4p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

Az elmúlt napokban az OTP és az Erste is új mobilapplikációt fejlesztett ki az elektronikus fizetések korszerűsítésére. Miközben Európában úttörő innovációkat vezetnek be a bankok, kérdés, hogy a jövő is ilyen sikeres lesz-e.

Az elmúlt napokban két olyan új fejlesztésről adtak hírt a hazai pénzintézetek, amely jelzi, hogy az elektronikus fizetés terén hazánk igenis a technológia élvonalában jár. A mostani fejlesztésekben közös, hogy mind az OTP, mind az Erste a szintén magyar Cellumot hívta partnerül a mobilfizetési projektjének megvalósításához, amely cég első komoly sikert hozó hazai fejlesztése a MasterCard Mobile fizetési megoldás létrehozása volt két éve.

Lelassul az innováció?

A most bejelentett fejlesztéseket a hitelintézetek még az előtt kezdték, hogy a kormány bejelentette volna a pénzügyi rezsicsökkentés első lépcsőjét, a 150 ezer forintig terjedő ingyenes készpénzfelvétel lehetőségét. A szakemberek szerint várható, hogy az eddig a technológia szolgáltatási területen az EU országok felső harmadába tartozó magyar hitelintézetek a rájuk rakodó költségek (az ingyenes készpénzfelvétel bonyolítási költségei, az ezen ügyletek esetén is megfizetendő tranzakciós illeték-teher, illetve a januártól az EU-ban csak jó eséllyel 2015 közepére bevezetendő interchange-díjcsökkentés hatása) miatt kénytelenek lesznek visszafogni fejlesztéseiket. Ez még akkor is várható, ha például az ingyenes készpénzfelvétellel kapcsolatban a banki ATM-hálózatokat készpénzzel kiszolgáló egyik legnagyobb külső partner, a Trezex Hungária Zrt. szerint az első hónap tapasztalatai szerint nem nőtt érdemben a készpénz-pótlási igény a készpénzkiadó automatákban. Az ingyenes készpénzfelvétel lehetőségének megteremtése ugyanis jó eséllyel tovább csökkenti az egy számlavezett ügyfélre jutó pénzforgalmi értékeket (a tranzakciók és a bennük megforgatott összegek számát), amely párosulva a nyugat-európai szinthez képest lényegesen alacsonyabb hazai megtakarítási összegekkel, fajlagosan költségesebbé teszi a banki infrastruktúra fenntartását hazánkban, hiszen a technológiai költségek lényegében azonosak a kontinensen.

A mobiltechnológia egyik legnagyobb rendezvényén, a barcelonai Mobile World Congress-en jelentette be az OTP Bank, hogy „kibocsátotta” Európa az első digitális pénztárcáját, amely a MasterCard internetes fizetési megoldását, a MasterPass™ rendszerét integrálja. Az OTPay alkalmazás megkönnyíti a fizetési bankkártyák internetes használatát – legyen szó akár internetes vásárlásról, számlafizetésről, egyenlegfeltöltésről, vagy épp magánszemélyek közötti tranzakciókról.

Az OTPay mobilalkalmazás nem csupán az OTP Bank, de más bankok ügyfelei számára is elérhető lesz, az applikáció segítségével a kártyabirtokosok több mint 30.000 MasterPass elfogadóhelyen fizethetnek világszerte. Az OTPay révén a fizetési tranzakció a mobileszközön zajlik, az eszköz „tanítható”, azaz például a házhozszállítási cím is kiválasztható. A fizetés után kerül vissza az ügyfél a kereskedő oldalára a rendelés befejezéséhez.

Az Erste Bank tegnap mutatta be komplex mobilfizetési szolgáltatását: a MobilePay alkalmazást letöltő ügyfelek okostelefonjuk segítségével sorban állás nélkül fizethetnek be gépi kitöltésű postai sárga és fehér csekkeket, valamint egy gombnyomással utalhatnak pénzt ismerőseiknek a telefon névjegyzékéből kiválasztott telefonszámra. Az alkalmazással a parkolási díj, vagy épp az autópálya-matrica vásárlás is pár másodperc alatt elvégezhető, s természetesen mobilegyenleg feltöltésre is lehetőség van.

Harmati László, az Erste Bank lakossági üzletágért felelős vezérigazgató-helyettese elmondta, szolgáltatásuknál is több kártya rögzíthető és az ügyfél dönthet arról, hogy adott fizetésre melyiket használja. A MobilePay szolgáltatás hátránya ugyanakkor, hogy jelenleg csak az Erste Bank lakossági forintalapú betéti- vagy hitelkártyával rendelkező ügyfelek számára érhető el – igaz viszont, hogy ők külön szerződés kötése nélkül jogosultak a szolgáltatás igénybevételére, a kártyaregisztráció egyszeri díját jelenleg elengedi a bank. A megoldás mind androidos, mind Apple környezetben fut.

Harmati László a mostani fejlesztést annak fényében tartotta fontosnak, hogy a bank ügyfelei eddig is nyitottak voltak az elektronikus bankolásra: tavaly közel 6,5 millió tranzakciót hajtottak végre a bank netbankjában.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Az orosz-ukrán háború a zöld befektetési alapok piacát is megváltoztatta
Imre Lőrinc – Izsó Márton | 2025. december 29. 17:01
Az orosz-ukrán háború kitörése után több olyan iparág is bekerült a fenntartható befektetési alapok látókörébe, amelyek korábban inkább tiltólistán szerepeltek. Ékes példa Németország nukleáris energiával kapcsolatos attitűdje, de a hadiipari cégek is egyre elfogadottabbá váltak, ahogy társadalmi elvárás lett a biztonság megerősítése – mondta el a Klasszis Podcast legújabb epizódjában az Amundi Magyarország vezérigazgatója. Vízkeleti Sándorral a mesterséges intelligencia befektetési döntésekben játszott szerepéről is beszélgettünk.
Pénzügyi szektor Magasabb törlesztőt is hajlandók bevállalni az Otthon Start-igénylők?
Privátbankár.hu | 2025. december 23. 12:58
Részletesebb statisztikai adatok jelentek meg az Otthon Start hitel első 100 napjáról. Ebből már értékelhető a program indulása és az is kiderül, hogy milyenek a támogatott hitel igénylői. Mennyire alakíthatja át a hitelpiacot az Otthon Start program?
Pénzügyi szektor Már nem a KRÉTA az üzenőfelület, meg is sínyli az állampapírpiac
Imre Lőrinc | 2025. december 22. 16:07
2023-ban még az általános és középiskolás diákok és szüleik számára is fennhangon hirdette a kormány az állampapír vásárlások lehetőségét. Idén nagyot fordult a világ: a piac elcsendesedett, miközben a lakossági államkötvények helyett egyre inkább devizában adósodunk el, mondta kollégánk a Trend FM reggeli műsorában.
Pénzügyi szektor Idén inkább a boltokat rohamozhatják meg a SZÉP kártyások
Privátbankár.hu | 2025. december 21. 13:32
A december hagyományosan az egyik legforgalmasabb a SZÉP kártyás fizetéseket illetően.
Pénzügyi szektor Bejelentést tett a Bank of England
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 14:10
A várakozásoknak megfelelően, negyed százalékponttal, 3,75 százalékra csökkentette alapkamatát a Bank of England monetáris tanácsa.
Pénzügyi szektor Leáll az egyik legnagyobb hazai kriptovaluta-közvetítő is az új szabályozás miatt
Privátbankár.hu | 2025. december 18. 08:19
A Revolut után magyar CoinCash is felfüggeszti kripto tevékenységét Magyarországon.
Pénzügyi szektor Mesterséges intelligencia: növekvő profit, csökkenő kiadások – erre számítanak a bankszektorban
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 17:00
A KPMG 2025-ös Banking CEO Outlook globális kutatása szerint.
Pénzügyi szektor Ismeretlenek tízmilliárdokkal finanszírozták tovább az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 12:56
Hozamcsökkenés mellett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet keddi aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Pénzügyi szektor Közel 12 ezer befektető vált részvényessé az MBH Bankban
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 10:40
Jelentős túlkereslet mutatkozott.
Pénzügyi szektor Hihetetlen, hogy mennyi hitelt vettek fel idén a magyarok
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 08:37
A babaváró hitelek nem teljesítettek túl jól.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG