5p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

A GKI Energiakutató elkészítette szokásos benzinár-előrejelzését, egyelőre nem valami jók az autósok heti kilátásai. A Reuters adatközlése alapján az április 25 - április 29-i héten a benzin ára a mediterrán piacon, heti átlagban 4,7 százalékkal lett drágább, a gázolajé 5,3 százalékkal emelkedett meg. A forint árfolyama ugyanezen időszak alatt, heti átlagban 0,2 százalékkal gyengült a dollárhoz viszonyítva. De mit jelent ez az autósoknak?
Még most tankoljon

Az üzemanyagpiacokon a benzin ára a hét első napján csökkent, a többi napokon emelkedett. A gázolaj ára a hét első és utolsó napján csökkent, majd a többi napokon emelkedett.

Javulgatott az olaj ára

A Brent spot kőolaj ára a héten 42-46 dollár között ingadozott, heti átlagban közel egy dollárral, 2,1 százalékkal nőtt az ár. Az olajár hétfő kivételével minden nap erősödött. Az áremelkedés egyik oka a spekulációs célú határidős befektetések további emelkedése, valamint az, hogy a dollár gyengült az euróhoz, illetve a vezető devizákhoz viszonyítva.

Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga 2,3 dollárral, 5 százalék felett emelkedett az előző heti átlaghoz viszonyítva. A határidős ár hétfőn és pénteken egy hajszálnyit csökkent, a többi nap emelkedett.

Az olajpiaci kereskedők továbbra is jelentős összegeket fektetnek be a határidős kereskedésbe, a befektetett pénzeszközök 10 hónapos csúcsra emelkedtek. Az egyes határidős árak közötti különbség azonban mérséklődik, ez szűkíti a jövőbeli magasabb árakban bízó, tárolási céllal vásárló kereskedők esetleges profitját.

Nem romlott el a hangulat

A kereslet növekedésében bízók számára fontos hír volt a héten, hogy az amerikai közúti forgalom 5 százalék feletti mértékkel nőtt februárban a megelőző év azonos hónapjához viszonyítva. Az optimizmust az sem tompította, hogy az előrejelzett csökkenés helyett a héten növekedtek az üzemanyagkészletek.

Az IEA áprilisi olajpiaci jelentése szerint az első negyedévben a túltermelés csak kicsit erősödött, a kereslet és a kínálat közeledésében bízó előrejelzés az év végére, vagy a következő év első felére teszi a készletszintek leapadásának kezdetét. A Brent spot ár a hét folyamán a határidős ár alatt változott, pénteken a spot ár és a határidős ár különbsége 2,8 dollár volt. Az 1 hónapos határidős amerikai WTI és a Brent heti átlagára közötti különbség ezen a héten nőtt, mivel a WTI határidős árának heti átlaga lassabban emelkedett, mint a határidős Brent ár emelkedése.

Az amerikai kőolajfúrások száma ezen a héten tizeneggyel csökkent, az amerikai piacra vonatkozó kőolaj készletadatok gyorsabban bővültek, mint a várakozások átlaga.

Nigériába visszük a benzint?

Az európai üzemanyagpiacokon a héten a benzin területén továbbra is élénk a forgalom az Egyesült Államok felé, az amerikai finomítói leállások miatt. Nigéria felé ismét nőtt az export, bár az ország pénzügyi helyzet bizonytalan. Az európai készletszint a benzinnél is és a gázolajnál is csökkent ezen a héten a megelőzőhöz képest, de éves szinten több mint 30 százalékkal magasabban áll.

 

 

A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin (10 ppm ESZ 95) tonnánkénti ára (dollárban mérve) a mediterrán piacon a megelőző hét átlagához viszonyítva az április 25 - április 29-e közötti időszakban 4,7 százalékkal nőtt, az észak-nyugat-európai piacon 4,5, míg az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon 4,2 százalékkal nőttek az árak.

A motorikus gázolaj (EN590) jegyzésára a mediterrán piacon 5,3 százalékkal nőtt a megelőző hét áraihoz viszonyítva, az észak-európai piacokon 5,1-5,0 százalékos volt az áremelkedés. Ezen a héten a gázolaj ára követte inkább az olajárak változását.

De mennyi lesz az annyi?

A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében, heti átlagokkal számolva, a mediterrán piacon 4,9 százalékos emelkedést mutatnak az indexek, az NWE  piacon 4,6 százalékos, az ARA piacon 4,3 százalékos áremelkedés volt. A gázolajnál a mediterrán piacon a forintban számított heti változások 5,4 százalékos, az észak-európai piacokon 5,3-5,1 százalékos növekedést mutatnak az árak forintban mérve.

A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – a heti változások a benzin esetében a mediterrán és a többi piacon is 4-5 forintnyi áremelkedést jelenthetnek.

A gázolaj forintban mért ára esetében a piacok 5-6 forintos áremelkedést mutatnak. Hétfőn, május 2-án várhatóan a benzin ára 0-3 forinttal, a dízel ára 2-4 forinttal emelkedhet, figyelembe véve az április 29-i 2-2 forintos emelést is. A benzin ára 339 forint/liter körüli szinten, a gázolaj ára várhatóan 329 Ft/liter körüli szinten változhat.

 

 

Ennyit ér a fizetésed

Az elmúlt egy év során a benzin ára 12, a gázolaj ára 14 százalékkal csökkent. Az árváltozások és az időszaki (utolsó publikált) átlagos keresetek változása miatt 21 százalékkal több benzint és 24 százalékkal több gázolajat lehet egy havi átlagos, nettó keresetből tankolni, mint egy évvel ezelőtt.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 40450 39360 40540 +3,19% 0 0 9 934 572 700 HUF 2026-02-18 17:10:30
MOL 3576 3512 3596 +1,07% 0 0 4 799 401 656 HUF 2026-02-18 17:14:55
MTELEKOM 1990 1958 2005 +1,02% 0 0 680 255 123 HUF 2026-02-18 17:07:00
RICHTER 11820 11670 11840 +1,29% 0 0 2 041 319 700 HUF 2026-02-18 17:05:18
OPUS 540 527 540 +1,89% 0 0 116 338 533 HUF 2026-02-18 17:05:10
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Bánhatja, ha estére hagyta az euróváltást
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 18:30
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Nagy volt a lendület a parketten
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 18:12
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 2913,21 pontos, 2,33 százalékos emelkedéssel, 127 820,56 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Akár harmadával is nőhetnek egyes kiberbiztonsági részvények
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 17:54
A Morgan Stanley előrejelzése szerint a jelenleg 270 milliárd amerikai dollárra becsült globális kiberbiztonsági piac az előttünk álló években mintegy 12 százalékkal bővülhet évente, többek között a digitalizáció, a felhőszolgáltatások és a generatív AI gyors ütemű terjedése, illetve az egyre fokozódó geopolitikai feszültségek okán.
Részvény / Deviza / Áru Vidáman indult a tengerentúli tőzsdéken a reggel
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 16:33
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Eddig parádés a tőzsde mai napja
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 15:01
Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,33 pontos nyitás után emelkedett szerdán kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Ilyet még nem látott idén: tátongó mélységbe taszították a fémek sztárját
Czwick Dávid | 2026. február 18. 14:31
Hosszú hetek óta nem tapasztalt, fájdalmas manővert produkált az elmúlt időszak egyik közkedvelt árupiaci terméke. Nem, nem az aranyról, hanem a legfényesebbnek tartott aranyat a teljesítményével tavaly is lepipáló platináról van szó. A tavalyi évig kell visszamenni, hogy hasonlót lássunk. Úgy fest, a féktelen szárnyalás időszaka ennél az instrumentumnál is véget ért.
Részvény / Deviza / Áru Warren Buffett bevásárolta magát a The New York Times-ba
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 11:54
Warren Buffett amerikai milliárdos befektető cége, a Berkshire Hathaway a tavalyi utolsó negyedévben csökkentette részesdését az Apple és a Bank of America (BoA) vállalatokban, ugyanakkor hat évvel azután, hogy minden újságból eladta részesedését, 351 millió dollárért tulajdonhányadot szerzett a The New York Times-ban.
Részvény / Deviza / Áru Leesik az álla, ha megtudja, mi történt ma az OTP-vel
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 11:41
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,33 pontos nyitás után hatalmas emelkedésbe kezdett szerdán délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Értékpapírokban fürdik Vitézy Dávid
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 11:28
Nem változott drasztikusan a fővárosi közgyűlési képviselők vagyona tavalyhoz képest az interneten elérhető vagyonnyilatkozataik tanúsága szerint, de érdekességek azért vannak.
Részvény / Deviza / Áru A Covidnál is nagyobb sokk következik
Eidenpenz József | 2026. február 18. 10:21
Azt hitte, a mesterséges intelligencia terjedése önt nem érinti? Messze van az idő, amikor valóban helyettesítheti a dolgozókat? Vagy nem lesz elég kreatív, felelősségteljes, nem lesz képes felfogni az emberi érzéseket? Itt az ideje felülvizsgálni ezeket a gondolatokat, és újra megismerkedni az AI-jal, amit korábban félredobtunk. Óriási változások következnek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG