5p

Mi lesz a privát vagyonokkal?

Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.
Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!
Vegyen részt a Klasszis Investment & Wealth Management Summit 2026 konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket!

Részletek és Early Bird jelentkezés >>

Több nagybank csökkentette októbertől és az elmúlt hetekben a kamatait, így a lakáshiteleknél egyre több ajánlatot találhatunk 10 százalék alatti kamattal, de van már 8 százaléknál kisebb is. A folytatás azonban göröngyösebbé is válhat, mert ugyan a jegybank folytatta a kamatvágásait, de a hitelek árazását közvetlenebbül befolyásoló referenciakamatok közül akadt olyan, amelyik ismét emelkedni kezdett az utóbbi hetekben - derül ki a Bank360.hu elemzéséből.

Újabb kamatcsökkentéseknek örülhetnek a hiteligénylők, több nagybank is olcsóbbá tette a jelzáloghiteleit és a személyi kölcsöneit. A lakáshiteleknél egyre több ajánlatban szerepel 10 vagy akár 9 százalék alatti kamat, és a nyolcassal kezdődő szám már a kölcsön teljes díját mutató THM-eknél is sem ritka. Az olcsóbb személyi hitelek ügyleti kamata 15-17 százalék körül alakul.

Kérdés, hogy meddig és milyen ütemben tudnak tovább csökkenni a hitelkamatok. A kölcsönök árait befolyásoló referenciakamatok ugyanis időről időre megtorpannak, ami megtöri a hitelkamatok folyamatos csökkenését is. Jelenleg a jegybank folytatódó kamatvágásai ellenére is ez tapasztalható. A hosszabb kamatperiódusú jelzáloghitelek ügyleti kamatát meghatározó BIRS épp emelkedési fázisban van:

  • az ötéves BIRS szeptember közepén 7 százalék alá is csökkent, október 2-án azonban már 7,57 százalékon állt,

  • a 10 éves BIRS október 2-án 7,34 százalék volt,

  • a 20 éves BIRS ugyanezen a napon pedig 7,26 százalékon állt.

A BUBOR, ami a rövidebb kamatperiódusú hitelek ügyleti kamatát befolyásolja, a jegybanki vágásokat követve tovább csökkent: a 3 havi BUBOR 12,24 százalék, a 12 havi pedig 11,48 százalék volt október 2-án. 

Az irányadó kamat szintje eközben szeptember végén összeért a jegybanki alapkamat szintjével, jelenleg mindkettő 13 százalék. Az elmúlt hónapokban az irányadó kamatot az MNB 100 bázispontonként csökkentette. Az elkövetkezőkben azonban a jegybanki alapkamat már ennél kisebb mértékben is mérséklődhet tovább.

Az elmúlt bő két hétben a nagyobb bankok többsége hozzányúlt a hitelkamataihoz, és egyöntetűen csökkentette azokat. A Bank360.hu összefoglalta a változásokat:

A Gránit Bank szeptember közepén az 5 és a 10 éves kamatperiódusú jelzáloghitelek kamatát csökkentette, 0,55 százalékponttal. Emellett a piacon jelenleg szinte kuriózumnak számító, 3 hónapos kamatperiódussal igényelhető jelzáloghitel referenciakamata (BUBOR) jelentősen csökkent az utóbbi időszakban, 15,17 százalékról 12,22 százalékra. Ez azonban még mindig jóval magasabb a hosszabb kamatperiódusú kölcsönök referencia- és ügyleti kamatainál is. A piacon azonban most az utóbbiak számítanak, ezek közül pedig a 10 éves kamatperiódusú hiteleknél a Gránit már 7,7 százalékos kamatig ment vissza a legjobb ajánlatainál.

A Raiffeisen Bank a jelzáloghitelek kamatánál módosított október elejével, ami érintette az 5 és a 10 éves kamatperiódusú hiteleket is. Előbbinél 0,30 százalékpontos, a hosszabb kamatperiódusú kölcsönöknél pedig 0,10 százalékpontos csökkentést hajtott végre. A Raiffeisen szeptember közepén már végrehajtott egy csökkentést a jelzáloghiteleknél, akkor egységesen 0,20 százalékponttal mérsékelte a 10 éves kamatperiódusú kölcsönök kamatát, 9,64 százalékra. 

A K&H Bank szintén a jelzáloghitelek kamatát módosította október 1-től. Az ötéves kamatperiódusú hiteleknél, 2-10 millió forint hitelösszeg igénylése és legalább 150 ezer forintos jövedelem igazolása esetén a kamat 0,11 százalékponttal csökkent. A futamidő végéig fix kamatozású hiteleknél az alábbi változások történtek:

  • minimum 150 ezer forint nettó jövedelem igazolása esetén, 2-10 millió forint hitelösszeg igénylése mellett a kamat 0,45 százalékponttal lett alacsonyabb, így az ügyleti kamat 9,80 százalék (fogyasztóbarát kölcsön esetén 10,30 százalék),

  • ugyanebben a hitelösszegsávban, 250 ezer forint jövedelem igazolása mellett 0,15 százalékpont volt a csökkentés mértéke, így az ügyleti kamat októbertől 9,95 százalék (fogyasztóbarát kölcsön esetén 10,45 százalék),

  • 10-20 millió forint közötti hitelösszeg esetén, legalább 150 ezer forintos jövedelemmel 0,25 százalékpont volt a csökkentés mértéke, így az ügyleti kamat 10,05 százalék (fogyasztóbarát kölcsön esetén 10,55 százalék).

A K&H Banknak rövid időn belül ez a második kamatcsökkentésről szóló döntése. Szeptember közepén az öt, a tíz és a futamidő végéig fix kamatozású jelzáloghitelek kamatát mérsékelte, egységesen 0,20 százalékkal. 

Az OTP Bank lakásfelújítási személyi kölcsön kamata 2-5,1 forint hitelösszeg között 0,50 százalékponttal csökkent. Ugyanebben a hitelösszeg sávban a szabad felhasználású személyi kölcsön kamata 0,63 százalékponttal lett alacsonyabb, 5,1 és 6,1 millió forint között pedig 0,16 százalékpontos volt a csökkentés mértéke. A felújítási kölcsön kamata így 16,49 százalék, a szabad felhasználásúé pedig 16,83 százalék. 

Az Erste Banknál a minősített fogyasztóbarát személyi kölcsön kamata 0,19, illetve 0,69 százalékponttal csökkent, függően az igazolt jövedelemtől, a felvett hitelösszegtől és a választott futamidőtől. Az ügyleti kamat a módosítás után 16,83-16,93 százalékra mérséklődött.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor A devizavétel most észszerűbbnek tűnik, mint a forintbefektetés
Privátbankár.hu | 2026. május 27. 13:51
A Blochamps Capital szerint a 3 legnagyobb hitelminősítő rövid távon még kivárhat Magyarországgal kapcsolatban, ugyanakkor egyre nehezebb olyan piaci érvet találni, amely tartósan a mostaninál erősebb forint mellett szólna. Bár a nominális árfolyam potenciális hatása a magyar gazdaságpolitikai vitákban sokszor jelentősen túlbecsült-, mégis fontos sarokpont a vállalkozásoknak, hogy az EU-pénzek megszerzésének kérdése, a költségvetési pálya és a kamatkülönbözet alakulása ősszel újra nyomás alá helyezhetik a hazai devizát. Ez pedig a vagyonosok mellett a nyaralásra készülő lakossági ügyfelek valutavásárlási kedvét erősíti.
Pénzügyi szektor A Revolut Bank megkezdi a magyar bankszámlák bevezetését az új ügyfelek számára
Privátbankár.hu | 2026. május 26. 12:17
A magyar bankszámlák bevezetése újabb lépést jelent a Revolut stratégiájában.
Pénzügyi szektor Bizalmi vagyonkezelési kisokos – napirenden az új kormánynál
Privátbankár.hu | 2026. május 21. 16:54
A kormány szigorítaná a bizalmi vagyonkezelés adóelőnyeit, de magát a jogi eszközt megtartaná. Az igazi kérdés: hogyan lehet úgy kiszűrni az adótrükközést, hogy közben ne csapja agyon a szabályozás azokat a családi konstrukciókat is, amelyek valóban a generációváltást vagy a vagyon hosszú távú megőrzését szolgálják? Dr. Horváth Balázs az SQN Trust Bizalmi Vagyonkezelő Zrt. igazgatósági tagja szerint a kérdés sokkal összetettebb, mint sejtenénk.
Pénzügyi szektor Ilyenek lesznek a fizetések a jövőben
Herman Bernadett | 2026. május 19. 14:55
Folyamatosan terjednek a digitális fizetési megoldások, a BKK Pay&Go is egyre népszerűbb, emellett a BL-döntőre is készül a Mastercard. 
Pénzügyi szektor A megemelt mértékű bankadó hatása látszik a K&H negyedéves számain
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 13:10
A Bank hitelállománya egy év alatt 13 százalékkal nőtt.
Pénzügyi szektor Az MNB elárulta az aranytartalék értékét
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 12:14
13,978 milliárd euróra csökkent.
Pénzügyi szektor Brutális adóterhek alatt nyög az OTP
Herman Bernadett | 2026. május 15. 11:02
A megduplázódott extraprofitadó veszteségessé tette Magyarországon az OTP-t, hiába nőttek a hitelállományok. Az új kormányban és a jövőben azonban bízik a hitelintézet, amely csoportszinten 177 milliárd forintos nyereséggel zárta az első negyedévet.  
Pénzügyi szektor Itt az OTP bejelentése: bíróságra mennek a bankok a kamatstop miatt
Privátbankár.hu | 2026. május 7. 19:31
Ismét több pénzintézet nyújtott be panaszt.
Pénzügyi szektor Csökkent a 12 hónapos kincstárjegy aukciós átlaghozama
Privátbankár.hu | 2026. május 7. 13:46
Az elsődleges forgalmazók 58,3 milliárd forint értékben nyújtottak be ajánlatot.
Pénzügyi szektor Új korszak jön a bankszámláknál
Privátbankár.hu | 2026. május 7. 13:16
Itt a Gránit Bank lépése.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG