2p

Tengeri úton is hozatnának orosz kőolajat, ha vezetéken nem lehet. 

Magyarország és Szlovákia az Európai Bizottsághoz fordult annak érdekében, hogy érvényt szerezzenek annak a szabálynak, amelynek értelmében a két ország tengeri útvonalon is vásárolhat orosz kőolajat a vezetékes szállítások ellehetetlenülése esetén – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten.

A tárcavezető szerint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök „politikai okokból” úgy döntött, hogy nem indítják újra a kőolajszállítást Magyarország irányába, amivel a Tisza Pártot akarják segíteni a közelgő parlamenti választáson.

„Az a szándéka az ukrán elnöknek, hogy olajellátási krízist állítson elő Magyarországon, viszont a magyar kormány felkészült az ilyen esetekre. Biztosítjuk az ország stabil kőolajellátását, az üzemanyagellátást a benzinkutakon és biztosítjuk a rezsicsökkentés fenntartását is” – szögezte le.

„Magyarország elegendő, több mint három hónapra elegendő tartalékkal rendelkezik. Ugyanakkor kihasználjuk az Európai Uniónak azt a szabályát, amelynek értelmében Magyarország és Szlovákia a tengeren is vásárolhat orosz kőolajat abban az esetben, ha a csővezetékes szállítás akadályokba ütközik” – hangsúlyozta. Szijjártó Péter bejelentette, hogy ennek megfelelően szlovák kollégájával, Juraj Blanárral közös levélben fordult az Európai Bizottsághoz, mégpedig az energiaügyi biztoshoz.

Ebben jelezték, hogy Ukrajna politikai okokból leállította a kőolajszállítást, ezért kérték annak az európai uniós szabálynak a tiszteletben tartását és alkalmazását, amelynek értelmében Magyarország és Szlovákia tengeri útvonalon is vásárolhat orosz kőolajat. „Az ennek megfelelő kezdeményezést megtettük a horvátok felé is, hiszen Horvátországon keresztül tudjuk Magyarországra szállítani a tengeri úton vásárolt kőolajat” – jegyezte meg. „A Mol meg is rendelte az első szállítmányokat, amelyek már úton is vannak. Ezek gyakorlatilag március elejére a horvátországi kikötőbe érkeznek, ahonnan öt-tíz napba telik majd a kőolaj felszállítása a magyarországi és a szlovákiai finomítókba” – tette hozzá. (MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Jönnének vissza az angolok az Európai Unióba?
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 19:14
Keir Starmer brit miniszterelnök szerint az iráni konfliktus és a bizonytalanság felé tartó világ környezetében az Európai Unió és Nagy-Britannia kapcsolatrendszerének szorosabbra vonását diktálják a brit nemzeti érdekek, és ennek érdekében London hamarosan újabb kétoldalú csúcstalálkozót tart az EU-val.
Nemzetközi Áthúzták Trump Fehér Házi bálterem-terveit
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 18:06
Egy amerikai szövetségi bíró ideiglenesen leállította Donald Trump 400 millió dolláros Fehér Házi bálterem-projektjét, mert szerinte az elnök nem rendelkezik megfelelő jogi felhatalmazással a beruházás megvalósítására. A döntés egyelőre csak átmeneti, de komoly jogi akadályt jelent az építkezés előtt.
Nemzetközi Szijjártó Péter visszaszólt a cseh köztársasági elnöknek
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 17:18
Élesen visszautasította a cseh államfő bírálatait szerdán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, mondván, hogy Petr Pavelnek óvatosabban kellene fogalmaznia az Ukrajna érdekében végrehajtott lehallgatási ügyben, mivel ha nincsen rendszerváltás, akkor a kommunista Csehszlovákia hírszerző kémje lett volna Nyugat-Európában.
Nemzetközi Donald Trump: Teherán fegyverszünetet kért (frissítve)
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 16:48
Az iráni vezető éppen most kért tűzszünetet az Egyesült Államoktól – jelentette be szerdán Donald Trump amerikai elnök, hozzátéve, hogy Washington a kérést a Hormuzi-szoros megnyitásától teszi függővé.
Nemzetközi Fontos lépéseket tett szerdán az Európai Bizottság Ukrajna pénzügyi támogatásához
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 15:47
Az Európai Bizottság előkészítő lépéseket tett az Ukrajnának nyújtandó pénzügyi támogatás, illetve a dróngyártás fellendítése érdekében.
Nemzetközi Rio de Janeiro-méretű lakosság menekült el Ukrajnából
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 13:38
Az orosz-ukrán háború 2022. februári kezdete óta mintegy 6 millióan hagyták el Ukrajnát a harcok miatt, 57 százalékuk nő – közölte Olekszandr Gladun ukrán demográfus.
Nemzetközi Trump „erősen fontolgatja”, hogy az Egyesült Államok elhagyja a NATO-t
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 13:10
Az amerikai elnök a The Telegraphnak adott interjút.
Nemzetközi Moszkvából jött: az orosz külügyi szóvivő is megszólalt Szijjártó Péterrel kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 12:50
Oroszország is reagált az ominózus telefonbeszélgetésre Szijjártó Péter és Szergej Lavrov között.
Nemzetközi Két európai uniós miniszterelnök is kifejtette véleményét Szijjártó Péter és Szergej Lavrov telefonbeszélgetéséről
Privátbankár.hu | 2026. április 1. 11:45
A lengyel Donald Tusk és az ír Micheál Martin undorítónak és baljósnak nevezték a magyar kormány lépéseit, miután kiszivárgott egy hangfelvétel, amelyen Szijjártó Péter azt mondta Szergej Lavrov orosz külügyminiszternek, hogy megpróbálja az Európai Unió szankciós csomagját Moszkva kedvére módosítani.
Nemzetközi Áldhatja a szerencséjét Európa az iráni háború miatt?
Litván Dániel | 2026. április 1. 05:46
Egy szempontból biztosan. Az amerikai fegyverexport is megérezheti a közel-keleti történéseket, a vevők pedig máshol állhatnak sorba.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG