|
| Suma Chakrabarti, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnöke, Orbán Viktor miniszterelnök és Andreas Treichl, az osztrák Erste Group Bank AG vezérigazgatója a megállapodás bejelentésekor. MTI Fotó: Máthé Zoltán |
Az EBRD-vel kötött megállapodás alapján mindenképp csökkentenie kell a bankadót a kormánynak 2016-tól kezdődően. Az eddigi terv azonban szembement volna a megállapodással - például feltételhez, a hitelezés bővítéséhez kötötte volna a csökkentést -, ezért az NGM átdolgozta azt.
Még nagyobbat csökken a bankadó
A javaslat szerint az adó felső kulcsa további 7 bázispontot csökken, így az eddigi 0,31 százalékos terv helyett 0,24 százalék lesz. Az alsó kulcs változatlan marad, 50 milliárd forintig 0,15 százalék. 2016-ban az adó alapja a bankok 2009-es módosított mérlegfőösszege marad továbbra is.
A módosításoknak köszönhetően – összhangban a kormány és az EBRD februárban kötött egyetértési megállapodásának szellemiségével – nem változik a szektor egészének adóterhe, 2016-ban a költségvetés bankadóból származó tervezett bevétele nem csökken, azaz a szektor februári egyetértési megállapodásnak megfelelő adócsökkentésre számíthat - írja közleményében az NGM.
Azt írják: a kormány a javaslat kidolgozása során folyamatosan egyeztetett a Magyar Bankszövetséggel, valamint az Európai Bizottság Versenypolitikai Főigazgatóságával, hogy a bankadó szabályozás mindenki számára elfogadható és az európai szabályoknak is megfelelő legyen.
Addig faragták, míg a végén ugyanaz maradt az összeg
Az, hogy a tervezett bevétel a változtatások ellenére nem csökken (mármint az újabb terveknek megfelelően épp annyit csökken, mint a korábban beharangozott tervek alapján csökkent volna), annak köszönhető, hogy bár a felső kulcsot jobban mérséklik (ami a bankoknak jó), az adó alapja továbbra is a 2009-es mérlegfőösszeg, és nem a 2014-es, ahogy arról korábban szó volt. Ez nem kedvez annyira a bankoknak, hiszen sok bank mérlegfőösszege alacsonyabb lett, ami alacsonyabb adóalapot, azaz kevesebb fizetendő adót jelentett volna.
Az pedig főleg nem, hogy mégsem lesz plafon: korábban arról volt szó, hogy a 2016-ös adómérték nem haladhatja meg a 2015-ben fizetett adó 45 százalékát.
A kormány abban visszavonulót fújt, hogy mégsem köti a hitelezési aktivitás növeléséhez az adó csökkentését - erről vagy más feltételről az EBRD-megállapodásban sem volt szó.
2017-től még tovább csökken
A kormány továbbra is elkötelezett az EBRD-megállapodás betartása mellett, amelynek megfelelően 2017-től a korábbiaknak megfelelően tovább csökkenne a bankadó teher. Emellett a kormány olyan szabályozást kíván bevezetni, amely mind a magyar bankok, mind az Európai Bizottság Versenypolitikai Főigazgatósága számára elfogadható, és amely a bankok számára egy kedvezőbb, rugalmasabb és előremutatóbb megoldást kínál.
A kormány a 2017-re érvényes bankadó szabályozást 2016. első felében, a 2017. évi költségvetéssel párhuzamosan tervezi benyújtani az Országgyűlésnek. A tavaszig fennálló időtartam lehetőséget teremt egy olyan megoldás kialakítására, amely továbbra is megfelel az EBRD egyetértési megállapodás eszmerendszerének
Az MBH Bank újabb stratégiai akvizícióval bővíti portfólióját és megvásárolja az országos lefedettségű Otthon Centrumot a Biggeorge Holding leányvállalatától.

