Itt van minden, amit az Otthon Start programról tudni kell, mielőtt belevágna

Szeptembertől indul az Otthon Start Program, amely akár 50 millió forintos, fix 3 százalékos, államilag támogatott kamatozású hitellel segíti a lakást vásárlókat, építőket – családi állapottól és gyermekszámtól függetlenül, gyermekvállalási kötelezettség nélkül. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat az igénylés feltételeiről.
Itt van minden, amit az Otthon Start  programról tudni kell, mielőtt  belevágna
4p

Változó hazai szabályozás: mit vár el az Ön cégétől a hatóság?
Sokakat érint - jöjjön el!

Klasszis Talks & Wine - Fenntarthatóság 2025 ősz

2025. szeptember 17.

Részletek itt >

A hazai biztosítók bevételei nemcsak az inflációnak, hanem a növekvő szerződésszámnak köszönhetően is emelkednek – a szektor azonban komoly adóterheket nyög, abban bíznak, hogy legalább a különadót jövőre már tényleg kivezetik. Ellenkező esetben a külföldi szolgáltatók további teret nyerhetnek a hazaiak kárára.

Közel 200 milliárd forintos emelkedést követően 1777 milliárd forint díjbevételt értek el a MABISZ-hoz tartozó biztosítók 2024-ben. Erdős Mihály, a Magyar Biztosítók Szövetségének elnöke az eredményeket bemutató sajtótájékoztatón arról beszélt: a díjbevétel-emelkedést örvendetesnek tartja, még ha annak mértéke egyelőre nem is kompenzálta az elmúlt évek inflációját.

A MABISZ tagbiztosítói által kezelt szerződések száma folyamatosan emelkedik az elmúlt években, jelenleg megközelíti a 14 milliót. A forgalomba helyezett gépjárművek számának növekedése a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások számának emelkedését hozza. A Casco-biztosítások száma viszont csökken: növekszik a hazai autók átlagéletkora, emellett jelentős adó terheli ezt a biztosítástípust, ami rontja a versenyképes ár esélyét. Szépen növekszik viszont a nyugdíjbiztosítások és az egyéb felelősségbiztosítások száma is – ez utóbbi hátterében az áll, hogy kötelezővé tették az építőipari vállalkozások számára a kivitelezői felelősségbiztosítások megkötését.

Már több mint 523 ezer magyarnak van nyugdíjbiztosítása, ebből 184 milliárd forintos bevételt szereztek a biztosítók. Mivel a nyugdíjcélú megtakarítások esetében az adókedvezmény az egyik vonzerő, a két- és háromgyermekes anyák szja-mentessé válása esetén érdemes lesz a kormánynak valami más ösztönzőt kitalálnia ehelyett, hogy ez a réteg se essen ki a nyugdíjcélú megtakarítások köréből.

A MABISZ értékelése szerint dinamikus a díjbevétel-növekedés mind az életbiztosításoknál, mind a nem-élet típusú biztosításoknál is – két számjegyű növekedésről adott jelentést a szövetség. 

Ami a kárráfordításokat illeti: a nem-élet típusú biztosításoknál kiugróan magas, 16 százalékot meghaladó volt a növekedés egy év alatt, és elérte a 440 milliárd forintot. Ennek hátterében az emelkedő szerződésszám mellett első sorban a kárinfláció áll – ugyanazért a kárért most jóval többet kell kifizetni. Az életbiztosításoknál 4 százalék alatti mértékben emelkedett a kifizetések mértéke egy év alatt, 454 milliárd forintra. Összességében 9,6 százalékkal emelkedett a kárkifizetések mértéke 2023-hoz képest.

Díjbevétel alapján csoportszinten a legnagyobb piaci szereplő Magyarországon a VIG 18,9 százalékos részesedéssel (az Alfa és a Union biztosító is hozzá tartozik), a második helyen piaci részesedés alapján a Generali csoport áll 16,3 százalékkal, a harmadik legnagyobb szereplő pedig az Allianz.

2025-ben a biztosítótársaságok a MABISZ javaslata alapján a bankszektorhoz hasonló, de arányaiban nagyobb leírás szerint csökkenthetik a fizetendő extraprofit-adót az állampapír-állományok növelése alapján – ez jó hír a szektornak, bár a korábbi évekhez hasonlóan 2025-re is az extraprofit-adó eltörlését ígérték, amire végül nem került sor. Az elnök jelezte: növekszik a külföldi szolgáltatók által nyújtott határon átnyúló szolgáltatások szerepe, az így kötött szerződések kikerülnek a hazai biztosítói piacról. Adót a külföldi szereplőknek is kell fizetniük, de induló tevékenység esetén alacsonyabb sávba fognak tartozni díjbevételük alapján. A díjbevétel több mint 13 százalékát vitte el az adóteher teher a biztosítóktól; ez a fejlesztésektől is elveszi a forrást, a MABISZ reméli, hogy 2026-ban

Az adóterhek alakulása a MABISZ-tag biztosítóknál (milliárd forint / %). Forrás: MABISZ / Pénzügyminisztérium
Az adóterhek alakulása a MABISZ-tag biztosítóknál (milliárd forint / %). Forrás: MABISZ / Pénzügyminisztérium

A lakásbiztosítási szerződések darabszáma gyakorlatilag nem változott 2024 során, viszont a márciusi lakásbiztosítási kampány (amikor a szerződés fordulónapjától függetlenül lehet kedvezőbbre váltani a lakásbiztosítást) megmozgatta a piacot. A Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítások (MFO) darabszáma nagyot nőtt, több mint 90 ezer van ilyenből, a teljes állomány 2,7 százalékát tette ki év végén. Erdős Mihály felhívta a figyelmet: a márciusi kampány idén is jó alkalom arra, hogy átnézzék és kedvezőbbre váltsák szerződésüket azok, akiknek van biztosításuk – de az aktualizálásra is érdemes sort keríteni: napelem-beruházás, hőszivattyú-telepítés, bármilyen értéknövelő beruházás vagy épp az ingatlanpiaci áremelkedés miatt is fontos lehet a szerződések értékét a valódi ingatlanértékhez igazítani. Akinek pedig még nincs otthonbiztosítása, annak mindenképp érdemes átnézni az elérhető lehetőségeket.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Ezek a bankok támadták meg a kamatstopot
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 11. 11:31
Az OTP tegnapi bejelentése után kiderült a lista. 
Pénzügyi szektor Elege lett az OTP-nek és társainak: Alkotmánybírósághoz fordulnak
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 10. 18:23
Alkotmányjogi panaszt terjesztett be az OTP Bank Nyrt. több más piaci szereplővel közösen a kamatstop meghosszabbítása ügyében – derült ki a bank szerdai közleményéből. Az OTP egyúttal kérelmezi ennek a kamatstop ellen májusban elindított, hasonló eljárással történő egyesítését.
Pénzügyi szektor Csak két dolog biztos: a száguldó ingatlanárak és a magyar bankok nyeresége?
Gáspár András | 2025. szeptember 4. 14:13
Tőkeerős bankrendszer: üzemanyag van, de útiterv is? Ez volt a címe a Magyar Közgazdasági Társaság (MKT) által szervezett 63. Közgazdász-vándorgyűlés csütörtöki napján a bankvezérek kerekasztalának, melyről a helyszínről, Veszprémből tudósítottunk.
Pénzügyi szektor Már Nagy Márton is magasabb deficitről beszél
Privátbankár.hu | 2025. szeptember 3. 18:42
Nagy Márton gazdasági miniszter szerint a gyenge európai növekedés és a választások előtti kormányzati költekezés akár a GDP 4,5 százalékára is emelheti Magyarország költségvetési hiányát idén – közölte a Reuters.
Pénzügyi szektor Az Európai Bizottság vámcsökkentést javasol az amerikai importra
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 28. 19:12
Az Európai Bizottság csütörtökön két jogszabályjavaslatot terjesztett elő az Európai Unió és az Egyesült Államok augusztus 21-én kiadott közös nyilatkozatának végrehajtása érdekében. A tervezetek célja, hogy megteremtsék a vámcsökkentések jogi alapját, amelyek révén az amerikai fél augusztus 1-jétől visszamenőlegesen könnyítéseket biztosít az uniós autóipar számára.
Pénzügyi szektor Soha rosszabb félévet – jó számokkal zárt az MBH Bank
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 28. 16:11
Szilárd pénzügyi pozícióval zárta az idei év első hat hónapját az MBH Bank: mérlegfőösszege 12 452 milliárd forint volt a félév végén, az aktív hitelezési tevékenységnek köszönhetően pedig a lakossági bruttó hitelállomány 10 százalékkal, a vállalati szegmens bruttó hitelállománya 5,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
Pénzügyi szektor Megint milliárdokat adtak ismeretlenek az Orbán-kormánynak
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 28. 11:57
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) 30 milliárd forintért hirdetett meg jegyzésre 12 hónapos diszkont kincstárjegyet a csütörtöki aukción.
Pénzügyi szektor Ismeretlenek megint milliárdokat adtak az Orbán-kormánynak
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 21. 12:31
74,5 milliárd a kasszában.
Pénzügyi szektor Csökkent a három hónapos állampapír hozama
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 19. 12:23
Hozamcsökkenés mellett értékesített 3 hónapos diszkont kincstárjegyet keddi aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).  
Pénzügyi szektor Meglepetés az Allianznál
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 7. 16:03
A német Allianz SE biztosítótársaság a vártnál nagyobb profittal és rekordmagas működési eredménnyel zárta az idei második negyedévet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG