3p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Pezsgett a BÁV befektetési aranytömb (BCA) forgalma, a társaság minden idők legnagyobb árbevételét könyvelhette el 2020-ban. Ez afelé mutat, hogy a Bitcoin ismételt előretörése ellenére király marad az arany - szakértők szerint az első félévben a tavaly nyári, történelmi csúcsát is túlütheti az ára.

Soha nem látott érdeklődés volt a BÁV üzleteiben tavaly a befektetési aranytömbök iránt. Az elmúlt évi forgalom ugyanis csaknem 1,3 milliárd forint volt, ami jócskán meghaladta a terveket, sőt, ekkora forgalmat még soha nem könyvelhetett el a társaság aranytömbökből, áll a BÁV szerdai sajtóközleményében.

A rekorderedményben a szöveg szerint markáns súlya van a koronavírus okozta gazdasági bizonytalanságnak, hiszen az aranyat klasszikus menekülőeszközként tartják számon. Az elmúlt hónapokban pedig sokan döntöttek úgy, hogy nemesfémbe helyezik megtakarításaikat. Ez pedig nem csak kereslet, hanem az árak felfutásában is érezhető volt. „Tavaly nyáron az arany jegyzése történelmi csúcsra, unciánként 2075 emelkedett. Befektetői körökben az év elején az egyik hangsúlyos kérdés, hogy a jegyzés a jelenlegi 1900 dollár körüli szintről ismét emelkedik-e" – mutat rá Kovács Ádám, a BÁV Zrt. kereskedelmi igazgatója.

Fotó: BÁV
Fotó: BÁV

Egyre több piaci szereplő meggyőződéssel emlegeti, hogy az idén a nemesfém tőzsdei ára az unciánként 2300 dolláros szintig is növekedhet. Ennek okait az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed idei évre prognosztizált eszközvásárlási, illetve frissen beiktatott új amerikai elnök hatalmas gazdaságélénkítő csomagjának terveiben látják. Mindkettő a dollárgyengülést okozhat, amely végső soron felfelé hajthatja az arany árfolyamát. A 2021 évi várakozásokkal kapcsolatban az említett 2300 dolláros árszintet először a Goldman Sachs bankház jelölte meg tavaly ősszel, amely véleményét a tél folyamán megerősített. Azóta több meghatározó pénzintézet, például a Commerzbank vagy a CIBC is hasonló előrejelzést tett.   

Az idei kilátásokkal kapcsolatban azonban megkerülhetetlen az arannyal kapcsolatban egyre többet emlegetett Bitcoin szerepe is. A kriptodeviza elmúlt hónapokban tapasztalt áremelkedése után a befektetők élesen két táborra szakadtak. Az egyik kör szerint a digitális pénz a befektetési lehetőségek, sőt, a menekülési eszközök között is már helyet követel magának. A kétkedők szerint viszont lufiról van szó.

Azok, akik a kérdést igyekeznek előítéletektől mentesen megközelíteni rendre egy „perdöntő" adatra hivatkoznak, ami pedig arra utal, hogy az arany még nagyon sokáig megőrzi jelentőségét. Ez pedig a jelenleg elérhető eszközök összértéke és az hogyan állítható egymás mellé. A jelenlegi teljes Bitcoin-vagyon január második felében 620 milliárd dollárt tett ki, ami alig 2,5 százaléka a már kibányászott, vagyis piacon lévő arany értékének. A világon eddig felszínre került 187 000 tonnányi arany értéke ugyanis – a jelenlegi árfolyam mellett – nem kevesebb, mint 11 000 milliárd dollár. Márpedig, amíg ez a két mutató nincs egymás közelében, addig nincs miről beszélni a kriptodeviza kapcsán – mutat rá több befektetési ház is.

A világ legnagyobb online nemesfém-forgalmazói között számon tartott Kitco Inc. tavaly év végén, 2000 ember megkérdezésével készített felmérése is egyértelmű eredményt hozott. A válaszadók 84 százaléka vélte úgy, hogy 2021 végéig a nemesfém ára meghaladja az unciánkénti 2000 dollárt. Ezek alapján pedig idén is jó befektetésnek ígérkezik a nemesfém.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 44630 43000 44670 +2,81% 44590 44630 8 750 782 330 HUF 2026-04-17 15:07:04
MOL 4280 4164 4314 +2,79% 4270 4284 3 486 513 432 HUF 2026-04-17 15:07:15
MTELEKOM 2430 2386 2434 +2,36% 2424 2428 1 370 847 022 HUF 2026-04-17 15:06:05
RICHTER 12960 12510 12980 +1,81% 12960 12980 1 179 821 920 HUF 2026-04-17 15:06:38
OPUS 368 355 380 -1,99% 368 369 206 411 900 HUF 2026-04-17 15:06:26
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Gyenge kezdés után feltámadt a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 14:44
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,36 pontos nyitás után meredeken emelkedett pénteken kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Nagy a mozgás a tőzsdén is: a Mol egyelőre erősödik,az OTP gyengül a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 11:58
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,36 pontos nyitás után emelkedett pénteken délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Csányi Sándor elmondta, mit gondol a leendő Tisza-kormányról
Herman Bernadett | 2026. április 17. 11:35
Az OTP Bank rendes közgyűlésén a szokásos beszámolón túl Csányi Sándor arról is beszélt, mit gondol a választás utáni helyzetről és a leendő miniszterekről. Biztatónak nevezte a helyzetet. 
Részvény / Deviza / Áru Fordulat: kitört a platina, átszakadt a nemesfémet visszatartó gát
Czwick Dávid | 2026. április 17. 10:18
Hetekre egy lélektaninak nyugodtan nevezhető, meghatározó árszint alatt ragadt a platina, de ez mostanra alaposan megváltozott. Úgy tűnik, újra magára talált a platina piaca: a nemesfém árfolyama átlépve a kritikus szinten, akár újabb szárnyalásba is kezdhet. Előbbihez persze nem árt, ha a geopolitikai csillagok együttállása is kedvező, és ennek alapján fontos lenne, hogy a Perzsa-öbölben enyhüljenek a feszültségek. Az árfolyam alakulásába emellett a járműiparnak is van még nem kevés beleszólása. Hogy miért? Íme a részletek. 
Részvény / Deviza / Áru Ma is hatalmasat fog esni a Mol?
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 09:31
Magyar Péter az MCC-osztalék kifizetésének megtagadását kérte a vállalattól.
Részvény / Deviza / Áru Nem hiszi el, hogy milyen erős lett a forint
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 07:26
A dollár árfolyama 309,76 forintról 309,45 forintra csökkent.
Részvény / Deviza / Áru Kiderült, hogy mi történt a New York-i tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. április 17. 06:23
Emelkedéssel zártak csütörtökön a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói.
Részvény / Deviza / Áru Elengedte magát a forint
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 18:29
Minden fontos devizával szemben gyengült.
Részvény / Deviza / Áru Magyar Péter mondatai rendesen megütötték a Molt
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 17:59
Közel 6 százalékos mínuszban végzett az olajpapír. 
Részvény / Deviza / Áru Zöldbe borultak a tőzsdék – drágul az energia és az arany
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 16:12
Pluszban nyitottak az amerikai értékpapírpiacok.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG