4p
Ha ilyen barátaink vannak, minek nekünk ellenség? – kérdezheti a kormánnyal jó kapcsolatokat ápoló FHB a tízmilliárdos nagyságrendű veszteségek láttán. A forintosításhoz köthető veszteséget még az adóból sem lehet levonni. De az alacsony kamatok sem tettek jót.
Kép forrása: MTVA - Simó Endre

Az FHB-csoport 3,804 milliárd forint konszolidált adózott veszteséget könyvelt el 2015 első negyedévében a tavalyi első negyedévi 1,145 milliárd forint nyereség után - derül ki az FHB Jelzálogbank Nyrt. tőzsdei gyorsjelentéséből. A kedvezőtlen eredményt elsősorban az elszámolási törvény végrehajtásának, illetve a pénzügyi műveleteknek a - kamat- és árfolyamszintek alakulása miatt jelentkező - kedvezőtlen hatása határozták meg – írja az MTI.

A bankcsoport első negyedévi IFRS szerinti konszolidált adózás előtti eredménye banki különadó, illetve rendkívüli tételek nélkül 465 millió forint. Az első negyedéves elszámolások kapcsán 26,5 milliárd forint ráfordítása keletkezett a bankcsoportnak, amelyet ellensúlyozott a 2014-ben képzett céltartalékok arányos feloldása, valamint az elszámolások bevételeket növelő hatásai.

Adózni márpedig kell – ezúttal a veszteség után is

Mivel az elszámolás kapcsán felmerülő ráfordítások nem adóalap-csökkentő tételek, jelentős, 2,7 milliárd forintos nyereségadót kellett elszámolni. Ezek mellett a banki különadó 706 millió forintos összege, a 311 millió forint hitelintézeti járadék, valamint a pénzügyi tranzakciós illeték nem áthárított része terhelte az eredményt.

A törvényből eredő elszámolásokkal kapcsolatos adóhatások számszerűsítése folyamatosan történik, ami esetenként jelentős módosításokat is eredményezhet a 2015-ös adóráfordításokban - jegyzi meg a jelentés.

Csökkentek a bevételek is

Az első negyedévben realizált 5,2 milliárd forint nettó kamatbevétel 1,4 százalékkal marad el a tavalyi első negyedévitől, negyedéves szinten pedig 6,6 százalékkal csökkent.  A nettó díj- és jutalékbevételek összege a tranzakciósilleték-bevételektől megtisztítva, negyedéves viszonylatban 8,7 százalékkal mérséklődtek, míg éves viszonylatban 34,1 százalékkal emelkedtek.

A pénzügyi műveletek vesztesége 1,409 milliárd forint volt, amely az egy évvel korábbinál 2,519 milliárd forinttal, az előző negyedévinél 362 millió forinttal kedvezőtlenebb.

A költségek viszont emelkedtek

A működési költségek 4,4 milliárd forintot tettek ki az első negyedévben, 15,2 százalékkal haladják meg az egy évvel korábbit. A társult vállalkozások 190,7 millió forinttal járultak hozzá az eredményhez, ami főként a Magyar Takarék Befektetési Zrt. és befektetéseinek a bankcsoportra jutó 145,5 millió forintos eredményéből származik.

A saját hitelek állománya egy év alatt 8,8, az előző negyedévhez képest 6,7 százalékkal csökkent. A hitelezési veszteségekre képzett értékvesztés 28,7 milliárd forintot tett ki, 2014. december 31-hez képest 25,8 százalékkal mérséklődött.

A könyvelésnek hála kevesebb a rossz hitel

A problémás hitelek állománya az előző negyedévihez képest 22,1 százalékkal, az egy évvel korábbihoz viszonyítva 23,8 százalékkal csökkent. Ez nagyobbrészt az IFRS standardok következménye, amelyek szerint a forintosított hiteleket valós értéken kell beállítani az IFRS beszámolóba.

Ez az elszámolás mind a 90 napon túl nem teljesítő (NPL) állomány, mind a kapcsolódó értékvesztés állomány tekintetében jelentős, 4,8 milliárd forintos csökkenést eredményezett. Az NPL arány így az előző negyedév végi 20,2-ről 16,9 százalékra csökkent, a problémás portfólió fedezettsége pedig 50,9 százalék.

Szépen nőttek a betétek

Az első negyedévben 16,88 milliárd forintnyi forrást vont be a bank névértéken, ebből a jelzáloglevél 15,88 milliárd forint, a fedezetlen kötvény pedig 1 milliárd forint volt. A betétállomány március 31-én 346,8 milliárd forintot tett ki, éves szinten 42,2 százalékkal, negyedéves szinten 16,1 százalékkal nőtt az állomány.

Az FHB Bankcsoport tőkemegfelelési mutatója március 31-én tíz százalék volt, szemben a december végi 13,9 százalékkal. Az elsődleges alapvető tőkeelemek figyelembevételével számított CET1 mutató március végén 7,8 százalék volt, míg 2014. december 31-én 13,4 százalék.

A részvény pénteken enyhén emelkedett a tőzsdén a gyorsjelentés esti közzététele előtt. Az utóbbi napokban nagyjából az egész magyar részvénypiaccal együtt lefelé csorgott.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Pozitív hangulatban zártak az európai tőzsdék, emelkedett az olaj ára
Privátbankár.hu | 2026. július 14. 18:54
A Brent hordónként 83,90 dolláron állt, ami 0,72 százalékkal magasabban az előző záróértékénél.
Pénzügyi szektor Csak piciket lépegetett ma a forint
Privátbankár.hu | 2026. július 14. 18:34
Az év eleje óta a forint az euróval szemben 6,7 százalékot erősödött a hazai fizetőeszköz. 
Pénzügyi szektor A nap végére a kedvező nemzetközi hangulat miatt emelkedett itthon a tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. július 14. 17:38
A részvénypiac forgalma 25,0 milliárd forint volt.
Pénzügyi szektor Jelentős veszteséggel zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék, megugrott az olajár
Privátbankár.hu | 2026. július 8. 19:17
Nagyon rossz nap volt a tőzsdéken. 
Pénzügyi szektor A forint gyengülését hozta a szerda este
Privátbankár.hu | 2026. július 8. 18:47
Az euró árfolyama a reggel hét órakor jegyzett 355,32 forintról 361,57 forintra emelkedett 18 órakor.
Pénzügyi szektor BÉT – Negatív hangulatban kereskedtek a tőzsdéken, már megint Trump az oka
Privátbankár.hu | 2026. július 8. 17:48
Az amerikai elnök kijelentette, nincs Iránnal béketárgyalás.
Pénzügyi szektor Kapitány megint lépett, délután is menesztett két vezérigazgatót
Privátbankár.hu | 2026. július 8. 16:38
A miniszter leváltotta a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség, valamint a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) vezérigazgatóját.
Pénzügyi szektor Ezt már tényleg nem lehet tovább húzni, az uniós bírósággal kell elszámolnunk
Privátbankár.hu | 2026. július 8. 14:19
Az Európai Bizottság az uniós bíróság elé küldi Magyarországot az árréskorlátozások miatt.
Pénzügyi szektor Minden nap tartogat valami meglepetést: új vezetőt jelentettek be
Privátbankár.hu | 2026. július 8. 13:54
2026. július 8-tól Kiss Zalán tölti be az EXIM Magyarország vezérigazgatói tisztségét.
Pénzügyi szektor Elhunyt Kádár Béla közgazdász, politikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja
Privátbankár.hu | 2026. július 8. 13:25
Elnunyt Kádár Béla közgazdász, akadémikus, az Antall-kormány egykori minisztere. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG