4p

Lázadást szított volna a katari hírcsatorna? Betiltották az al-Dzsazírát Ciszjordániában.

A Palesztin Hatóság (PH) felfüggeszti az al-Dzsazíra katari tv-csatorna sugárzását és tevékenységét a palesztin területeken, azzal vádolva azt, hogy „lázításra buzdít” és „beavatkozik” az ügyeibe.

„A kulturális, belügyi és kommunikációs minisztérium képviselőiből álló illetékes miniszteri bizottság úgy döntött, hogy felfüggeszti az al-Dzsazíra tévécsatorna és palesztinai tudósítói irodája műsorának sugárzását és befagyasztja minden tevékenységét, valamint ideiglenesen felfüggeszti az összes újságíró, alkalmazott, és a csatornához kapcsolódók munkáját, amíg jogi státuszát nem tisztázzák” – jelentette a Wafa hivatalos palesztin hírügynökség szerdán.

„Ez a döntés válaszul született arra, hogy az al-Dzsazíra olyan tartalmakat és tudósításokat sugározzon, amelyeket dezinformáció, lázításra való felbujtás és a palesztin belügyekbe való beavatkozás jellemez”

- tette hozzá a Wafa.

Az al-Dzsazíra egy, a megszállt Ciszjordániában dolgozó alkalmazottja megerősítette az AFP francia hírügynökségnek, hogy a csatorna rámalláhi irodáját szerdán értesítették a hatósági döntésről.

Az al-Dzsazíra szerda este olyan felvételeket sugárzott, amelyeken a Palesztin Hatóság rendőrei egy 2025. január 1-jei keltezésű hivatalos bírósági dokumentumot adtak át újságíróiknak Rámalláhban.

A Mahmúd Abbász vezette Palesztin Hatóság részleges közigazgatási hatáskörrel rendelkezik Ciszjordániában, az Izrael által 1967 óta megszállt területen. Biztonsági erői már több hete részt vesznek a fegyveres csoportokkal való erőszakos összecsapásokban a Ciszjordánia északi részén fekvő Dzseninben, amelyeknek már mintegy tíz halálos áldozata van.

Ezek a csoportok, amelyeknek tagjai többnyire a Hamász és az Iszlám Dzsihád iszlamista mozgalomhoz tartoznak, hatékonyabbnak tartják magukat az Izrael elleni harcban, mint a Palesztin Hatóság.

A múlt héten az al-Dzsazíra elítélte a Mahmúd Abbász vezette Fatah ellene indított „kampányát” a megszállt Ciszjordániában. „Ez a kampány azt követően indult, hogy a csatorna a biztonsági erők és a fegyveres ellenállás közötti dzsenini összecsapásokról tudósított” – magyarázta a katari csatorna, amely megvédte munkájának semlegességét.

A Hamász, a Fatah fő riválisa, az al-Dzsazíra felfüggesztéséről szóló döntést „a sajtószabadság durva megsértésének” és „a másként gondolkodó hangok elhallgattatására irányuló elnyomó intézkedésnek” minősítette.

„Ez a döntés része a hatóság által a közelmúltban hozott önkényes intézkedések sorozatának, amelyek célja a közjogok és szabadságjogok akadályozása és a palesztin nép feletti biztonsági hatalmának megerősítése”

- tette hozzá a mozgalom egy nyilatkozatban, amelyben felszólította a Palesztin Hatóságot, hogy azonnal vonja vissza döntését.

Az Iszlám Dzsihád, egy másik fegyveres palesztin csoport szintén tiltakozott az al-Dzsazíra betiltása ellen.

Izrael már tavaly májusban úgy döntött, hogy megtiltja az al-Dzsazíra sugárzását az országban, és bezárja ottani irodáit. Ez a csatorna és Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök kormánya között régóta húzódó konfliktus következménye volt, amely a Gázai övezetben közel 15 hónapja dúló háború során eszkalálódott.

Az izraeli hadsereg többször is azzal vádolta az al-Dzsazíra újságíróit, hogy a Hamászhoz kötődő „terrorista ügynökök” a Gázai övezetben.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Irán véres büntetést ígért arra az esetre, ha amerikai bakancsok lépnek a földjére
Privátbankár.hu | 2026. március 29. 16:02
Hiába a békülékenynek ható üzenetek, ha közben az eddiginél is súlyosabbra készülnek az amerikaiak – hangzik az iráni vélekedés.
Nemzetközi Kifakadt a római pápa a háború miatt – Trump imádkozhat, de úgy tűnik, hiába
Privátbankár.hu | 2026. március 29. 14:09
Ma van virágvasánap ünnepe. A katolikus egyház feje pedig meglehetősen eréjelyes üzenetet küldött. 
Nemzetközi Nagypályás: 30 millió eurót csúsztatott ki a síszövetségből a sportvezető
Privátbankár.hu | 2026. március 29. 12:28
Az Interpol is rajta van a Törökországba szökött szakági vezető elfogásán.
Nemzetközi Zelenszkij vasökle porrá zúzta a nagy kémjátszmát
Privátbankár.hu | 2026. március 29. 08:31
Az oroszok műholddal végrehajtott fedett akcióját vágtak haza az ukránok?
Nemzetközi Brüsszel újra napirendre tűzte az óraátállítás ügyét
Privátbankár.hu | 2026. március 28. 16:45
Vasárnap megint egy órával előre kell tekerni az óráinkat. Jó hír, hogy az Európai Bizottság kijelentette: továbbra is napirenden van az óraátállítás eltörlése, ezért még idén tanulmányt nyújt be annak felszámolásáról.
Nemzetközi Vlagyimir Iljicsnek mégis igaza volt?
Elek Lenke | 2026. március 28. 16:22
Sci-fi, vagy valóság, avagy mi lesz a szocializmus felépítésével?
Nemzetközi Illegális bányák ellen csaptak le az ecuadori hadsereg
Privátbankár.hu | 2026. március 28. 15:38
Légicsapásokat intéztek a dél-amerikai ország északi részén lévő Carchi tartomány illegális bányakitermeléséről hírhedt körzete ellen – jelentette be a latin-amerikai ország védelmi minisztériuma helyi idő szerint pénteken.
Nemzetközi Hátborzongató nyilatkozatot tett a Roszatom vezetője
Privátbankár.hu | 2026. március 28. 14:58
Szerinte atomkatasztrófa fenyeget a Közel-Keleten.
Nemzetközi Meghekkelték Brüsszelt
Privátbankár.hu | 2026. március 28. 13:14
Az Europa.eu weblaphálózat működtetéséért felelős felhőinfrastruktúrát érte támadás.
Nemzetközi Ursula von der Leyen: stratégiai hiba volt, hogy Európa hátat fordított az atomenergiának
Kamocsay-Berta Eszter | 2026. március 28. 11:59
A világ vezetői Párizsban gyűltek össze 2026. március 10-én, ahol kiemelték a nukleáris energia szerepét a tiszta, megbízható, megfizethető és biztonságos energiaellátásban, különös tekintettel a növekvő energia keresletre és a globális feszültségek okozta bizonytalanságra az energiaellátás területén.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG