6p
A híresen pesszimista – vagy mondjuk inkább úgy, konzervatív - Richtertől már-már elvárás, hogy minden negyedévben meg kell verniük az elemzői várakozásokat, a 2017. harmadik negyedéves jelentés azonban néhány fontos soron még a legoptimistább elemzőket is felülmúlta. A társaság új vezérigazgatójától megtudtuk: igazából nagyon úgy mennek a dolgok, ahogy a Richter szeretné.

Jelentősen nőtt az árbevétel és a profit

A társaság árbevétele a harmadik negyedévben 11 százalékkal, 107,36 milliárd forintra nőtt, a nettó profit 16,4 milliárd forint lett, ami jelentősen, 14,4 százalékkal meghaladja a múlt év azonos időszakit (euróban 19,1 százalékos a növekedés). A portfolio.hu által készített elemzői konszenzusban átlagosan 108,7 milliárd forint árbevétel és 14,5 milliárd forint nettó eredményvárakozás szerepelt.

Az eredményeket bemutató sajtótájékoztatót hosszú idő után először nem Bogsch Erik tartotta – bő egy hete, november 1-je óta Orbán Gábor a társaság vezérigazgatója, aki 25 év után váltotta Bogsch Eriket ebben a pozícióban.  A Richter és Bogsch neve ezidő alatt gyakorlatilag egybeforrt, nem meglepő, hogy a társaság elnöki pozícióját meg is tartotta a neves szakember.  Orbán Gábor elmondta: folytatni fogja a megkezdett stratégiát, egy olyan Magyarország központú gyógyszeripari vállalatot vezet, amely törekszik arra hogy magas szellemi hozzáadott értéket teremtsen.

Honnan jön a növekedés?

Orbán Gábor elmondta: az első 9 hónapra vonatkozó magas ütemű, euróban kifejezve 19,1 százalékos árbevétel-növekedés elsősorban 4 tényező következménye: az Oroszországi, FÁK piacok eredménye, valamint a nőgyógyászati termékek piaca, a bioszimiláris termékek fejlesztése és  gyártása, valamint az originális kutatás eredménye, elsősorban a központi idegrendszer terápiája terén.

Az árbevétel növekedése földrajzi leosztásban 4 területről jön: Oroszországból, Nyugat-Európából, az USA-ból és a román nagykereskedelmi tevékenységből A 173,6 millió eurós növekményből 149,5 millió eurót ez a négy terület adott össze. A vezérigazgató szerint örvendetes, hogy a növekedés motorjává a zászlóshajó, specialty termékek váltak – ez teljes mértékben megfelel a Richter kitűzött és korábban bejelentett céljainak ahogy az is, hogy az árbevétel egyre nagyobb arányban származik Oroszországból és az Egyesült Államokból, míg Kelet-Európa részesedése csökken.

Oroszországban nem csak a rubel-árfolyamváltozás hatása miatt növekszik a Richter árbevétele: a javuló termékösszetétel, azaz a nőgyógyászati készítmények magasabb aránya is egyre inkább hozzájárul az árbevétel növekedéséhez, márpedig ezen a területen továbbra is van tér a növekedésre. Az orosz nőgyógyászati termékek esetében a Richter piacvezető.

Nyugat-Európában leginkább az Egyesült Királyságban, Spanyolországban, Franciaországban sikerült nagyobb növekedést elérni. Az Egyesült Államokban a  Vraylar royalty-bevétele 35,9 millió euró, ezen felül magasabb sürgősségi fogamzásgátló-eladások segítették az árbevétel bővülését.

Nehézségek és lehetőségek: mire kell figyelni?

A bruttó fedezet nem nőtt olyan mértékben (+16,6% euróban kifejezve), mint az árbevétel (+19,1%), az üzleti eredmény viszont sokkal jobban nőtt (+24,5%).

A bruttó fedezetet továbbra is az mozgatta, mint eddig: csökkenti a teljes piacot jellemző árerózió, a szabályozás változása miatti növekvő költségek (főként a szerializáció). A nagy- és kiskereskedelmi szegmens növekvő arányban szerepel az eredményben (elérte a konszolidált árbevétel 20 százalékát), ezek azonban alacsonyabb profitabilitással működő szegmensek, mint a gyógyszergyártás – ez is a bruttó fedezet csökkenését okozza. Az Esmya és Bemfola amortizációja is minden negyedévben a csökkenésre ható tényezők között fog megjelenni, amíg nem éri el az érték a nullát.

A fedezetet növeli viszont a Vraylarból származó bevétel, a rubel-árfolyam alakulása és a gyakorlatilag minden piacon jellemző növekvő árbevétel.

A gyengébb pénzügyi eredmény a korábban nem realizált árfolyamveszteség realizálásának, a leányvállalatoknak adott (elsősorban CHF-alapú) devizakölcsönök árfolyamváltozásának köszönhető.

Specializált, zászlóshajó-termékek: nagy dolgok mennek a háttérben

Az vezérigazgató felidézte az elmúlt időszakban ezen a téren történeteket:

  • Júliusban a Reagila készítmény forgalombahozatali engedélyt kapott az Európai Bizottságtól (cariprazine)
  • Október 10-én megtörtént a Ulipristal Acetate törzskönyvezési kérelmének befogadása USA-ban (méhmióma kezelése)
  • Október 12-én licenc-megállapodást kötöttek a Pharmanesttel (nőgyógyászati helyi érzéstelenítő)
  • Október 31-én kisebbségi részesedést szereztek az amerikai Prima-Temp vállalatban, ehhez egy licenc-megállapodás is kapcsolódott (egy, az ovuláció pontos meghatározását szolgáló  orvostechnikai eszközre vonatkozik, fertilitást / gyermekvállalást segíti)

A specializált portfólió árbevétele a központi idegrendszer esetében 17 százalékkal nőtt (149,3 millió euróra), a nőgyógyászaté 39 százalékkal. (350,9 millió euróra) – ez egyre jelentősebb arányt jelent.

Egy kicsit javítottak az éves várakozásokon

Nincs olyan piac, ahol most az eddig előrejelzettnél alacsonyabb bevételt várna a társaság, néhány területen és terméknél viszont kicsivel javítottak a várakozásokon:

A Richter menedzsmentjének várakozásai az árbevétel alakulásáról a teljes 2017-es évre (2017. november)
Árbevétel várt változása Megjegyzés
Fontosabb piacok
Magyarország 0% változatlan, kis felfelé mutató kockázat
Lengyelország 0 - 5% változatlan
Románia +5% Javítottak az előrejelzésen (mivel a várt hatósági árcsökkentés még nem történt meg)
Kelet-Európa 0% változatlan
Nyugat-Európa +15% változatlan
Oroszország 20 mrd rubel változatlan
Ukrajna +10% némi javulás
Egyéb FÁK 0% változatlan
USA 0% jogdíjak nélkül, mivel az nem a Richteren múlik
Kína +10% változatlan
Latin-Amerika +5% változatlan
Egyéb országok 0-5% változatlan
Főbb termékek (millió EUR)
Esmya 85 korábban 80, javulás
fogamzásgátlás / Grünenthal-portfólió 40 változatlan
Bemfola 30-35 változatlan
Eredményhányadosok
Bruttó fedezet 57% kis javítás
Értékesítési költségek 27% kis csökkentés, korábban 28-29%
K+F ráfordítások 10% kis csökkentés, nem a K+F kiadások csökkennek, hanem az árbevétel nő
Üzemi eredményhányad 16-17% kis javítás
Mivel a nagykereskedelem szerepe megnőtt a teljes árbevételen belül, ez pedig a stratégiától nagyjából független, jövőre nem a teljes, hanem a gyógyszergyártási árbevétel arányában fogalmazzák meg a mutatókat, közelítve az iparági sztenderdekhez.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 42010 41190 42050 +0,67% 41990 42010 8 879 501 180 HUF 2026-04-30 13:59:19
MOL 4160 4000 4166 +2,87% 4160 4164 1 818 720 498 HUF 2026-04-30 13:59:32
MTELEKOM 2492 2476 2500 +0,40% 2492 2494 801 956 352 HUF 2026-04-30 14:00:15
RICHTER 13090 12720 13170 +2,51% 13080 13100 1 263 319 790 HUF 2026-04-30 13:59:36
OPUS 328 295 328 +11,93% 326 329 133 630 422 HUF 2026-04-30 14:00:18
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Mészáros Lőrinc meglepő nyilatkozatot tett
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 13:15
Magyarország leggazdagabb embere növelné tulajdonrészét az Opusban.
Részvény / Deviza / Áru Hasít az Opus, jókor érkezett az elnök nyilatkozata
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 12:15
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 7,40 pontos nyitás után emelkedett csütörtökön délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Ki nyer ma? Naná, hogy a cápák!
Eidenpenz József | 2026. április 30. 11:33
Ki kaszál az előrejelzési piacokon – és ki fizeti a cechet? Mit árul el a Polymarket a tömegek „bölcsességéről” – vagy tévedéseiről? Egy friss kutatás kijózanító képet fest, a túlnyomó többség ugyanis veszít, és a nyereség szinte teljes egészében egy szűk, profi elit zsebében landol. Eközben a piac összességében mégis meglepően jól jósolja meg a jövőt.
Részvény / Deviza / Áru Enyhe emelkedéssel indult a kereskedés a Budapesti Értéktőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 09:27
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe minimális emelkedéssel kezdte a kereskedést.
Részvény / Deviza / Áru Fordulat a devizapiacon: gyengüléssel ébredt a forint
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 07:25
Gyengüléssel indult a csütörtöki kereskedés a forint számára a nemzetközi devizapiacon: a magyar fizetőeszköz az előző délutáni jegyzéshez képest valamennyi meghatározó devizával szemben veszített értékéből.
Részvény / Deviza / Áru Így reagált a tőzsde a Fed kamatdöntésre
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 06:19
Vegyesen zártak a New York-i tőzsde főbb mutatói.
Részvény / Deviza / Áru Nem jött jó hír a forintról, nézze meg az árfolyamot!
Privátbankár.hu | 2026. április 29. 18:58
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru A Richter sem tudta feltornázni a BUX-ot
Privátbankár.hu | 2026. április 29. 18:04
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 221,67 pontos, 0,17 százalékos csökkenéssel, 132 633,84 ponton zárt szerdán.  
Részvény / Deviza / Áru Alaposan beragadt az arany, de a legrosszabb még csak most következhet
Czwick Dávid | 2026. április 29. 16:46
Hosszabb ideje egy szűkebb ártartományban mozog a legkedveltebb nemesfém világpiaci jegyzése. A mostani együttállás alapján pedig ez egy még rosszabb forgatókönyvnek is megágyazhat. Mi vár az arany kurzusára, ha nem csitul a közel-keleti konfliktus? Mi az a monetáris fordulat, aminek következtében a héten komoly lökéshullám érheti a sárgán fénylő nemesfém piacát? Erre derül fény a következő sorokban, de olvashat arról is, mi az, amiből mégis profitálhat az aranyár a továbbiakban.
Részvény / Deviza / Áru Feszült hangulatban ébredt New York, fontos döntésre várnak
Privátbankár.hu | 2026. április 29. 16:10
Vegyesen nyitottak az amerikai értékpapírpiacok szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG