2p
Németországban panaszt nyújtott be az alkotmánybírósághoz egy csoport közgazdászprofesszor a bankunió ellen.

A Welt am Sonntag beszámolója szerint az öt professzor a bankunió egyik fő eleme, az euróövezet 120 vezető bankjának tevékenységét az idén novembertől kezdve ellenőrző Egységes Felügyeleti Mechanizmus (SSM) miatt nyújtott be alkotmányjogi panaszt.

Nem vállalnák a felelősséget azért, ami nem német

A bankunió a brüsszeli hatalomkoncentráció eddigi legsúlyosabb példája, és illegitim, mert az EU-ról szóló szerződések nem biztosítanak jogalapot a felépítéséhez. Ezért a rendszer ellentétes a német alaptörvénnyel - mondta a lapnak Markus Kerber, a csoport szóvivője.

A bankunió miatt a német adófizetőknek olyan hitelintézetekért is pénzügyi felelősséget kell vállalniuk, amelyekre nem terjed ki a nemzeti felügyeleti szerv hatásköre - tette hozzá.

Az ESM-nél már elbukott a próbálkozás

Az SSM mellett a bankunió másik fő eleme 2016-ban felálló Egységes Szanálási Mechanizmus (SRM), benne a bankuniót alkotó tagállamok által közösen - a bankok befizetéseiből - feltöltött bankszanálási alappal (SBRF). 

Az adófizetők pénzének kímélését szolgáló új rendszerben, 2016 januárjától a csődveszélybe került hitelintézetek megmentésének költségét az érintett bank tartozásának legalább 8 százalékáig a bank részvényesei, kötvényeinek tulajdonosai és nem biztosított betétesei állják majd, és ha ez a pénz nem elég, akkor belép a közös bankszanálási alap (SBRF), végszükség esetén pedig a közös euróövezeti mentőalap, az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM).

Németországban az ESM kialakítását is megtámadták az alkotmánybíróságon, de a testület elutasította az alkotmányjogi panaszokat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Hány százaléknál tartanak a magyar bankok – és a többiek?
Privátbankár.hu | 2025. június 12. 12:26
Megmérték a pénzügyi ágazat termelékenységét. Érdekes eredmény született. 
Pénzügyi szektor Több milliárd dollár veszteséget okoztak a kriptovaluta-csalások 2024-ben
Privátbankár.hu | 2025. június 10. 17:51
Tavaly 4,6 milliárd dollárnyi (1615 milliárd forint) veszteséget okoztak világszerte a mesterséges intelligencia által támogatott kriptovaluta-csalások – derül ki a Bitget kriptotőzsde, a SlowMist és az Elliptic blokkláncbiztonsági cégek közös jelentéséből.
Pénzügyi szektor Ukrajnában durva szintre emelkedett az infláció
Privátbankár.hu | 2025. június 10. 17:07
Ukrajnában jelentősen, több mint kétéves csúcsra gyorsult a fogyasztói árak éves szintű emelkedésének üteme májusban.
Pénzügyi szektor Durva számokat közölt az MNB: hátat fordított a lakosság a magyar állampapíroknak
Herman Bernadett | 2025. június 10. 15:01
Csaknem 800 milliárd forintnyi lakossági megtakarítás áramlott ki négy hónap alatt magyar állampapírokból. A kamateső nyertesei a befektetési alapok, de külföldi értékpapírokba is sok pénz meg. A hazai részvények közül a háztartások kedvencei a bankpapírok.
Pénzügyi szektor Trump felelőtlen költekezése az apokalipszis felé taszítja az Egyesült Államokat
Sasvári Péter | 2025. június 9. 05:53
„Szétszakadhat” az államkötvénypiac az Egyesült Államokban, Jamie Dimon szerint. A JP Morgan igazgatója úgy véli ugyanis, hamarosan mérgező befektetéssé válik államkötvényt vásárolni, ezáltal pedig kevesebben fogják finanszírozni az ország adósságát.
Pénzügyi szektor Lazított az ATM-rendeleten a kormány
Herman Bernadett | 2025. június 6. 10:05
Mégis le lehet szerelni a bankautomatákat indokolt esetekben. Megoldódhatnak a „Duna Pláza” problémák.
Pénzügyi szektor Babaváró támogatás: véget ért egy korszak
Herman Bernadett | 2025. június 3. 16:40
  Áprilisban is pörgött a hitelpiac, vitték a személyi hitelt, a lakáshitelt, és a munkáshitel is jól fogyott. Az híres 5 százalékos THM-ű lakáshitelből viszont nem sokat folyósíthattak a bankok.
Pénzügyi szektor Varga Mihály bejelentette: így csap oda a jegybank a csalóknak
Privátbankár.hu | 2025. június 2. 10:58
Kemény intézkedések jönnek.
Pénzügyi szektor Kamatstop-háború: keményen üzent a Nemzetgazdasági Minisztérium
Privátbankár.hu | 2025. június 2. 08:56
Profitéhséget emlegetnek.
Pénzügyi szektor Börtönbe kell vonulnia Töröcskei Istvánnak
Privátbankár.hu | 2025. május 31. 14:59
A Széchenyi István Hitelszövetkezet korábbi elnökét félmilliárdos kárt okozó hűtlen kezelésben találták bűnösnek. A korábbi ügyvezető is letöltendőt kapott, öt vádlottat felfüggesztettre ítéltek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG