4p

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hétfőn levelet küldött az Európai Unió tagállamainak, amiben gyors megállapodást sürget Ukrajna jövő évi és 2027-es költségvetési hiányának finanszírozásáról. 

Az EU-vezetők decemberben tartanak egy sorsdöntő csúcstalálkozót; a bizottsági elnök arra kérte az uniós országokat, hogy decemberig állapodjanak meg egy tervben, amely a következő két évben fedezi Ukrajna katonai és pénzügyi szükségleteit, amelyek becslések szerint meghaladják a 135,7 milliárd eurót.

„Tisztelt kollégák! Októberi ülésünkön elköteleztük magunkat, hogy foglalkozunk Ukrajna 2026–2027-re vonatkozó sürgető finanszírozási igényeivel, ideértve a katonai és védelmi erőfeszítéseit is. Önök felkérték a bizottságot, hogy Ukrajna finanszírozási igényeinek értékelésével a lehető leghamarabb terjesszen elő pénzügyi támogatási lehetőségeket” – írta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hétfőn egy, az EU 27 tagállamának vezetőjéhez címzett levelében. 

Ukrajna finanszírozási hiánya jelentős mértékű. A Nemzetközi Valutaalap előzetes előrejelzései szerint – feltételezve, hogy a háború 2026 végére véget ér, és figyelembe véve az EU, a tagállamok és a nemzetközi partnerek által már megígért összes támogatást – Ukrajna továbbra is hatalmas hiánnyal fog szembesülni, amelyet új források bevonása nélkül nem lehet áthidalni

– fogalmazott a bizottsági elnök a kiszivárgott levelében, amely a Politico birtokába jutott, és amelyet Orbán Viktor miniszterelnök abszurdnak nevezett, valamint amely miatt a kormányfő egy tanácskozást is összehívott. – írja az Index.

Ursula von der Leyen megírta levelét
Ursula von der Leyen megírta levelét
Fotó: MTI/EPA/Guillaume Horcajuelo

„Ezzel a levéllel szeretném felvázolni azokat a főbb lehetőségeket, amelyeket a bizottság azonosított Ukrajna további, időszerű pénzügyi támogatására. Kombinációk vagy egymást követő változatok elképzelhetők, feltéve, hogy biztosítják, hogy a segítségnyújtás akkor és úgy történjen, amikor és ahogy Ukrajnának leginkább szüksége van rá” – írta, majd rátért azokra a paraméterekre, amelyeket az EU-vezetők figyelmébe ajánl.

„A finanszírozásnak gyorsan rendelkezésre kell állnia, az első kifizetéseknek 2026 második negyedévének elejére hatályba kell lépniük. Bármely új pénzügyi csomagnak biztosítania kell Ukrajna adósságának fenntarthatóságát. Gondoskodnia kell arról, hogy ne jelentsen további költségvetési terhet az ország számára. A finanszírozásnak elég rugalmasnak kell lennie ahhoz, hogy figyelembe vegye az ukrán finanszírozási igények jelentős bizonytalanságait az elkövetkező években. A terhek megosztásának tisztességesnek kell lennie a nemzetközi partnerekkel” – fogalmazott.

Ezen irányadó elvek alapján három fő lehetőséget határoztunk meg, nevezetesen a tagállamok által támogatások formájában finanszírozott támogatást, az unió által a pénzügyi piacokon felvett hitelből finanszírozott korlátozott visszkereseti jogú hitelt, vagy a befagyasztott eszközök pénzeszközegyenlegéhez kötött korlátozott visszkereseti jogú hitelt. Ezeket részletesebben a levél melléklete ismerteti

– írta Ursula von der Leyen, megjegyezve: „A különböző lehetőségek eltérő hatással vannak a tagállamokra, ezért a megfelelő megoldás megtalálásához elengedhetetlen a kollektív elkötelezettség és az erős szolidaritás.”

„Most az a legfontosabb, hogy gyorsan egyértelmű megállapodásra jussunk arról, hogyan biztosítható, hogy az Ukrajnának szükséges finanszírozásról a decemberi következő Európai Tanács-ülésen megállapodás szülessen. Ezzel továbbra is nyomást tudunk gyakorolni Oroszországra, megfosztva a győzelem reményétől, megteremtve az alapot a harcok felfüggesztéséhez és a régóta várt béketárgyalásokhoz” – zárta a levelét az EB-elnök, aki a részleteket a mellékletben hosszan ismertette.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Megvan Putyin kétnapos orvosi vizsgálatának az eredménye
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 19:18
Még bent is aludt a klinikán. 
Nemzetközi Kiderült, milyen békét akar Trump – ez nagyon fájna Ukrajnának
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 18:19
Területet, fegyvereket és katonákat is áldoznia kéne Ukrajnának az amerikai béketerv oltárán.
Nemzetközi Beindult a dominóelv? Lemondott az OpenAI igazgatótanácsának tagja az Epstein-akták miatt
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 17:36
Larry Summers lemondott az OpenAI igazgatótanácsából, miután nyilvánosságra kerültek Epstein e-mailjei.
Nemzetközi Kaja Kallas: Oroszország egyre arcátlanabb támadásokat intéz az EU infrastruktúrája ellen
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 16:33
Ezt állítja a blokk külpolitikai főképviselője, miközben a katonai mobilitás javítását sürgeti.
Nemzetközi Menesztette két miniszterét az ukrán parlament
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 16:14
Menesztette posztjáról az ukrán parlament szerdán Szvitlana Hrincsuk energetikai minisztert és hivatali elődjét, Herman Haluscsenkót, aki mostanáig az igazságügyi tárcát vezette.
Nemzetközi Oroszország most elvetette a sulykot
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 15:38
Egy orosz kémhajó, amely az Egyesült Királyság vizeinek szélén állomásozik, először vetett be lézert, hogy megzavarja a Brit Királyi Légierő (RAF) pilótáit, akik a hajó tevékenységét figyelték – közölte a brit védelmi miniszter.
Nemzetközi Meglepő vereséget szenvedtek a dán szociáldemokraták a választásokon
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 14:44
Mette Frederiksen dán miniszterelnök elismerte, hogy a szociáldemokraták támogatottságának visszaesése „nagyobb volt, mint amire számítottunk”, miután pártja elsöprő vereséget szenvedett Dániában, és több mint 100 év után először elvesztette az irányítást Koppenhága felett.
Nemzetközi Az űrben is fegyverkezni kezd Németország
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 13:59
Elrettentő céljaik vannak.
Nemzetközi Hatalmas fordulat: napokon belül béke lehet Ukrajnában?
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 13:33
A Fehér Ház nagyon bizakodó, Ukrajna torkán is lenyomnák Trump tervét.
Nemzetközi Nagyon bepöccentek a lengyelek, kemény válasz jöhet az orosz szabotázsra
Privátbankár.hu | 2025. november 19. 12:34
Bezárnak egy konzulátust, de ez még csak a kezdet: a lengyel külügyminiszter nem csak diplomáciai válaszlépéseket ígér.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG