4p
Óriási botrány van a Bayer részvényesi közgyűlésén Németországban, miközben odakint a környezetvédők tüntetnek. A kisbefektetők mellett a nagybefektetők is idegesek, mert a részvény 40 százalékkal esett közel egy év alatt, a Monsanto felvásárlása óta. A vezetéstől végre lépéseket követelnek. A Monsanto glyphosat nevű vegyszere miatt perlő rákbetegek száma 13 ezer fölé emelkedett.
Betelt a méregpohár (Forrás: madmaxer / 123RF Stock Photo)

Nem sűrűn fordul elő, hogy egy részvénytársaság közgyűlésén döglött méhek várják a résztvevőket. Ma mégis ez történt, a Bayer közgyűlése előtt demonstrálók ezt szórták a bejáratnál a járdára. De nem csak ők dühösek, hanem lassan szinte mindenki, aki a Bayer-Monsanto friggyel kapcsolatba került.

A kis– és nagyrészvényesek fő problémája természetesen az, hogy a történelmi rekordok közelében levő tőzsdeindexek ellenére a Bayer-részvények árfolyama gödörben van. Olyannyira, hogy ma a cég közgyűlésén Werner Baumann, a Bayer igazgatóságának elnöke ezért külön bocsánatot is kért.

A részvények az utóbbi egy évben értékük hozzávetőleg harmadát veszítették el, a Monsanto felvásárlása óta pedig mintegy 40 százalékkal süllyedtek, 100 euró feletti árról a mai 62 euróra. Ma egyébként másfél százalékos pluszban vannak.

Bayer-árfolyam (Stockcharts.com, USA dollárban)

Már a nagyok is idegesek

Ugyanakkor a cég vezetője, akit Mister Glyphosat-nak is csúfolnak a háta mögött, védi a mundér becsületét, és továbbra is jó, stratégiai jelentőségű döntésnek tartja a Monsanto felvásárlását. Sokan mások kevésbé, mert a glyphosat nevű gyomirtó vegyszer használata miatt az USA-ban már 13 400 személy indított pert a konszern ellen. Leginkább rákbetegek hibáztatják a vegyszert betegségükért.

Ez a Bayer tőzsdei kapitalizációjából (az összes részvény összesített tőzsdei értékéből) nem kevesebb, mint 30 milliárd eurót semmisített meg a Teleboerse.de szerint. Ez nem csak kisbefektetőknek fáj, a Blackrock, a Deka és az Union Invest vagyonkezelő óriások, valamint a részvényesek egyes csoportjait képviselő letétkezelők (proxyk), az Adviser ISS és a Glass Lewis is lépéseket követelnek. (Megtagadni készülnek a felmentvényt az igazgatóságtól a közgyűlésen.) A Blackrock alapkezelő 6,5 százalékkal a cég messze legnagyobb részvényese.

Egy per 80 millió dollár?

A Bayert már két esetben elmarasztalták a bíróságok, de nem jogerősen, további ellenlépéseket tettek. A cég váltig állítja, hogy nem a vegyszer okozta az emberek betegségét. Március végén egy 80,3 millió dolláros kártérítést ítéltek meg ellenük – egyetlen egy felperes javára.

A cégvezetés a fúziótól 2022-ig évente egymilliárd eurós megtakarítást remél. De azt állítják, hogy már most is profitábilisabbak, mint a konkurensek. Még novemberben bejelentették, hogy globálisan 118 ezer dolgozóból 12 ezret építenek le. Ebből friss becslések szerint 4500 Németországra esik, elbocsátásokra azonban itt 2025-ig nincs módjuk. Ehelyett békés úton csökkentik a létszámot, vagyis a távozók, nyugdíjazottak helyett nem vesznek fel új embereket, vagy közös megegyezést hoznak tető alá. A legtöbb munkahely az adminisztrációban vagy az informatikában szűnik meg.

Az elszámolás napja

A Frankfurter Allgemeine Zeitung helyszíni tudósítása a “elszámolás napja” címet viseli, mert sok elégedetlen részvényes tartogatta haragját mára. A cikk szerint cseppet sem hagyományos közgyűlés a mai. Miközben 47 részvényes kért szót odabent már rögtön az elején, odakint a környezetvédők tartottak nagy tiltakozó menetet.

“Herr Baumann, Herr Wenning, húzzák végre ki a szekeret a kátyúból” – kiáltotta az egyik hozzászóló, a kisrészvényeseket képviselő DWS szervezet képviselője a cég vezetőinek. A közgyűlés a hírek szerint a hozzászólók nagy száma miatt pénteken késő estébe is nyúlhat majd.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 36050 36050 36790 -1,82% 0 0 8 662 818 480 HUF 2026-03-26 17:13:15
MOL 3968 3952 4000 -0,80% 0 0 1 861 605 042 HUF 2026-03-26 17:05:43
MTELEKOM 2070 2030 2100 +0,73% 0 0 1 858 049 315 HUF 2026-03-26 17:08:45
RICHTER 11840 11810 12040 -0,92% 0 0 2 225 844 870 HUF 2026-03-26 17:05:32
OPUS 449 442 477 -5,67% 0 0 345 486 905 HUF 2026-03-26 17:13:56
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Elhasalt az OTP a pesti parketten
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 18:00
A BUX 1724,85 pontos, 1,39 százalékos csökkenéssel, 122 510,70 ponton zárt csütörtökön
Részvény / Deviza / Áru Eséssel indított Amerika
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 15:40
Mínuszban nyitottak az amerikai értékpapírpiacok csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Az OTP nagyon piros jelzést kapott a parketten
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 15:25
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 1,17 pontos nyitás után csökkent csütörtökön kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Egyelőre nincs jó napjuk a Mol és az OTP részvényeseinek
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 12:10
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 1,17 pontos nyitás után csökkent csütörtökön délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Izgulhatnak az OTP és a Mol részvényesei?
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 09:42
A kedvezőtlen geopolitikai helyzet miatt negatív tartományban nyithat a BUX.
Részvény / Deviza / Áru A Tisza előnyének növekedéséről szóló közvélemény-kutatásra kilőtt a forint
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 07:11
Erősödött csütörtök reggelre a hazai fizetőeszköz az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Kiderült, hogy mi történt szerdán a New York-i tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. március 26. 06:21
Emelkedéssel zártak szerdán a tengerentúli börzék irányadó mutatói.
Részvény / Deviza / Áru Bemondták a svájci profik: spájzoljon be még most az aranyból, ezüstből
Czwick Dávid | 2026. március 26. 05:44
Támaszt talált az elmúlt napok mélyrepülését követően a két legfontosabb nemesfém. A tűzszünettel kapcsolatos befektetői remények arra is lehetőséget adtak, hogy az arany és az ezüst egyaránt újra drágulni kezdjen. De mire elég ez? Visszatérhet az arany a régi tündöklő formájához? Na, és az ezüst? A profik megtették tétjeiket. A fókuszban ezúttal is Irán, az infláció és a kamatszintek állnak egy különös mixben.
Részvény / Deviza / Áru Mosolyog a forint, ennyiért adják most az eurót
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 18:36
Erősödött szerdán a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Csak a Mol maradt le szerdán
Privátbankár.hu | 2026. március 25. 17:53
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 1579,88 pontos, 1,29 százalékos emelkedéssel 124 235,55 ponton zárt szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG