2p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Donald Trump amerikai elnök kedden bejelentette, hogy Indonéziával kereskedelmi megállapodást kötött, amely a legújabb paktum a hatalmas amerikai kereskedelmi hiány csökkentésére.

„Nagyszerű üzlet mindenkinek, Indonéziával megkötöttem. Közvetlenül tárgyaltam a nagyra becsült elnökükkel. RÉSZLETEK KÖVETKEZNEK!!!” – írta Trump a Truth Socialon közzétett bejegyzésében, amiről a Reuters számolt be.

Indonézia teljes kereskedelme az Egyesült Államokkal – amely 2024-ben alig 40 milliárd dollárt tett ki – nem tartozik a top 15 közé, de folyamatosan növekszik. Az Egyesült Államok Indonéziába irányuló exportja tavaly 3,7 százalékkal, míg az onnan származó import 4,8 százalékkal nőtt, így az Egyesült Államok árukereskedelmi hiánya közel 18 milliárd dollár.

Az Egyesült Államok statisztikai adatai szerint az Indonéziából származó legfontosabb amerikai importkategóriák tavaly a pálmaolaj, az elektronikai berendezések, beleértve az adatútválasztókat és kapcsolókat, a lábbelik, az autógumik, a természetes gumi és a fagyasztott garnélarák voltak.

Az indonéz elnök, Prabowo Subianto 2025 júniusában Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is talélkozott
Az indonéz elnök, Prabowo Subianto 2025 júniusában Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is talélkozott
Fotó: Wikipédia

Fenyegető üzenetek

Trump a múlt héten az indonéz elnöknek küldött levelében 32 százalékos vámtarifával fenyegette meg a délkelet-ázsiai országot, amely augusztus 1-jétől lépett volna hatályba.

Trump hasonló leveleket küldött nagyjából két tucat kereskedelmi partnerének ebben a hónapban, köztük Kanadának, Japánnak és Brazíliának, 20 százaléktól 50 százalékig terjedő általános vámtarifákat, továbbá 50 százalékos vámtarifát állapítva meg a rézre.

Az augusztus 1-jei határidő időt ad a célzott országoknak olyan megállapodások megtárgyalására, amelyek csökkenthetik a fenyegető vámtarifákat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Ezért mondott le az ukrán kormányfő
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 19:45
Denisz Smihal ukrán miniszterelnök kedden bejelentette, hogy benyújtotta lemondólevelét az ország ezen a héten várható – háború kezdete óta legnagyobb – kormányzati átalakításának részeként.
Nemzetközi A lengyelek jobban élnek? Meglepő dolgokat láttunk a Balti-tenger parti városban
Wéber Balázs | 2025. július 15. 18:51
Gdanskban a szállás meglepően olcsó, az étkezés viszont meglepően drága. Néha váratlanul leszakad az ég, de amúgy szinte minden a legnagyobb rendben van. A Nagyító ezúttal a Balti-tenger partjáról jelentkezik.
Nemzetközi Hét európai ország kész fizetni az amerikai fegyverekért Ukrajnának
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 17:10
Több európai ország jelezte, hogy kész hozzájárulni Ukrajna amerikai fegyverekkel történő ellátásához a Donald Trump által bejelentett új kezdeményezés keretében, noha a konkrét megállapodásokat még nem véglegesítették.
Nemzetközi Jeff Bezos meg akarja vásárolni a Vogue-t a feleségének?
Elek Lenke | 2025. július 15. 16:40
A pletykák szerint Jeff Bezos nászajándékként kívánja megvásárolni a Vogue-ot új feleségének. Talán ez is közrejátszott abban, hogy Anna Wintour váratlanul felállt 37 év után a lap főszerkesztői székéből? A világlapok egyelőre feltételes módban fogalmaznak, de már az a tény, hogy a múltkori Vogue címlapján Bezos felesége, Lauren Sanchez menyasszonyi ruhában szerepelt, alapot adhatott a spekulációra.
Nemzetközi Február óta a legmagasabbra emelkedett az amerikai infláció
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 15:55
Mindazonáltal az elemzők által várttal összhangban gyorsult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme júniusban.
Nemzetközi Elkezdődött a palesztinai megszállás megszüntetését célzó nemzetközi konferencia
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 15:29
A Hágai Csoport politikai, gazdasági és jogi intézkedésekről kíván megállapodni Izrael és Palesztina „sorsdöntő óráiában” a kolumbiai Bogotában.
Nemzetközi Legalább ekkora vámot fizetünk majd Trumpnak – a svéd pénzügyminiszter szerint
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 14:55
A 10 százalékos vámszint a legjobb, amit az Európai Unió az Egyesült Államokkal folytatott tárgyalások során elérhet – mondta Elisabeth Svantesson kedden.
Nemzetközi Trump megbombáztatná Moszkvát és Szentpétervárt is?
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 12:36
Úgy tűnik, tényleg nagyon megbántotta Putyin az amerikai elnököt.
Nemzetközi Megjött az orosz válasz Trump ultimátumára
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 12:11
Dmitrij Medvegyevet nem hozzák lázba a teátrális gesztusok.
Nemzetközi Nem vétózza, egyenesen kéri az újabb szankciókat Orbán Viktor Brüsszeltől
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 11:29
Csak éppen nem Oroszország ellen.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG