2p

A magyar külügyminiszter hálás a fehéroroszoknak a Barátság kőolajvezeték működtetéséért és ésszerűtlennek tartja a nyugati szankciókat.

„Magyarország háláját fejezi ki Belarusznak a Barátság kőolajvezetéken keresztül biztosított megbízható olajszállításért” – jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter pénteken, Minszkben azt követően, hogy tárgyalásokat folytatott belarusz kollégájával, Makszim Rizsenkovval — számol be róla a Népszava.

Hálás a Barátság üzemeltetéséért

Szijjártó Péter az ország állami hírügynöksége szerint hangsúlyozta, hogy Belarusz jelentős szerepet játszik Magyarország energiabiztonságában. Jelenleg Belarusz biztosítja Magyarország számára a tranzitolajat, a magyar olaj 71 százaléka a Barátság vezetéken keresztül érkezik, és a minszki vezetés szavatolja ezen szállítások biztonságát. Egyben jelezte, hogy a vezeték továbbra is meghatározó szerepet fog játszani Magyarország olajellátásában, mert nincsen más alternatíva, mivel ekkora mennyiséget fizikailag lehetetlen lenne Horvátországon keresztül továbbítani.

A magyar külügyminszter Szijjártó Péter állja a minszki széljárást
A magyar külügyminszter Szijjártó Péter állja a minszki széljárást
Fotó: Szijjártó Péter Facebook oldala

A külügyminiszter beszélt arról is, hogy Magyarország ésszerűtlennek tartja a szankciós politikát, és támogatja a korlátozások feloldását. Szerinte az európai gazdaság jobban szenved a szankcióktól, mint azok az országok, amelyekre azokat kivetették, ráadásul sokféle módon ki lehet azokat játszani, amit sokan meg is tesznek.

Rizsenkov pedig arról beszélt, nem kérnek lehetetlen döntéseket nyugati partnereiktől. Mint mondta, ma nehéz az együttműködés egy uniós tagállammal.

Az Európai Unió több büntetőintézkedést is bevezetett a Lukasenka-rezsim ellen a 2020-ban elcsalt választások, az emberi jogok megsértése, valamint az Ukrajna elleni orosz agresszió támogatása miatt.

A magyar külügyminiszer Szijjártó Péter nem gondolta volna
A magyar külügyminiszer Szijjártó Péter nem gondolta volna
Fotó: Tik-Tok/Szijjártó Péter

Először TikTokolt

„Na, ez is eljött. Itt vagyunk a TikTokon, nem gondoltam volna” — kezdte első videóját Szijjártó Péter külügyminiszter, aki Fehéroroszországból hazatérve regisztrált — vette észre a 444.

A videóban a Facebookon kapott kérdésekre válaszolt, az első rögtön arról szól, mit keresett Minszkben. A békét – vágta rá Szijjártó. Megjegyzést tett az amerikai nagykövetre, hogy majd biztos ezeket az utakat is számolni fogja, mint az Oroszországban tett látogatásait. David Pressmann ugyanis október közepén Szijjártó szemére vetette, hogy az invázió kezdete óta 11-szer járt ott — teszi hozzá a lap.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Újabb 2,3 milliárd eurót kap Brüsszeltől Ukrajna – megszólalt a fideszes képviselő is
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 12:46
És újabb szankciók is jöhetnek Oroszország ellen. Ülésezik az Európai Parlament.
Nemzetközi Netanjahu kezdhet csuklani – egyértelmű üzenetet kapott a világ legerősebb embereitől
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 11:52
Nagyon szeretnék azt a békét most már.
Nemzetközi Ukrán drónokat és ügynököket is fogtak az oroszok
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 10:54
Moszkva környékét támadták megint az ukránok.
Nemzetközi A célegyenesben taposna a fékbe Irán a béke ügyében
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 09:24
Van még egy feltétele Iránnak, mielőtt aláírnák a megállapodást.
Nemzetközi Már Trump szerint is gond van az amerikai hadseregnél
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 07:12
Megcsappantak a raktárkészletek.
Nemzetközi Lőni kezdtek egy orosz hadihajóról az angol partoknál
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 06:55
Így figyelmeztettek egy brit vitorlást.
Nemzetközi Mbappé nagyon örülhetetett, de aztán megint jött Messi, és döntötte a rekordokat
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 06:38
Egy kis időre megelőzte négy évvel ezelőtti legyőzőjét a francia csatár. Csak aztán jött a hajnali meccs.
Nemzetközi Nagy vasúti átrakodó csomópontot kerítettek be az oroszok Kelet-Ukrajnában
Privátbankár.hu | 2026. június 16. 15:41
Kosztyantinivka város nagyobb része már orosz kézen van, legalábbis a moszkvai védelmi minisztérium szerint az ukránok már meg sem kísérlik felmenteni a bekerített katonáikat.
Nemzetközi Trump megöregedett – itt az idő felső korhatárt húzni az elnököknél és a miniszterelnököknél?
Kollár Dóra | 2026. június 16. 15:14
Kevés példa akad hasonló intézkedésekre, pedig az ötlet nem ördögtől való.
Nemzetközi Macron Trumppal és Zelenszkijjel is tárgyalt a G7-csúcstalálkozón
Privátbankár.hu | 2026. június 16. 14:13
A franciaországi eseményen megállapodtak Ukrajna légvédelmének további támogatásáról is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG