2p

Kedd éjszaka megindult a kőolajszállítás az Adria-kőolajvezetéken (JANAF) keresztül a pancsovai finomítóba.

 

Dubravka Djedovic Handanovic energiaügyi miniszter hétfőn jelentette be, hogy éjféltől elindul a szállítás. A tárcavezető közölte, hogy mintegy száz nap kihagyás után a napokban a JANAF-on keresztül 85 ezer tonna nyersolaj érkezik a szerbiai finomítóba, amely így még a hét során újra tudja indítani a termelést. Az első gázolaj szállítmány január 26-án vagy 27-én futhat ki az olajfinomítóból – tette hozzá. A következő héten további 35-45 ezer tonna nyersolaj érkezésére számítanak.

Aleksandar Vucic szerb köztársasági elnök hétfőn egyeztetett a Mol vezetésével a Szerbiai Kőolajipari Vállalat, a NIS lehetséges megvásárlásáról. A találkozó részleteit nem hozták nyilvánosságra.

A Mol csoport képviselői egy hete kezdték meg a szerb olajipar működésének átvizsgálását. A szakemberek a benzinkutak, a pancsovai finomító, valamint az Elemér határában fekvő gázfeldolgozó munkáját is elemzik.

Az amerikai pénzügyminisztérium Idegen Vagyont Ellenőrző Hivatala (OFAC) októberben sújtotta szankcióval a NIS-t az orosz energiaszektor ellen elrendelt büntetőintézkedések keretében. 

A szankciók következtében leállt a JANAF vezetéken Horvátországon át történő nyersolajszállítás, és a pancsovai üzemben – az ország egyetlen kőolajfinomítójában – leállt a termelés. December 31-én azonban az OFAC különleges licencet adott ki a vállalat számára, amely 2026. január 23-áig lehetővé teszi az operatív tevékenységek folytatását. 

A külön engedély értelmében újraindítható a kőolaj-finomítói feldolgozás, engedélyezett a nyersolaj importja, valamint egyes pénzügyi tranzakciók. Emellett az Egyesült Államok hozzájárult ahhoz, hogy a Szerbiai Kőolajipari Vállalat 2026. március 24-ig tárgyaljon a kőolaj-finomítója orosz tulajdonban lévő vagyonrészének értékesítéséről.

Az orosz Gazpromnak 11,3 százalékos részesedése van a NIS-ben, leányvállalatának, a Gazpromnyeftynek pedig 44,9 százalékos. A szerb kormány részvényeinek aránya 29,87 százalék, a fennmaradó részen kisrészvényesek osztoznak.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Korrupciós ügyet tártak fel, letartóztatták az újságírókat Kínában
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 09:03
Egy párttitkár ügyeiről írtak.
Nemzetközi Megint megpróbál dűlőre jutni egymással Oroszország és Ukrajna
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 08:21
Szerdán indul az újabb egyeztetési kör.
Nemzetközi Egyre kevesebben lelkesek az EU-s tagság miatt Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 07:58
Megjelent a legfrissebb Eurobarométer-felmérés.
Nemzetközi Meggyilkolták a hírhedt bukott diktátor fiát
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 07:16
Halálának körülményeiről ellentétes hírek terjedtek el.
Nemzetközi A leállást elkerülték, de Trump így is mogorva lehet
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 06:47
Sikerült megegyezni az amerikai kormányzati intézmények finanszírozásáról, de a bevándorlási hatóság csak két hétre kapott forrást. 
Nemzetközi Kína „súlyos következményeket” helyezett kilátásba Panama számára
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 19:59
Kína kedden arra figyelmeztette Panamát, hogy „súlyos árat” kell fizetnie, miután az ország legfelsőbb bírósága érvénytelenítette a hongkongi székhelyű CK Hutchison szerződését, amely két kikötő üzemeltetésére szólt a Panama-csatornán.
Nemzetközi Az amerikaiak lelőttek egy anyahajójukhoz közelítő iráni drónt
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 19:44
Az amerikai hadsereg kedden lelőtt egy iráni drónt, amely „agresszívan” megközelítette az Abraham Lincoln repülőgép-hordozót az Arab-tengeren – közölte az amerikai haderő.
Nemzetközi Elkaszálta az európai bíróság a magyar „megbízhatósági vizsgálatot”
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 17:41
Az Emberi Jogok Európai Bírósága megállapította, hogy az ilyen gyakorlat sérti a magánélethez való jogot, ami miatt a kormánynak módosítani kell az erre vonatkozó törvényt.
Nemzetközi Hát erről még nem értesítették az oroszokat
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 15:01
A Kreml kedden azt közölte, hogy nem érkezett hozzájuk nyilatkozat Indiától az orosz olajvásárlások leállításáról, miután Donald Trump amerikai elnök kijelentette, hogy Újdelhi beleegyezett az ilyen vásárlások leállításába a Washingtonnal kötött kereskedelmi megállapodás részeként.
Nemzetközi Szaporodnak a tüskék Trump oldalában, itt egy újabb választási pofon
Kollár Dóra | 2026. február 3. 14:21
Egy texasi időközi voksolás eredménye nyugtalanságra ad okot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG