2p

27 milliárd dolláros csalási ügyben hoztak ítéletet Vietnámban, aminek halálbüntetés lett a vége.

A Truong My Lan ingatlanmágnás hamis hitelkérelmeket hozott létre, hogy pénzt vegyen fel a Saigon Commercial Banktól több mint egy évtizeden keresztül. Ezért halálra ítéltek Vietnam történetének egyik legnagyobb korrupciós ügyében, 27 milliárd dolláros kártérítéssel.

A három válogatott esküdtből és két bíróból álló testület elutasította Truong My Lannak, a nagy fejlesztő, Van Thinh Phat elnökének minden védekezését, akit bűnösnek találtak a Saigon Commercial Banktól (SCB) egy évtizeden át tartó készpénz kijátszásában - írja a The Guardian.

A modern Ho Si Minh városában történt
A modern Ho Si Minh városában történt
Fotó: Depositphotos

„A vádlott tettei aláásták az emberek bizalmát a kommunista párt és állam vezetésében” – olvasható az öt hete tartó, Ho Si Minh-városi perben hozott ítéletben.

Lan tagadta a vádakat, és a beosztottait okolta. További 85 személyt ítéltek el a vesztegetéstől és a hatalommal való visszaéléstől a bankjog eltulajdonításáig és megsértéséig terjedő vádakkal.

Lan 12,5 milliárd dollárt sikkasztott el, de az ügyészek csütörtökön azt közölték, hogy a teljes kár már elérte a 27 milliárd dollárt, ami az ország 2023-as GDP-jének 6 százalékának felel meg.

A rendőrség a botrány mintegy 42 000 áldozatát azonosította.

A lap szerint a halálbüntetés szokatlanul súlyos büntetés ilyen esetben. Lant és a többieket egy nemzeti korrupciós fellépés részeként tartóztatták le, amely az elmúlt években számos tisztviselőt és Vietnam üzleti elit tagját söpörte le.

Az ügyészek elmondták, hogy a tárgyalás során több mint 1000 Lan tulajdonát képező ingatlant foglaltak le. A hatóságok szerint a Lan és néhány SCB bankár által állítólag az állami tisztviselőknek 5,2 millió dollár kenőpénzt adott a bank jogsértéseinek és rossz pénzügyi helyzetének eltitkolása miatt, ami minden idők legnagyobb vesztegetése Vietnamban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Magyarország volt a legnagyobb orosz vezetékes gázvásárló az év első öt hónapjában
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 14:45
Az Európai Tanács határozata szerint a tagállamoknak 2027 végétől minden orosz fosszilis energiahordozó importját le kell állítaniuk.
Nemzetközi Financial Times: nem várt gyorsasággal zajlik a rendszerváltás Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 14:15
A magyarországi folyamatok világszerte csapást jelentenek a nacionalista konzervatív erőkre.
Nemzetközi Kinevezte az új kormányfőt az ukrán parlament, komoly feladatok várnak rá
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 13:20
Az új kormányfő legfontosabb feladata Ukrajna védelme, gazdasági stabilitásának megteremtése és az ország uniós integrációja. 
Nemzetközi Zelenszkij menesztette a védelmi minisztert, tüntetnek az ukrán nagyvárosokban
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 12:38
Mihajlo Fedorov utódjáról már csütörtökön dönthet az ukrán parlament.
Nemzetközi Egy-két hónapon belül orosz hamis zászlós művelet jöhet a volt lengyel védelmi miniszter szerint
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 10:48
Janusz Onyszkiewicz elmondta: akár a Lengyel Hadsereg Napján, vagy a második világháború kitörésének évfordulóján is támadhat Oroszország.
Nemzetközi Ezzel provokálták az argentin játékosok az angolokat a vb-elődöntő után
Privátbankár.hu | 2026. július 16. 08:26
A FIFA tiltja a politikai jellegű feliratokat a stadionokban, de eddig nem szóltak közbe.
Nemzetközi Kreml: Az Ukrajnába telepített kontingenseket célpontokként kezeljük
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 19:24
A kijevi vezetést támogató, úgynevezett tettre készek koalíciójához tartozó országok kontingenseinek Ukrajnába telepítése elfogadhatatlan, és e kötelékek legitim célpontok lesznek Oroszország számára, amennyiben ez megvalósul – hangsúlyozta szerdán Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő.
Nemzetközi Ukrajna fekete-tengeri olajszállító tankereket támadott meg
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 18:49
Ugyanakkor nyolc ember meghalt Ukrajnában az éjszakai és kora reggeli orosz támadásokban – közölték helyi tisztviselők.
Nemzetközi Tömegével jelentettek vészhelyzetet a gatwicki repülőtéren
Privátbankár.hu | 2026. július 15. 17:19
Rendkívüli láncreakció alakult ki London térségében a szerdai kora hajnali órákban, miután egy British Airways Airbus A320-as hidraulikai meghibásodás miatt nem tudta elhagyni a Gatwick repülőtér futópályáját.
Nemzetközi A nap képe: nem akárhogy készül London az angol-argentin csatára
Wéber Balázs | 2026. július 15. 16:51
Ma este közép-európai idő szerint 9 órától Anglia és Argentína mérkőzik meg egymással a tengerentúli foci-vb-n Atlantában. A tét a döntőbe kerülés – vagy annál is több.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG