Spanyolország, Írország és Norvégia hivatalosan is elismerte a palesztin államot, amivel – mint mondják – a közel-keleti háború politikai megoldására irányuló erőfeszítésekre próbálják terelni a figyelmet. Azt remélik, hogy közös fellépésükkel más európai országokat is arra ösztönöznek, hogy kövessék példájukat, és ezzel a diplomáciai lépéssel hozzájárulhatnak a gázai tűzszünethez és a Hamász által fogva tartott túszok szabadon bocsátásához.
A szimbolikus döntés heves vitát váltott ki Izrael kormányával, amely mindhárom országot a terrorizmus jutalmazásával vádolja. Izrael visszahívta nagyköveteit Írországból, Norvégiából és Spanyolországból, és hivatalosan megrovásban részesítette Tel-Avivban tartózkodó követeiket. Múlt héten mindhármukat beidézték az izraeli külügyminisztériumba, hogy a média előtt mutassák meg nekik az október 7-i támadásokról készült felvételeket.
Palesztina elismerése a három ország részéről növeli az Izraelre nehezedő diplomáciai nyomást is, miután két nemzetközi bíróság az Izraeli Védelmi Erők (IDF) dél-gázai hadműveleteinek befejezésére szólított fel, és háborús bűnökkel vádolta meg Benjámin Netanjahu miniszterelnököt. A nyugati országok emellett fokozták a megszállt palesztin területeken élő izraeli telepesekkel szembeni szankciókat.
A diplomáciai elismerés folyamata országonként eltérő, de általában a ramallahi Palesztin Hatósággal folytatott hivatalos megbízólevél-váltásról van szó. A Ciszjordániában vagy Kelet-Jeruzsálemben meglévő konzulátusok vagy missziók ezután hivatalos nagykövetséggé alakulnak, míg a képviselők teljes jogú nagykövetekké válnak.
(BBC)