5p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

Hernádi Zsolt egy horvát tévécsatornának elmondta, hogyan tette nyereségessé a Mol az INA-t, miért nem ment el a horvát ügyészségre, miről nem beszélgetett Ivo Sanaderrel, és miért nehéz nem kiszállni az INA-ból.

Hernádi Zsolt a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatója egy horvát kereskedelmi csatornának adott nagyinterjút. Elmondta: ha a Mol nem hajtotta volna végre az éves szinten jelentkező 2,2 milliárd kunás költségcsökkentési programot az elmúlt években, az INA ma veszteségesen működne.

A horvát kormánynak szavai szerint vissza kell térnie a realitásokhoz: azt nem lehet, hogy az egyik oldalon elveszi a növekedési lehetőséget az INA elől, a másik oldalon pedig fejlesztéseket kér számon. Feltette a kérdést, ha a horvát kormány úgy gondolja, hogy a Mol elhanyagolja az INA-t, miért nem veszi vissza.

Hernádi és az ügyészségek

Felidézte, 2010-től kezdtek el beszélni "a magukat szakértőnek nevezők" arról, hogy a 2008 és 2009 közötti szerződéseket a Mol és a horvát kormány között kriminalizálni kellene. Majd 2011-ben kezdődtek meg azok a gyanúsítgatások, amelyek arról szóltak, hogy a Mol és személy szerint Hernádi Zsolt vesztegetés útján szerezte meg az irányítási jogokat - tette hozzá. Elmondása szerint a magyar ügyészség tőle és a kollégáitól különböző adatokat foglalt le, házkutatásokat tartott, híváslistákat ellenőrzött, amelyekből egyértelműen kiderült, hogy sem a Mol, sem bármely vezetője, sem közvetve, sem közvetlenül nem követett el bűncselekményt.

Arra a kérdésre, hogy eleget kellett volna-e tennie a horvát ügyészség idézésének azt válaszolta: "a szabály az, hogy ha engem szabályosan beidéznek, akkor én megjelenek az ügyészségen. Minden idézésre, amit megkaptam, meg is jelentem és részletes vallomást adtam. Én Horvátországban semmilyen idézést nem kaptam, amelyen meg kellett volna jelennem".

A horvát ügyészséggel kapcsolatban felhívta a figyelmet arra: "a szabályok betartása az ügyészségre is vonatkozik, amely nincs a törvények felett". Véleménye szerint ebben az ügyben a horvát ügyészség kivételével mindenki betartott minden jogszabályt.

Hernádi és a Sanader-ügy

Kérdésre válaszolva elmondta, hogy a horvát ügyészség a Podravka-ügyben lépett vele kapcsolatba, amelyben átadta a kért dokumentumokat, de a Sanader-ügyben a horvát ügyészég nem lépett vele kapcsolatba.

A volt horvát miniszterelnökkel, Ivo Sanaderrel történt találkozókról kijelentette, hogy azokon illegális cselekmény nem történt, és úgy fogalmazott: igencsak sajnálja a horvát ügyészséget, amely egy éttermi beszélgetés videofelvételeit tartja megdönthetetlen bizonyítéknak a bíróságon.

Robert Jezicről a Sanader-ügy koronatanújáról kijelentette; találkozott vele, de Jezic mindig olyat kért, ami hátrányos lett volna az INA számára, ezért mindig nemet mondott a kéréseire. Hernádi szerint az ügyészség a "gombhoz varrja a kabátot, koncepcióhoz keresi a bizonyítékokat és Jezic, aki előtte börtönben is ült, beleilleszkedett a koncepcióba. Ő volt a cérna, amelyik a történetet összefűzte, és amelynek a célja a nagy hal kifogása volt". "A civilizált világ minden országában az ügyészségnek nem az a feladata, hogy a vád prekoncepcióját alátámassza bizonyítékokkal, hanem, hogy minden bizonyítékot felkutasson és az igazságot derítse ki. Nem ezt tette a horvát ügyészség, és ez egy súlyos hiba" - mondta.

Miért a Mol irányítja az INA-t?

Az INA-ban meglévő irányítási jogokkal kapcsolatban emlékeztetett, hogy egy cég irányítása nem a részvények tulajdoni hányadától függ, amire példaként felhozta, hogy Pakisztánban a Mol 10 százalékkal rendelkezik egy földgázmezőben, mégis a kezében vannak az irányítási jogok.

Hernádi Zsolt szerint nem szabad hinni azoknak a "magukat szakembereknek nevező" megszólalóknak, akik szerint 2008-ban a horvát nemzeti érdekeket átjátszották. Ezeknek az embereknek egyetlen vágya van, hogy visszaüljenek az INA vezetésébe, hogy azt csinálhassák, ami miatt az INA-t 2003-ban értékesíteni kellett - mondta. "2003-ban azért értékesítették az INA-t, mert nem volt fenntartható; ezért hívtak be stratégiai partnert, a Molt. A világgazdasági válság kezdetén a horvát kormány képtelen volt kezelni az INA pénzügyi problémáit, ezért a Mol felajánlotta segítségét, azzal a feltétellel, hogy átveszi az INA irányítását, amelyet szerződésekben rögzítettek" - tette hozzá.

Hozzátette: a horvát kormány havonta hoz olyan szabályokat, amelyek csökkentik az INA nyereségét.

Nehéz így nem kiszállni az INA-ból

Meglátása szerint "a horvát kormánynak a realitások szintjén kellene állnia. A kormány az egyik kezével elvesz, a másikkal azt mondja, ezt meg kell csinálnod, akkor mi ebben biztosan nem leszünk partnerek. Ha a szabályozó környezet kiszámítható lesz, akkor a Mol hajlandó maradni, de ha továbbra is csak követelnek és minden eszközt elvesznek az INA-tól, ami a növekedést szolgálná, akkor azt mondom, hogy hozzunk be olyan partnereket, amelyek jobban tudnak együttműködni a horvát kormánnyal, mert erre nem mi vagyunk megfelelő partnerek"- jelentette ki.

Arra a megjegyzésre, hogy a Mol egyik lábbal már kint van az INA-ból emlékeztetett: pár hónappal ezelőtt a Mol megkezdte az INA-részvények esetleges értékesítésének előkészítését, miközben a horvát kormánnyal nagyon lassúak a tárgyalások. "Januárban döntöttünk, hogy begyorsítjuk a tárgyalásokat. Azóta nem találkoztunk. Ez nem az a tempó, amivel az üzleti életben sikereket lehet elérni" - mondta Hernádi Zsolt.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 46800 46690 46970 -0,04% 46800 46810 2 655 963 660 HUF 2026-08-03 12:18:01
MOL 4570 4532 4578 +0,88% 4568 4572 1 976 407 604 HUF 2026-08-03 12:18:44
MTELEKOM 2734 2720 2754 -0,44% 2728 2734 231 617 660 HUF 2026-08-03 12:17:59
RICHTER 11850 11770 11950 +0,42% 11820 11850 717 670 000 HUF 2026-08-03 12:14:13
OPUS 352 351 360 -1,68% 352 358 7 362 340 HUF 2026-08-03 12:13:15
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Még kitart a magyar tőzsde emelkedése
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 3. 12:25
Épphogy, de még emelkedik a hazai értéktőzsde részvényindexe. A főbb papírok vegyesen teljesítenek. 
Részvény / Deviza / Áru Extrém éveken vannak túl a befektetők, az euró tisztább helyzetet teremthet – Klasszis Podcast
Imre Lőrinc – Izsó Márton | 2026. augusztus 3. 11:31
A 2020-as évek elején elszabaduló infláció és az emelkedő kamatkörnyezet alapjaiban változtatta meg az emberek befektetésekről való gondolkodását. Ráadásul Magyarországon ezek a hatások extrém módon csapódtak le – mondta el a Klasszis Podcast legújabb epizódjában Szabó Balázs, a Hold Alapkezelő vezérigazgatója. Olyan magas hozamokat lehetett elérni a magyar piacon, mintha 25-30 évet visszarepültünk volna az időben – tette hozzá Jávorka Imre, a Hold Alapkezelő vagyonkezelési üzletágvezetője. 
Részvény / Deviza / Áru Az újabb iráni béketárgyalás esélye hajtja felfelé a tőzsdéket
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 3. 10:00
Emelkedéssel kezdték a hetet és a hónapot hétfőn a vezető európai részvénypiacok, miközben jelentősen csökkentek az olaj- és földgázárak az iráni helyzettel kapcsolatos enyhülő geopolitikai feszültségek nyomán. 
Részvény / Deviza / Áru Kissé szédeleg a forint a hőségben
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 3. 07:23
Az olajáresés sem lökte lejjebb a forintot.
Részvény / Deviza / Áru Történelmi japán-amerikai beavatkozás a jen védelmében
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 3. 06:05
Japán és az Egyesült Államok összehangolt devizapiaci intervencióval támogatta a japán jent, miután a valuta csaknem 40 éves mélypontra gyengült a dollárral szemben.
Részvény / Deviza / Áru Új csúcson a tőzsde: így lubickolt Pest a rekkenő hőségben
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 2. 10:54
Hasított a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az összesítés szerint.
Részvény / Deviza / Áru Nem lehetett oka panaszra az amerikai befektetőknek
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 1. 08:41
Emelkedéssel zártak pénteken a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói.
Részvény / Deviza / Áru Ne most nézegesse jókedvében a forint árfolyamát
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 18:10
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben pénteken a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon, valamint gyengüléssel fejezte be a hetet és júliust is.
Részvény / Deviza / Áru Annyi rossz hír után végre egy jó: történelmi csúcson zárt a magyar tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 17:58
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 235,2 pontos, 0,16 százalékos emelkedéssel, történelmi csúcson, 146 688,57 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Meglódult a kereskedés, nézze, hogyan nyit az amerikai tőzsde és mozdulnak az olajárak
Privátbankár.hu | 2026. július 31. 16:15
Indexerősödéssel indult a pénteki kereskedés az amerikai részvénypiacokon, miután a technológiai vállalatok kedvező gyorsjelentései ismét erősítették a mesterséges intelligenciával kapcsolatos befektetői bizalmat. A piacot elsősorban az Amazon kiemelkedő felhőszolgáltatási eredményei támogatták, miközben az Apple árfolyamát a chipellátási problémák miatti aggodalmak húzták le.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG