6p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az egyetlen európai ország, ahol még alkalmazható a halálbüntetés és kivégzéseket hajtanak végre, Fehéroroszország. Magyarországon Lázár János építési és közlekedési miniszter emlegette utoljára februárban a halálbüntetést, miszerint a bicskei pedofil igazgató ügyénél még ez is felmerülhetne opcióként.

Aleksandar Vucic szerb köztársasági elnök szerint vissza kéne állítani a halálbüntetés lehetőségét, de ehhez népszavazásra, illetve alkotmánymódosításra lenne szükség. A kijelentésre a napokban Szerbiában meggyilkolt kisgyermek halála miatt ragadtatta magát. Szerbiában a többi országhoz képest viszonylag későn, 2002-ben törölték el a halálbüntetést, s mivel még nem is európai uniós tagország, a társadalmat igen megosztó intézmény visszaállítása nem is olyan lehetetlen.

2019-ben a Szerbiában élők 58 százaléka támogatta, míg 25 százaléka ellenezte a halálbüntetést az Ipsos Strategic Marketing közvélemény-kutató felmérése szerint, ám 2022-re épp hogy kicsit csökkent, 55 százalékra a támogatók aránya.  

Szerbiában még vissza lehetne állítani, csak akkor ugrana az uniós tagság
Szerbiában még vissza lehetne állítani, csak akkor ugrana az uniós tagság
Fotó: Depositphotos

Magyarországon a Policy Solutions 2019-ben még azt mérte, hogy hazánkban az emberek 54 százaléka állítaná vissza a halálbüntetést, 2022-es értéktérképe szerint azonban itt is csökkenés tapasztalható, ugyanis 50 százalékra apadt az arányuk. Bár érdekesek a számok, a kérdés nálunk elméleti, hiszen hazánk aláírta az Európai Emberi Jogi Egyezményt, amely kifejezetten tiltja a halálbüntetést: „senkit sem lehet halálra ítélni vagy kivégezni”. Az élethez való jogot Magyarország 2011-ben elfogadott alaptörvénye is az ember elidegeníthetetlen jogának ismeri el.

Ám az, hogy a magyar és szerb kormány épp azzal a Kínával fűzi egyre szorosabbra a kötelékeket, amely a világon a legtöbb kivégzést hajtja végre, nem éppen pozitív tendencia.  

Mint ahogy az sem, hogy Orbán Viktor barátja, Donald Trump, aki gőzerővel készül újranyerni hazájában, sem veti meg a halálbüntetést. A Trump-kormányzat utolsó napjaiban három szövetségi halálraítéltet öltek meg kevesebb, mint 10 nappal Joe Biden beiktatása előtt, annak részeként, hogy Donald Trump hat hónap alatt 13 kivégzést akart végrehajtani.

Az is elgondolkodható, hogy egy Kanadában végzett vadonatúj felmérés szerint a szerb és magyar adatokkal szemben nőtt a gyilkosok halálbüntetését támogató lakosok aránya, ahol már 57 százalékuk támogatná a kivégzéseket.

2022: 883 főt végeztek ki

Az Amnesty International még nem tette közzé a 2023-as adatokat, de 2022-ben 20 országban összesen 883 kivégzést dokumentált. Ez 53 százalékos növekedés a 2021-es adatokhoz képest.

Egyébként, ahogy az előző években, úgy 2022-ben is Kína végezte ki a legtöbb embert a világon, még úgy is, hogy a pontos szám nem ismert, hiszen ezek az adatok államtitoknak minősülnek, de több ezer emberről lehet szó. Iránban minimum 576, Szaúd-Arábiában 196, Egyiptomban 24, az Egyesült Államokban 18 főt végeztek ki. Ez utóbbiban a végrehajtott kivégzések száma a 2021-es 11 főhöz képest 64 százalékkal nőtt.   

A 2022-ben alkalmazott kivégzési módszerek a lefejezés, az akasztás, a halálos injekció beadása és a golyó általi halál voltak. 2022 végén legalább 28 282 ember volt siralomházban. 

Az egyetlen európai ország, ahol még alkalmazható a halálbüntetés és kivégzéseket hajtanak végre, Fehéroroszország. Sőt, 2022-ben még ki is terjesztették a halálbüntetés kiszabásának lehetőségét a hazaárulást elkövető tisztségviselőkre és katonákra is, talán épp azért, mert ebben az évben ki is végeztek egy főt.

S bár Oroszország 1996-ban elkötelezte magát a halálbüntetések felfüggesztése mellett, azzal tisztában lehetünk, hogy az éheztetésekkel és más közvetett módszerekkel azért történnek trükkös dolgok a börtönökben, elég, ha Alekszej Navalnij halálára gondolunk.

2022-ben hat országban törölték el teljesen vagy részlegesen a halálbüntetést. Kazahsztánban, Pápua Új-Guineában, Sierra Leonéban és a Közép-afrikai Köztársaságban teljesen felszámolták a kivégzéseket, Egyenlítői-Guineában és Zambiában pedig a belső jog szerinti bűncselekményekhez kapcsolódó halálbüntetéseket törölték el.

Vita a visszaállításról

2020-ban volt 30 éve, hogy Magyarországon az Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek nyilvánította a halálbüntetést. E döntés előtt két évvel, 1988. július 14-én hajtották végre hazánkban az utolsó halálos ítéletet az előre kitervelten és nyereségvágyból elkövetett emberölés bűntette miatt elítélt, 28 éves Vadász Ernőn, akit a Budapesti Fegyház és Börtön udvarán akasztottak fel.

De a halálbüntetés eltörlése Magyarországon sem volt vitáktól mentes, amelyek a mai napig tartanak. Főleg a különösen kegyetlen, óriási társadalmi felzúdulást kiváltó bűncselekményeknél lángolnak fel újra és újra az indulatok, mint például a móri mészárlás, a 11 esztendős Szita Bence meggyilkolása, az olaszliszkai lincselés, a veszprémi Cozma-, a Bándy Kata-, a kaposvári trafikos, a sólyi gyermek-, vagy az újbudai rendőrgyilkosság kapcsán. A Novák Katalin köztársasági elnök lemondásához vezető bicskei pedofilügy margóján pedig Lázár János jelentette ki,

hogy dühös, mert az ügyet szerinte nem torolták meg eléggé, Vásárhelyi János bicskei igazgatónak szerinte börtönben kellene megrohadnia, sőt, szerinte ez egy olyan ügy, ahol még a halálbüntetés is felmerülhetne opcióként.

A magyarországi politikai pártok közül egyébként a Mi Hazánk Mozgalom áll ki folyamatosan a halálbüntetés visszaállítása mellett, de Orbán Viktor a móri mészárlást követően szintén felvetette, hogy megfontolandó a halálbüntetés visszaállítása. Lázár János már 2014-ben is kiállt a halálbüntetés mellett a bátmonostori hármas gyilkosság miatt, majd Orbán Viktor 2015-ben a kaposvári trafikos gyilkosság kapcsán jelentette ki, hogy "a halálbüntetés kérdését napirenden kell tartani”. 

Az Európai Parlement június 10-én állást foglalt a kérdésben, és elítélte Orbán szavait, megállapítva, hogy a halálbüntetés visszaállítása ellentétes az EU szerződéseivel és az Európai Unió Alapjogi Chartájával. A Wikipédia szerint Orbán már ezt megelőzően, Helmut Kohl volt német kancellár 85. születésnapja alkalmából tartott konferencián kijelentette, hogy a halálbüntetés nem vezethető be újra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Trump ledobta a diplomáciai atomot: átvenné és „megtisztítaná” a Gázai övezetet
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 06:52
Igen, a lakosaitól is. „Ez meg fog történni” – jelentette ki Netanjahuval közös sajtótájékoztatóján az amerikai elnök.
Nemzetközi Halálos áldozatai is vannak a svédországi lövöldözésnek
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 19:30
Legalább tíz halálos áldozata van az örebrói lövöldözésnek, emellett súlyos sérülteket kellett megműteni a kórházban.
Nemzetközi A botrányos volt román elnökjelölt, Călin Georgescu nagy gondba került választási plakátjaival
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:16
A kampányfinanszírozási szabályok megsértése miatt indult büntetőljárás a finanszírozó megjelölése nélküli plakátok ügyében.
Nemzetközi Rettenetes dolog történt Svédországban
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:01
Iskolai központnál lövöldözött egy ámokfutó.
Nemzetközi Még a végén egymást fogja vigasztalni Magyar Péter és Deutsch Tamás – a körmére néznének az EP-képviselőknek
Litván Dániel | 2025. február 4. 15:02
Az Európai Parlamentben zajló viták „felturbózásán” dolgoznak egyes képviselők, és egyik trükkös ötletüket már ki is próbálták az egyik ülésen. De mit fog ehhez szólni az egész EP egyik legkevesebbet bejáró képviselője, Magyar Péter, és mit fő európai szócsata-partnere?
Nemzetközi Az orosz katonák nem Putyinról beszélnek a fronton – megszólalt a betiltott háborús film rendezője
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 14:38
Anasztazia Trofimova szerint azért forgatott dokumentumfilmet a front orosz oldalán, hogy megértse „a háború ködén keresztül, hogy kik ezek az emberek, akik harcolnak ott”.
Nemzetközi Magyar Péter „növeli előnyét”, Orbán Viktort „példátlan mértékű választási kudarc fenyegetheti”
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 11:37
Egy német lap szerint Magyarországon és két másik térségbeli országban is egyre növekszik az elégedetlenség.   
Nemzetközi Hova menekítik az amerikai és a kínai elnököt egy háború esetén?
Káncz Csaba | 2025. február 4. 09:32
Kína a Pentagonnál tízszer nagyobb katonai parancsnoki központot épít, amely nukleáris háborús forgatókönyv esetén megvédi a legfelsőbb vezetőket. De hova mennek az amerikai politikai és katonai vezetők? Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Érzékeny veszteség érte az oroszokat
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 19:38
Az ukránok csapást mértek egy orosz olajfinomítóra és egy gázfeldolgozóra.
Nemzetközi „Mindegyik engedni fog” – már tárgyal Washington Moszkvával az ukrajnai tűzszünetről
Wéber Balázs | 2025. február 3. 18:31
Ha a korábban ígért egy nap alatt nem is, néhány hónap alatt végetne az új amerikai adminisztráció az orosz-ukrán háborúnak. Trump küldöttje most arról beszélt, hogy ehhez mindkét fél kénytelen lesz kompromisszumot kötni. Az amerikai elnök szerint már tárgyalnak az oroszokkal.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG