3p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Nem hosszabbították meg a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) működési engedélyét, leáll a szerbiai kőolajfinomító, a szerb kormány viszont lehetővé tette, hogy a NIS lezárja a pénzügyeit, és a hét végéig kifizethesse dolgozóit, illetve beszállítóit – hangsúlyozta Aleksandar Vucic szerb köztársasági elnök keddi rendkívüli sajtótájékoztatóján.

A szerb elnök csalódottságának adott hangot, amiért az Egyesült Államok nem hosszabbította meg az engedélyt, holott Szerbia arra számított, hogy ez megtörténik.

Az Egyesült Államok idén január 10-én jelentette be, hogy büntetőintézkedéseket vezet be a többségi orosz tulajdonban lévő szerb vállalat ellen. Szerbia akkor 45 napot kapott arra, hogy eltávolítsa az orosz tőkét a NIS-ből – ezt azóta többször meghosszabbították –, de ez mindeddig nem történt meg.

A belgrádi értéktőzsde nem sokkal a határidő lejárta előtt közölte, hogy az orosz Gazpromnyefty a részesedéséből mintegy 5 százalékot átruházott a Gazpromra.

Korábban a szerb nemzeti olajtársaság 50 százaléka volt az orosz Gazpromnyeftyé, 6,15 százaléka a Gazpromé, 29,87 százaléka pedig a szerb államé, a fennmaradó részen kisrészvényesek osztoznak.

Ennyike?
Ennyike?
Fotó: DepositPhotos.com

A változást követően a Gazpromnyefty részesedése 44,85 százalékra csökkent, míg a Gazpromé 11,30 százalékra nőtt. Szeptember 19-én a Gazprom ezt a 11,30 százalékot átruházta leányvállalatára, az Intelligence-re.

Az amerikai szankciók végül október 9-én életbe léptek, azóta nem érkezik kőolaj a horvátországi Adria-kőolajvezetéken keresztül Szerbiába, és a külföldi bankok sem engedélyezik a pénzmozgást a NIS számláin.

Ez azt jelenti egyebek között, hogy az országban az autósok nemzetközi bankkártyával nem tudnak fizetni a NIS benzinkútjain, csak készpénzzel vagy hazai kibocsátású kártyával, ám a jövő héttől várhatóan ez sem lesz lehetséges. Napról napra döntenek majd a folytatásról – mondta az államfő, hozzátette: a leállás hatással lesz az egész országra.

Aleksandar Vucic kedden közölte,az illetékes miniszter tájékoztatta a NIS-t, hogy nem várható pozitív válasz Washingtonból, ezért engedélyezik a pancsovai kőolajfinomító leállítását. Hogy pontosan, mikor áll le az üzem, a cégtől függ.

Az államfő közölte, hogy január végéig az országnak van elég üzemanyag-tartaléka, csak a NIS kútjain nem lehet majd tankolni. Aleksandar Vucic arra is felhívta a figyelmet, hogy egyelőre nem érkezett válasz Oroszországtól a gázszerződés meghosszabbítására. Mint mondta, amennyiben péntekig sem kapnak új információt, hétfőtől új tárgyalások kezdődnek, és más lehetőségek után néznek, a szükséges pénzt ugyanis már biztosították erre a célra. (MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Se ideje, se jó lépése nem maradt Iránnal szemben Trumpnak – kezdhetünk tényleg aggódni?
Litván Dániel | 2026. augusztus 29. 17:24
A patthelyzet Iránnak kedvez, az Egyesült Államoknak pedig egyre inkább csak rossz választásai vannak. Ebből pedig valami igazán rossz is kisülhet.
Nemzetközi Új munkát talált Zelenszkij korábbi védelmi minisztere
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 29. 15:45
Olaszországban lesz tanácsadó.
Nemzetközi Félelmetesen drága lesz az újjáépítés Nepálban, több mint kétezren eltűntek
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 29. 14:05
Súlyos a helyzet a természeti katasztrófa után.
Nemzetközi Fontos népszavazás zajlik, az Európai Unió bővülése lehet a tét
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 29. 13:22
Eldőlhet, hogy Izland folytatja-e a csatlakozási tárgyalásokat.
Nemzetközi Súlyos orosz csapás történt Kijev közelében
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 29. 12:45
Több halálos áldozat is van.
Nemzetközi Irán visszaszólt: hazugságokat állít Trump a Hormuzi-szorosról?
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 29. 10:26
Vitatják a vízi átjáró helyzetét.
Nemzetközi Vodkaüzemet ért orosz rakétatámadás Ukrajnában, több millió üveg ital veszett oda
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 28. 20:04
Másodpercenként 16 üveg vodka gyártására is képes volt a zaporizzsjai üzem.
Nemzetközi Javult a gazdasági hangulat augusztusban az EU-ban
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 28. 12:48
 Január óta a legmagasabbra emelkedett augusztusban.
Nemzetközi Meghalt V. Harald norvég király
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 28. 11:50
Életének 89. évében.
Nemzetközi Egyre furcsább célpontjai vannak az orosz drónoknak
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 28. 11:20
Barkácsáruházat ért újabb dróntámadás.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG