3p

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága elé idézte Magyarországot, amiért véleménye szerint az embercsempészés bűncselekményével kapcsolatos szabadságvesztés-büntetéseket érintő kormányrendelet nem felel meg a vonatkozó uniós szabályoknak – közölte a brüsszeli testület szerdán.

A közlemény szerint az Európai Bizottság azért idézte az Európai Unió Bírósága elé Magyarországot, mert figyelmen kívül hagyva a vonatkozó uniós irányelv szerinti kötelezettségeit nem szabott ki „hatásos, arányos és visszatartó erejű” szankciókat az EU-ba való jogellenes beutazáshoz, illetve az EU területén való jogellenes átutazáshoz vagy tartózkodáshoz történő embercsempészés bűncselekménye esetére. 

Továbbá azért, mert – mint írták – Magyarország elmulasztotta az e bűncselekményekre vonatkozó büntetőjogi szankciókat meghatározó vonatkozó tanácsi kerethatározatból eredő kötelezettségeit.

Emlékeztetnek: Magyarország 2023 áprilisában fogadott el kormányrendeletet, mely az embercsempészés bűncselekményével kapcsolatos szabadságvesztés-büntetések „reintegrációs őrizetté” történő általános átminősítéséről rendelkezik. Ennek következtében az embercsempészés bűncselekménye miatt elítélteket szabadon bocsátják a börtönből, még akkor is, ha a büntetésüknek csak egy kisebb részét töltötték le. Az érintetteknek 72 órán belül el kell hagyniuk Magyarország területét annak érdekében, hogy a korábbi szokásos tartózkodási helyük vagy állampolgárságuk szerinti országban töltsék le a reintegrációs őrizetet.

Az Európai Bizottság úgy ítélte meg, hogy ez sérti a vonatkozó tanácsi irányelvből eredő, megfelelő szankciók kiszabására vonatkozó kötelezettségeket, amelyek súlyosító körülmények fennállása esetén is hatásos és visszatartó erejű szankciók kiszabására vonatkoznak.

A kötelezettségszegési eljárást az Európai Bizottság 2023. július 14-én indította azzal, hogy felszólító levelet küldött Magyarországnak, amelyben úgy ítélte meg, hogy a magyar kormányrendelet sérti a külföldi állampolgárok uniós területre történő belépésének elősegítéséről szóló uniós jogi keret szerinti kötelezettségeket.

A bizottság álláspotja szerint a magyar kormányrendelet súlyosan aláássa az embercsempészés hatékony kezelésére irányuló célkitűzést, az elősegítésről szóló uniós jogi keret visszatartó erejét és az embercsempészés elleni küzdelemre irányuló közös uniós erőfeszítéseket. 

A kormányrendelet ezenfelül nem nyújt megfelelő garanciákat a Magyarországon kívüli reintegrációs őrizet feltételei, ellenőrzése és végrehajtása tekintetében – vélekedett az uniós testület. Következésképpen – mint kifejtették – nem garantált, hogy a korábbi szokásos tartózkodási hely vagy állampolgárság szerinti országban alkalmazni fogják a büntetést.

Az uniós bizottság álláspontja szerint, mivel a magyar hatóságok eddigi erőfeszítései nem elégségesek, az Európai Unió Bírósága elé idézte Magyarországot – tájékoztattak.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Visszaszólt az ukrán bank a NAV-nak a pénzszállítók ügyében: félrefordítás történt?
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 19:33
Az ukrán pénzintézet válaszában több érdekesség is akad. 
Nemzetközi Reagáltak az ukránok J. D. Vance vádjaira, nem veszik komolyan
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 17:52
Csak a választási retorika része volt ez a szóvivő szerint.
Nemzetközi Újabb fordulat a lefoglalt ukrán pénzszállítók ügyében
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 17:11
Az adóhivatal büntetőeljárást folytat.
Nemzetközi Trump új vámokat vezet be
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 16:48
Ezeket az országokat célozza majd.
Nemzetközi Megszólalt a szerb elnök a robbanószerekről, a magyar választásokig nem derül ki, mi történt
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 15:44
Egyelőre nem derül ki, mi történt.
Nemzetközi Nem vették jó néven J. D. Vance budapesti beszólásait Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 13:55
Jelezni fogja az aggodalmait az EU.
Nemzetközi Amerika győzött? Leálltak az amerikai katonai csapások Irán ellen
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 10:25
Irán feloldja a Hormuzi-szoros blokádját, de nem teljesen.
Nemzetközi Zuhan a kőolaj világpiaci ára szerda reggel
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 08:06
Az Egyesült Államok és Irán a Hormuzi-szoros újranyitását is tartalmazó kéthetes tűzszünetben állapodott meg.
Nemzetközi Megnyitják a Hormuzi-szorost, Trump kéthetes tűzszünetet jelentett be
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 06:24
Leálltak az amerikai katonai csapások Irán ellen. Irán szerint a tárgyalások hamarosan megkezdődnek
Nemzetközi J. D. Vance fejest ugrott a kampányba Orbán Viktor újraválasztásáért
Kollár Dóra | 2026. április 7. 18:31
Évtizedek után érkezett újból amerikai alelnök Magyarországra. Nagyító alatt ezúttal az amerikai elnök budapesti látogatása. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG