3p

Mi lesz a privát vagyonokkal?

Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.
Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!
Vegyen részt a Klasszis Investment & Wealth Management Summit 2026 konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket!

Részletek és Early Bird jelentkezés >>

A jegybank elégedett: az előzetes terveknek megfelelően zajlanak a prudenciális felügyeleti vizsgálatok, amiben június végére mérföldkőhöz értek: végigjárták a takarékokat, a tőkepiaci szereplőket és a pénztárakat.

Az idei első félévében a már lezárult idei vizsgálatok eredményeként – a fogyasztóvédelmi és piacfelügyeleti intézkedések nélkül – 64 felügyeleti határozatot adott ki a jegybank. Ezek közül 10 tartalmazott intézményi, egy pedig személy bírságot, a pénzbüntetések együttes összege 105,5 millió forintra rúgott. Összességében elmondható, hogy prudenciális alapon a hazai pénzügyi szektor stabil.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) idén az előzetes tervek szerint 129 prudenciális felügyeleti vizsgálatot folytat le pénzügyi szervezeteknél. A jegybanktörvény szerint a bankoknál és a biztosítótársaságoknál legalább háromévente, a szövetkezeti hitelintézeteknél, a tőkepiaci szereplőknél (így befektetési vállalkozásoknál, alapkezelőknél, árutőzsdei szolgáltatóknál), pénztáraknál pedig legalább ötévente kell a szféra minden szereplőjét átfogó vizsgálat keretében ellenőrizni.

A menetrend

A bankok és a biztosító részvénytársaságok második 3 éves átfogó vizsgálati ciklusa 2015 első félévében zárul le.

A PSZÁF az idei első félévének végére végzett a szövetkezeti hitelintézetek, a tőkepiaci szereplők, a biztosító egyesületek és a pénztárak első ötéves vizsgálati ciklusával, amelynek keretében minden érintett intézmény prudenciális átvizsgálására sor került.

A pénzpiaci helyszíni vizsgálatok többek közt a meglévő követelések kezelésének folyamatát, hatékonyságát, illetve a magas hitelkockázat csökkentésére tett erőfeszítéseket értékelték. A jegybank vizsgálta emellett a piaci szereplők likviditási és tőkehelyzetét, az anyabankoknak a finanszírozásban betöltött szerepét, továbbá a Növekedési Hitelprogram keretében kihelyezett hiteleket is. Az MNB részt vesz az Európai Központi Bank módszertanán alapuló európai eszközminőségi vizsgálatban (AQR) is.

 

Típusonként eltérő problémák

A biztosítói ellenőrzések elsősorban az ügyfél-tájékoztatásra és állománykezelésre vonatkozó nyilvántartási és ellenőrzési problémákat tártak fel. A pénztáraknál a vizsgálatok elsősorban a működési terhek, illetve a befektetésekkel kapcsolatos közvetett és közvetlen költségek indokoltságára összpontosítottak, de a felügyelők a tagok felé teljesített kifizetések szabályszerűségét is áttekintették. A közvetítőknél végzett vizsgálatok – amelyek mindegyike sajnálatos módon jogsértést tárt fel – egyebek közt az ügyfél-tájékoztatás megfelelőségére, a közvetítést végzők és az ügyletek nyilvántartására, a panaszkezelésre és a közvetítőkkel kapcsolatos képzettségi követelmények betartására összpontosítottak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Soha nem tartoztak még ennyivel a magyar háztartások a bankoknak
Privátbankár.hu | 2026. június 5. 16:25
Rekordmagas szintre emelkedett a magyar háztartások banki hitelállománya: elérte a 13 497 milliárd forintot – derül ki a Bankmonitor elemzéséből. Ez azt jelenti, hogy elméletben minden magyarra nagyjából 1,4 millió forintnyi banki tartozás jutna.
Pénzügyi szektor NAV: ma éjfélkor jár le a határidő
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 18:46
A NAV ma éjfélig mintegy 400 ezer cégtől vár tao-, és több mint 100 ezer társaságtól kivabevallást.
Pénzügyi szektor Megduplázták a lakáshitelek törlesztésére fordított pénzt az egészségpénztári tagok
Privátbankár.hu | 2026. május 29. 12:43
Csak az első negyedévben több mint 1,7 milliárd forint egészségpénztári megtakarítást fordítottak lakáshitel-törlesztésre a tagok, kétszer annyit, mint 2025 első három hónapjában – derül ki a BiztosDöntés.hu által összegyűjtött adatokból. Az önkéntes nyugdíj- és egészségpénztárakba tízezrek léptek be egy év alatt, és jelentősen nőttek a befizetések is.
Pénzügyi szektor Megint rekordott szállított – lepipálja a konkurenciát ez a hazai bank
Privátbankár.hu | 2026. május 28. 12:29
A bővülő eredmény a szektor átlagához képest is kiemelkedő.
Pénzügyi szektor A devizavétel most észszerűbbnek tűnik, mint a forintbefektetés
Privátbankár.hu | 2026. május 27. 13:51
A Blochamps Capital szerint a 3 legnagyobb hitelminősítő rövid távon még kivárhat Magyarországgal kapcsolatban, ugyanakkor egyre nehezebb olyan piaci érvet találni, amely tartósan a mostaninál erősebb forint mellett szólna. Bár a nominális árfolyam potenciális hatása a magyar gazdaságpolitikai vitákban sokszor jelentősen túlbecsült-, mégis fontos sarokpont a vállalkozásoknak, hogy az EU-pénzek megszerzésének kérdése, a költségvetési pálya és a kamatkülönbözet alakulása ősszel újra nyomás alá helyezhetik a hazai devizát. Ez pedig a vagyonosok mellett a nyaralásra készülő lakossági ügyfelek valutavásárlási kedvét erősíti.
Pénzügyi szektor A Revolut Bank megkezdi a magyar bankszámlák bevezetését az új ügyfelek számára
Privátbankár.hu | 2026. május 26. 12:17
A magyar bankszámlák bevezetése újabb lépést jelent a Revolut stratégiájában.
Pénzügyi szektor Bizalmi vagyonkezelési kisokos – napirenden az új kormánynál
Privátbankár.hu | 2026. május 21. 16:54
A kormány szigorítaná a bizalmi vagyonkezelés adóelőnyeit, de magát a jogi eszközt megtartaná. Az igazi kérdés: hogyan lehet úgy kiszűrni az adótrükközést, hogy közben ne csapja agyon a szabályozás azokat a családi konstrukciókat is, amelyek valóban a generációváltást vagy a vagyon hosszú távú megőrzését szolgálják? Dr. Horváth Balázs, az SQN Trust Bizalmi Vagyonkezelő Zrt. igazgatósági tagja szerint a kérdés sokkal összetettebb, mint sejtenénk.
Pénzügyi szektor Ilyenek lesznek a fizetések a jövőben
Herman Bernadett | 2026. május 19. 14:55
Folyamatosan terjednek a digitális fizetési megoldások, a BKK Pay&Go is egyre népszerűbb, emellett a BL-döntőre is készül a Mastercard. 
Pénzügyi szektor A megemelt mértékű bankadó hatása látszik a K&H negyedéves számain
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 13:10
A Bank hitelállománya egy év alatt 13 százalékkal nőtt.
Pénzügyi szektor Az MNB elárulta az aranytartalék értékét
Privátbankár.hu | 2026. május 18. 12:14
13,978 milliárd euróra csökkent.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG