3p
A Lehman-válság óta nem látott rossz hete volt a részvénypiacoknak, és sok árupiaci terméknek is, mint a kőolaj. Míg a kötvényeket veszik, mint a cukrot, a szintén menedékeszköznek számító nemesfémek inkább zuhannak, de megvan ennek az oka. A BUX alulteljesítő volt, és ritka nagyot zuhant az OTP és a Richter.
OTP-lufi egy gyereknapi rendezvényen a Városligetben (2019 május). (Fotó: Eidenpenz József)

A 2008-as Lehman-zuhanás óta nem volt ilyen rossz hete a tőzsdéknek a Bloomberg szerint. A vírusválság akkora félelmeket kavart, ami már-már általános pániknak nevezhető. A Stoxx 600 európai részvényindex ma is 3,9 százalékkal zuhant. Ugyanennyivel esett a német DAX, valamivel kevésbé a francia vagy a brit mutató.

Az Egyesült Államokban valamivel jobb a kép, az S&P 500 index 2,2,  A Nasdaq technológiai index 1,4, a Dow Jones ipari átlag 2,7 százalékkal esik. Egyes feltörekvő részvénypiacokon súlyosabb a helyzet, mint Görögországban, Oroszországban vagy Törökországban. Reggel Ázsiában is csúnya, három százalék körüli esések voltak.

Budapesten a BUX index is a rosszabbul teljesítők közé tartozott, 5,7 százalékkal zuhant. Élen az OTP-vel, amelyik 7,4 százalékkal bucskázott a mélybe. A Richter 6,3, a Mol 3,8, a Magyar Telekom 5,0 százalékkal követte. Délelőtt a forint is történelmi mélypontra süllyedt, 340,6 volt az euró, erről itt írtunk. De aztán magához tért, péntek este 337,50 az euró ára.

További és frissebb árfolyamok itt láthatók

Új és új kötvényrekordok

A piacokon kamatcsökkentést várnak a Fed-től és az Európai Központi Bank is eléggé galamblelkűen nyilatkozott. Így nem csoda, hogy a kötvényhozamok is gödörben vannak. A 10 éves amerikai államkötvények hozama nap mint nap új történelmi mélypontot üt, ma már csak 1,16 százalék.

Sok minden másként működik, mint amit megszokhattunk. A kamatcsökkentéseknek például, de már a csökkentési várakozásoknak is jótékony hatása szokott lenni a részvénypiacra. Most ez nem érvényesül, csak a kötvénypiacon. A piaci szereplők a jelek szerint nem hiszik el, hogy a járvány hatásai ellen kamatcsökkentéssel fel lehet venni a harcot.

Nemesfémek szabadesésben

Érdekes módon az arany és az ezüst szintén zuhan, pedig menedékeszköznek számítanak. A sárga fém három, a szürke öt százalék feletti zuhanást mutat. A palládium hét, a platina négy százalék feletti esést produkál.

A WTI típusú olaj, multinacionális (FILL) és amerikai (XOP) olajvállalatok részvényeit tartalmazó ETF-ek. Tradingview.com

A nemesfémek árának meglepő esésére egy magyarázat, hogy sok befektető akkora veszteségeket szenvedett el a részvénypiacon, amelyet már nem tud finanszírozni. Az úgynevezett margin call során a származékos ügyletek kötelező letételének feltöltéséhez pedig más eszközök, mint a nemesfémek likvidálására kényszerül.

Gáz van az olajpiacon

Négyéves mélyponton a kőolaj és az amerikai földgáz. A víruspánik egyik nagy vesztese az olaj, ma is nagyot esik, a WTI 45, a Brent 50 dollár alá ért. A részvénypiacokhoz hasonlóan az olajnak is a legrosszabb hete volt ez a 2008 as pénzügyi válság óta, mintegy 15 százalékot zuhant. Egyébként az olajcégek hosszú távon nagyon alulteljesítők, a többi ágazattól eltérően teljesen kimaradtak az utóbbi évtized részvénypiaci ralijából.

Rendkívüli OPEC-ülésről spekulál a piac az Erste Befektetési hírlevele szerint. A piacokon lévő pánikhangulat a nyersanyag piacokon is végigsöpört. A kereskedők körében terjed a pletyka, hogy már a jövő hét elején összeülnek Bécsben az OPEC tagállamok és döntenek napi egymillió hordó termeléscsökkentésről.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 39700 38830 39900 +5,53% 0 0 40 070 446 130 HUF 2026-04-08 17:07:37
MOL 3998 3880 4000 -0,55% 0 0 2 337 371 970 HUF 2026-04-08 17:05:06
MTELEKOM 2232 2212 2246 +1,92% 0 0 1 521 176 232 HUF 2026-04-08 17:06:29
RICHTER 12590 12350 12590 +3,11% 0 0 3 852 675 500 HUF 2026-04-08 17:07:31
OPUS 448 430 468 -1,54% 0 0 404 513 988 HUF 2026-04-08 17:05:09
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Mit művelt szerdán a forint? Nézze meg!
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 18:36
Alig változott szerdán a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru A tűzszünet híre egész napra biztosította a jó hangulatot Budapesten
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 18:13
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 3768,85 pontos, 2,99 százalékos emelkedéssel, 129 730,83 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Az iráni tűzszünetnek örülnek az amerikai befektetők
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 16:26
Jelentős indexemelkedéssel indult szerdán a kereskedés az amerikai értékpapírpiacokon az amerikai-iráni fegyverszünetet nyugtázva. Az olaj ára ezzel párhuzamosan nagyot zuhant, a dollár gyengült, az arany ára emelkedett.
Részvény / Deviza / Áru A világ néhány szoroson múlik
Gajda Mihály | 2026. április 8. 15:22
Az elmúlt hetekben a világ figyelme a Hormuzi-szorosra szegeződött. Irán lezárta a világ egyik legfontosabb tengeri útvonalát, és hirtelen mindenki szembesült azzal, mennyire törékeny a globális gazdaság. Ami most történik, nem egészen váratlan. A Concordeblog néhány évvel ezelőtt cikksorozatban vette végig azokat a szűk tengeri szorosokat, amelyeken a világgazdaság jelentős része halad át.
Részvény / Deviza / Áru Csodás napja van az OTP-nek
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 14:40
Így alakult délután a kereskedés.
Részvény / Deviza / Áru A Mol kivételével mindenki erősödik a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 12:05
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 21,06 pontos nyitás után emelkedett szerdán délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru A budapesti tőzsdén is örülnek az iráni tűzszünetnek?
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 09:50
Erőteljes optimizmus látható a részvénypiacokon.
Részvény / Deviza / Áru Nem hiszi el, hogy milyen erős lett a forint
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 07:35
A dollár jegyzése 321,72 forintra süllyedt 330,02 forintról.
Részvény / Deviza / Áru Kiderült, hogy mi történt a New York-i tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 06:46
Vegyesen zártak kedden a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói.
Részvény / Deviza / Áru Nem csak a tőzsdét, a forintot is felhúzta J. D. Vance?
Privátbankár.hu | 2026. április 7. 18:47
Merthogy erősödött a főbb devizákkal szemben kedden kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG