrétegek lecsúsztak, Iránt pedig a klímaváltozás és a nemzetközi szankciók is sújtják. Az iszlamista rendszer meggyengült, de nem roppant össze, egy lassú politikai átalakulás valószínű. N. Rózsa Erzsébet ugyanakkor olyan emberrel még nem találkozott Iránban, aki visszakívánná a sahot.
Nemzetközi Ellopta a showt Trump Davosban: Franciaország után Kanada is visszaszólt
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 20:00
Mark Carney kanadai miniszterelnök a davosi Világgazdasági Fórumon kedden határozottan elutasította az Egyesült Államok új vámpolitikáját, amellyel Donald Trump Grönland megszerzését próbálja előmozdítani.
Nemzetközi Grönlandi miniszterelnök: fel kell készülni egy esetleges katonai invázióra
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 19:40
Kicsi, de van esélye a fegyveres konfliktusnak is Grönlandon.
Nemzetközi Elmérgesedett a viszony, Macron Davosban szólt vissza Trumpnak
Imre Lőrinc | 2026. január 20. 19:00
Emmanuel Macron francia elnök „elnyomóknak” nevezte a vámokkal fenyegetőzőket, miközben felszólított arra, hogy szüntessék meg az Egyesült Államok által az európai országokra kivetett kereskedelmi korlátozásokat.
Nemzetközi Amikor szembejön a valóság – ez a háborús film aligha tetszene Orbán Viktornak
Wéber Balázs | 2026. január 20. 18:31
Egy cseh dokumentumfilm-rendező elvisz három oroszpárti civilt Kelet-Ukrajnába, hogy elbeszélgessenek az ottaniakkal, valamint szembesüljenek a háborús mindennapokkal és borzalmakkal. De felülírhatja-e a személyes tapasztalat a fejekben élő narratívákat? Nagyító alatt ezúttal a Budapest Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál egyik versenyfilmje. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG