1p
Egy jól eltalált bankforgalmi adó, más néven Tobin-adó jelentősen javíthatna a költségvetés helyzetén, és könnyen helyettesíthetné a jelenlegi bankadót, közvetett hatásaként pedig a gazdaság növekedését is elősegítheti. A Tobin-adó uniós szintű bevezetését ugyanakkor több tagállam sem támogatja, az NGM szerint pedig csak akkor van értelme, ha minden tagállam bevezeti.

Gerendy Zoltán, a BDO szakembere kiemelte, hogy a Tobin-adó alapja a jelenlegi bankadóval szemben nem a bankok eszközállománya, hanem a ténylegesen lebonyolított bankközi számlaforgalom lenne. E forgalom 1 ezrelékes mértékében kirótt bankforgalmi adó közel 400 milliárd forintnyi adóbevételhez juttatná a költségvetést.

A bankforgalmi adó legfontosabb előnyeiként értékelte a szakember, hogy a költségek döntő hányadát – egyéb bankköltségekhez hasonlóan – a számlatulajdonosok viselnék, azaz a korábbi időszakban bankadóval és devizahitel átváltási költségekkel jelentősen megterhelt bankszektor – összhangban az ágazati különadók kivezetésének eredeti menetrendjével - érdemi adókönnyítést kapna a korábbi eszközalapú adózáshoz képest.

Az Európai Bizottság által javasolt uniós szintű pénzügyi tranzakciós adó (Tobin-adó) rengeteg nyilvános és politikai vitát váltott ki, mióta 2011. szeptember 28-án nyilvánosságra hozták az esetleges bevezetéssel kapcsolatos terveket. A legnagyobb ellenállást brit oldalról érkezik: London a világ egyik legnagyobb pénzügyi központja, így igencsak hátrányosan érintené az új adónem bevezetése. Elrettentő példaként szolgál Svédország esete is, ahol a Tobin-adó bevezetését követően bedőltek a pénzpiacok.

Gerendy Zoltán szerint további előnyt jelent, hogy ez az adó összhangban van az EU jelenlegi adóelképzeléseivel. Ráadásul jelenleg is zajlik a vita a tagállamok között egy európai szintű egységes forgalmi adó (FTT –financial transaction tax) bevezetéséről, vagyis ez egy olyan eszköz, amit előbb-utóbb maga az EU is alkalmazna. Hozzátette, hogy a beszedését és elszámolását a bankok kis ráfordítással önmaguk el tudják végezni, azaz a vállalkozások számára mindez többletadminisztrációt nem jelent. Mindezek mellett a pénzügyi tranzakciók áfa-mentessége miatt van helye egy forgalmi típusú adó bevezetésének ezen a területen is.

AZ MNB adatai szerint 2010-ben a bankközi pénzforgalom éves mértéke mintegy 400 ezer milliárd forint volt, melynek egy ezreléke a fent említett 400 milliárd forintnyi adótömeg. A BDO szakembere szerint mindez a számlatulajdonosok szintjén a következőképpen jelentkezne: a vállalkozások esetében még több milliárd forintos számlaforgalom mellett is csupán néhány milliós éves adótétel merülne fel, ami még a jelenlegi növekvő foglalkoztatási adóterhek mellett is kigazdálkodható lehet, különösen, ha a bankok az eszközarányos bankadó megszűnésével párhuzamosan csökkentik a banki műveletek díjazását. Egy háztartás esetén havi 80 ezer forintos átutalással számolva havonta 800 forint lenne a pótlólagos költség, ami szintén nem jelentős tétel.

Cséfalvay Zoltán, az NGM államtitkára korábban elmondta, hogy nem látja értelmét a Tobin-adó bevezetésének - legfeljebb akkor, ha a világ minden országában egyszerre vezetnék be. A Bankszövetség egyelőre semleges maradt a Tobin-adóval kapcsolatban. Szakértők szerint ugyanakkor az ő állásfoglalásuk a banki különadó jövőjétől függ. Ha ezáltal az általános adóteher csökken, ők is támogathatják az uniós szintű pénzügyi tranzakciós adót.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor GKI: Magas alapkamat, alacsony infláció?
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 18:15
A Monetáris Tanács keddi kamatdöntő ülésén – az elemzői várakozásoknak megfelelően – 6,25 százalékon tartotta az alapkamatot. Az inflációs adatokra pillantva mindez meglepő lehet: a 2022-2023-as drasztikus áremelkedés kora leáldozott, még ha a fogyasztók inflációs érzékelése továbbra is magas. 
Pénzügyi szektor Bóvliba kerülhet Magyarország április 12. után
Privátbankár.hu | 2026. március 24. 17:29
Rossz hírt közölt a hitelminősítő: bóvliba kerülhetünk a válsztások után. 
Pénzügyi szektor Tovább erősödtek a bevételi várakozások a hazai nagyvállalatok körében
Privátbankár.hu | 2026. március 18. 11:43
Kijöttek a K&H nagyvállalati növekedési index legfrissebb adatai.
Pénzügyi szektor Teljesen megváltoztak a fizetések Magyarországon
Herman Bernadett | 2026. március 17. 06:11
A bankkártyát már szinte csak vásárlásra használják a magyarok, 26 vásárlásra jut egy készpénzfelvétel. Egyre többen digitalizálják a bankkártyát a mobiltelefonba, és terjed az ATM-es készpénzbefizetés is. A kiberbűnözők támadásait is sikerült valamelyest visszaszorítani. 
Pénzügyi szektor Új agrár hiteltermékkel bővül a Széchenyi Kártya Program portfoliója
Privátbankár.hu | 2026. március 12. 10:56
A hitelkérelmek benyújtására 2026. március 11-ét követően van lehetőség.
Pénzügyi szektor Olvad a bankszektor nyeresége, viszi a pénzt a sok adó
Privátbankár.hu | 2026. március 12. 08:27
Az 1500 milliárdos profitból csaknem 500 milliárd volt az osztalék, ami nagyrészt külföldről jött. A maradék 1000 milliárdos idehaza megtermelet nyereséghez hasonló nagyságrendű összeget fizettek be a bankok mindenféle különadó címén az államkasszába – írja az Mfor.hu. 
Pénzügyi szektor Budapest Mészáros Lőrinc bankjától is vesz fel hitelt
Privátbankár.hu | 2026. március 11. 17:37
15 milliárd forintot ad márciusban.
Pénzügyi szektor Adatvédelmi szakértő: így lehet a határon nagy értékkel átutazni
Privátbankár.hu | 2026. március 11. 16:30
Az Ausztriából Ukrajnába tartó, hatalmas készpénzt és aranyat szállító konvoj ügye újra ráirányította a figyelmet arra, milyen szigorú szabályok vonatkoznak a pénz határon átnyúló mozgatására. Az Európai Unióban 10 ezer euró felett kötelező bejelenteni a készpénzt az EU külső határán, és a hatóságoknak meg kell adni a pénz eredetét és a szállítás célját – mondta Dr. Tóth Judit Lenke adatvédelmi szakjogász, a pénzmosás elleni eljárások szakértője. 
Pénzügyi szektor Elindult a jelentkezés a tavasz legizgalmasabb pénzügyi versenyére
Kormos Olga | 2026. március 6. 15:15
Március 15-ig jelentkezhetnek a gimnáziumokban tanuló diákok az immár hatodik alkalommal zajló Legyél te is Pénzügyi Junior Klasszis! versenyre – hangzott el csütörtökön a szervezők és a támogatók képviselői által tartott sajtótájékoztatón. A négyfős csapatok három fordulóban mérik össze a tudásukat, ebből az első kettő online zajlik, a május 13-i országos döntőn viszont már személyesen vehetnek részt a vármegyei fordulók győztesei, Budapesten.
Pénzügyi szektor Gigászi nyereséggel zárták az évet a biztosítók
Herman Bernadett | 2026. március 6. 14:20
Megszedték magukat tavaly a magyarországi biztosítók. Rekordnyereséget értek el, az életbiztosítási díjbevétel megugrott, a PMÁP-os kamatesőn is sokat nyertek. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG