2p

A csoport tagjai az interneten aziránt tájékozódtak, hogy miként kell felesküdni a „szent harcra”.

Három feltételezett dzsihadista terrorista elfogásáról számolt be a spanyol csendőrség pénteken. A hatóság a három férfit 2023 óta tartotta megfigyelés alatt, miután azok létrehoztak egy csoportot, amelyben radikális tanokkal képezték magukat, olyan terrorszervezetek tartalmaival, mint az Iszlám Állam, az al-Kaida, a Hamász és az Al-Nasszer Brigádok. Emellett az iszlamista terroristák által használt ruházatba öltözve audiovizuális tartalmakat készítettek és terjesztettek.

A nyomozók azután döntöttek elfogásuk mellett, miután kiderült, hogy a csoport tagjai az interneten aziránt tájékozódtak, hogy miként kell felesküdni a dzsihádra, ami támadások előjele lehet, ahogy az is, hogy fegyverekről és robbanóanyagokról szóló információkat gyűjtöttek, és videókat néztek az Iszlám Állam által Szíriában elkövetett öngyilkos merényletekről. Továbbá beszereztek egy nagy méretű machetét is.

A hatóságok a három férfit potenciálisan veszélyesnek minősítették, és őrizetbe vették őket. Az akciókat három helyszínen – Salamancában, Burgosban és Huelvában – hajtották végre még március közepén, azonban csak most hozták nyilvánosságra, mert az Europollal együttműködve az elmúlt hetekben feltérképezték nemzetközi kapcsolataikat is. A gyanúsítottak közül ketten előzetes letartóztatásba kerültek, harmadik társukat szabadon engedték, miután vallomást tett.

Salamanca is az egyik elfogási akció helyszíne volt
Salamanca is az egyik elfogási akció helyszíne volt
Fotó: Wikipedia

A spanyol belügyminisztérium adatai szerint idén eddig 38 embert vettek őrizetbe dzsihadista terrorizmussal összefüggő bűncselekmények gyanújával.

Az El País című napilap szerint a gázai konfliktus kezdete óta a spanyol hatóságok felgyorsították a radikális iszlamista tevékenységekkel gyanúsított személyek elleni akciókat, mert attól tartanak, hogy a közel-keleti konfliktus támadásra késztetheti ezeket az embereket.

2023 októbere óta 173 gyanúsított került őrizetbe a dél-európai országban, közülük húszan fiatalkorúak voltak.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Donald Trump adja át a kilincset Vlagyimir Putyinnak
Privátbankár.hu | 2026. május 16. 08:59
Kétnapos látogatásra Kínába utazik orosz államfő május 19-én – jelentette be a Kreml szombaton. Csak úgy jönnek-mennek az államfők Hszi Csin-pingnél. 
Nemzetközi Megnyitják a náci Mengeléről szóló aktákat
Privátbankár.hu | 2026. május 16. 08:22
A Svájci Szövetségi Hírszerzési Szolgálat bejelentette, hogy elérhetővé teszi a hírhedt náci háborús bűnös, Josef Mengeléről szóló aktáit, amit történészek már régóta szeretnének tanulmányozni. 
Nemzetközi Trump szerint megölték az Iszlám Állam fontos vezetőjét
Privátbankár.hu | 2026. május 16. 08:18
Megölték az Iszlám Állam terrorszervezet második számú vezetőjét amerikai és nigériai katonák – jelentette be az amerikai elnök a Truth Socialon szombat kora reggel.
Nemzetközi A német hadsereg vezetője elmondta, mikor támadhatja meg Oroszország a NATO-t
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 13:43
Páros interjút adott a német és a brit hadsereg vezetője a Süddeutsche Zeitungnak: Carsten Breuer szerint legfejlebb három éve maradt a NATO-nak a felkészülésre.
Nemzetközi Minden eddiginél durvábban támadtak az oroszok
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 12:45
3 napos tűzszünet után rekordmértékű orosz légitámadást kaptak a nyakukba az ukránok.
Nemzetközi Leírhatatlan az öröm a fogságból visszatérő ukrán katonák arcán
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 12:38
Oroszország és Ukrajna 205-205 hadifoglyot adott át egymásnak – közölte az orosz védelmi minisztérium. Fehéroroszországban vizsgálják  ki az oroszokat.
Nemzetközi Volt kubai elnök ellen készül vádemelésre Amerika
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 09:36
Az Egyesült Államok lépéseket tesz a 94 éves Raúl Castro volt kubai elnök bíróság elé állítása érdekében – jelentette helyi idő szerint csütörtökön a CBS amerikai hírcsatorna kormányzati tisztségviselőkre hivatkozva.
Nemzetközi Trump „fantasztikus megállapodásokat” kötött Kínával, de részleteket nem közölt
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 08:48
Az Egyesült Államok és Kína „fantasztikus kereskedelmi megállapodásokat” kötött a pekingi amerikai-kínai csúcstalálkozón – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök, a Hszi Csin-ping kínai államfővel folytatott tárgyalásai második, egyben utolsó napján. Nem szűkölködött a jelzőkkel az amerikai vezető, de egyelőre nincsenek részletek arról, hogy akár vámok, akár ritkaföldfémek ügyében sikerült-e előrelépniük.
Nemzetközi Trump nem kérte, de a kínai államfő felajánlotta segítségét az iráni konfliktus rendezéséhez
Privátbankár.hu | 2026. május 15. 06:15
Már az első tárgyaláson szóba került a kínai és az amerikai elnök között a Hormuzi-szoros válsága. Donald Trump úgy nyilatkozott, hogy Hszi Csin-ping felajánlotta segítségét az iráni konfliktus rendezéséhez.
Nemzetközi Itt az oroszok válasza Orbán Anitának: ezért támadtak Kárpátaljára
Privátbankár.hu | 2026. május 14. 19:59
Az ukrán akciókra adott válaszcsapásnak nevezte a budapesti orosz nagykövetség csütörtökön a Kárpátalja ellen indított előző napi orosz támadásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG