3p

November 29-e a palesztin néppel való szolidaritás napja — az ENSZ határozata szerint.

Palesztina államát 146 ország ismeri el szuverén nemzetként, amelyek az ENSZ-tagállamok 75 százalékát képviseli. A palesztin államot a Szentszék, a katolikus egyház és a Vatikánváros vezető testülete, amely ENSZ-megfigyelői státusszal rendelkezik, is elismeri.

Idén, Izrael folyamatos gázai háborúja közepette, kilenc ország – Örményország, Szlovénia, Írország, Norvégia, Spanyolország, a Bahamák, Trinidad és Tobago, Jamaica és Barbados – hivatalosan is elismerte a palesztin államot, ami a növekvő nemzetközi támogatását tükrözi — írja az Aljazeera.

Palesztinát eddig a zölddel jelzett országok ismerték el
Palesztinát eddig a zölddel jelzett országok ismerték el
Fotó: Palesztin Külügyminisztérium

November 29-én a világ a palesztin néppel való szolidaritás nemzetközi napját ünnepli, amelyet az ENSZ 1977-ben hozott létre, hogy hangsúlyozzák a palesztin jogok globális támogatását, beleértve az önrendelkezést, a függetlenséget és a palesztin menekültek kérdésének igazságos megoldását. Palesztina elismerése megerősíti globális pozícióját, javítja képességét, hogy felelősségre vonja az izraeli hatóságokat a megszállásért, és nyomást gyakorol a nyugati hatalmakra, hogy lépjenek fel a kétállami megoldás mellett.

Hogyan kezdődött?

1988. november 15-én, az első palesztin felkelés, az intifáda elindulása után Jasszer Arafat, a Palesztinai Felszabadítási Szervezet elnöke független állammá nyilvánította Palesztinát, Jeruzsálemet jelölve meg annak fővárosaként. A bejelentést követően több mint 80 ország ismerte el Palesztinát független államként, a globális dél erős támogatásával, beleértve az afrikai, ázsiai, latin-amerikai és arab világ nemzeteit.

A legtöbb európai ország, amely ekkor ismerte el Palesztinát, a volt szovjet blokk részeként tette ezt, miként Magyarország is.

Néhány évvel később, 1993. szeptember 13-án az első közvetlen tárgyalások a palesztinok és az izraeliek között az Oslói Megállapodás aláírásához vezettek, amelynek a palesztin nép önrendelkezést kellett volna elérniük egy palesztin állam megteremtésével, Izrael mellett. Ezt soha nem sikerült elérni.

A 80-as évek végén és a 90-es évek elején csaknem 20 ország ismerte el Palesztinát, majd 2000 és 2010 között további 12 ország következett – főként Afrikából és Dél-Amerikából. 2011-re Eritrea és Kamerun kivételével minden afrikai ország elismerte Palesztinát.

2012-ben az ENSZ Közgyűlése elsöprő többséggel (138 igen, 9 nem, 41 tartózkodás mellett) megszavazta Palesztina „nem tag megfigyelő állam” státuszát az ENSZ-ben.

2014-ben pedig Svédország lett az első nyugat-európai ország, amely elismerte Palesztinát.

Palesztinpárti tüntetés Torinóban 2024. május 18-án a gázai vérontás ellen
Palesztinpárti tüntetés Torinóban 2024. május 18-án a gázai vérontás ellen
Fotó: EPA/TINO ROMANO

Idén több európai ország is elismerte Palesztinát

2024. május 22-én Norvégia, Írország és Spanyolország egymás után bejelentette, hogy elismeri Palesztinát, az 1967 előtti határok szerint és Kelet-Jeruzsálem fővárossal. Válaszul Izrael visszahívta nagyköveteit a három európai országból, és megígérte, hogy büntetésből bővíteni  fogja az ENSZ-szerint illegális telepeket a megszállt Ciszjordániában.

Június 4-én Szlovénia lett a legutóbbi európai ország, amely elismerte a palesztin államot. Más európai nemzetek, Málta és Belgium azon gondolkodik, hogy ők is elismerjék a palesztin államiságot.

A G7 országok – Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán, az Egyesült Királyság vagy az Egyesült Államok – egyike sem ismeri el a palesztin államot.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Megmenti-e Orbán Viktor szövetségese a francia költségvetést?
Bózsó Péter | 2024. november 29. 15:01
A francia miniszterelnök közelgő viharról beszélt. A S&P Global Ratings nemzetközi hitelminősítő pénteken mond ítéletet az ország hitelbesorolásáról.
Nemzetközi „Fiatalos és sugárzó” – az észak-koreai határnál nyitott kávézót egy amerikai lánc
Privátbankár.hu | 2024. november 29. 14:16
A két Koreát elválasztó demilitarizált övezet közelében, egy dél-koreai határmegfigyelő központban nyitotta meg pénteken legújabb kávézóját a Starbucks amerikai vállalat.
Nemzetközi Német tankokat telepítenek Oroszország szomszédjába
Privátbankár.hu | 2024. november 29. 13:16
Leopard 2PL típusú harckocsikat küldött Lengyelország a Lettországban állomásozó többnemzetiségű NATO-dandár megerősítésére – jelentette be pénteken a lett hadsereg.
Nemzetközi Ausztrália betiltotta a közösségi médiát a gyereknek
Privátbankár.hu | 2024. november 29. 12:14
Az ausztrál parlament jóváhagyta a közösségi média használatának betiltását a 16 éven aluliak számára.
Nemzetközi Közel lenne a béke? Putyin teljes erőből támad
Privátbankár.hu | 2024. november 29. 11:47
Egy nő meghalt, és sokan megsebesültek a péntekre virradó éjszaka végrehajtott orosz légitámadás következtében – közölte az ukrán légierő.
Nemzetközi Vége a tűzszünetnek Szíriában, az iszlamista lázadók Aleppóra törnek
Privátbankár.hu | 2024. november 29. 11:25
A lázadó erők nagy offenzívát indítottak Szíria északnyugati részén, és évek óta először foglaltak el területet Bassár el-Aszad elnök kormányerőitől.
Nemzetközi Meg tudja Európa védeni magát az USA nélkül?
Káncz Csaba | 2024. november 29. 09:31
Ha Trump jóváhagyná Moszkva háborús céljait, az a NATO hitelességét is veszélyeztetné, és így az európai biztonság alapjait rázná meg. Kontinensünknek most gyorsan megoldást kell találnia katonai problémáira. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Átírt orosz nukleáris doktrína: készítsük a jódtablettákat?
Litván Dániel | 2024. november 29. 05:42
Tulajdonképpen biankó felhatalmazást adott magának Vlagyimir Putyin, hogy nukleáris fegyvereket vessen be. De valójában mi változott? Mi az a nukleáris doktrína, és hogyan írták át most az oroszok? Mennyivel kerültünk közelebb egy nukleáris háborúhoz? Ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Nemzetközi A TikTokon verik le a román elnökválasztás eredményét
Privátbankár.hu | 2024. november 28. 18:27
A legfelsőbb védelmi tanács szerint a közösségi platform szabálytalanul járt el, befolyásolva a voksolás eredményét.
Nemzetközi Donald Trumpnál járt Mark Zuckerberg
Privátbankár.hu | 2024. november 28. 18:11
Otthonában kereste fel a leendő amerikai elnököt a Meta elnök-vezérigazgatója.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG