3p

Mi lesz a privát vagyonokkal?

Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.
Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!
Vegyen részt a Klasszis Investment & Wealth Management Summit 2026 konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket!

Részletek és Early Bird jelentkezés >>

A húsvét miatt ismét nagyobb figyelem irányul azokra az alapanyagokra, amelyek jelentős részét adják a bevásárlókosarunknak. A csokoládé, a mandula, a húsvéti sütemények és piskóták mellett ilyenkor különösen felértékelődnek az olyan alapvető hozzávalók, mint a kakaó, a cukor, a vaj, a búza és a tojás. Az alapanyagok piaci teljesítményét és kilátásait a Magyarországon is jelen lévő globális befektetési szolgáltató, az XTB szakértői vizsgálták meg.

A kérdés minden évben a költségekhez kapcsolódik: hogyan alakul ezeknek a termékeknek az előállítási és beszerzési ára, különösen annak fényében, hogy a fogyasztók az elmúlt öt évben tartósan magas inflációt tapasztalhattak? 

A csokoládé és más élelmiszer-alapanyagok jelentős drágulását hozó 2024-es év után idén ismét ugyanezek a kérdések kerülnek előtérbe. Egyes alapanyagok ára látványosan korrigált a tavalyi szintekhez képest, míg mások továbbra is magas árszinten mozognak, ami árnyaltabbá teszi a jelenlegi helyzet megítélését, mint ahogy az elsőre tűnhet. 

A húsvét kulcsfontosságú alapanyagainak alakulása 

A kakaó egyértelműen az ünnep legmeghatározóbb alapanyaga. Bár 2024 során jelentős áremelkedést mutatott – elsősorban a fő termelő országokban jelentkező termésproblémák és az ezekből fakadó globális kínálatcsökkenés miatt –, 2025-öt már éles, mintegy 60 százalékos korrekció jellemezte, ahogy az árak visszarendeződtek az előző év aggodalmai által felfűtött szintekről. 

Idén a kakaó tőzsdei teljesítményét továbbra is jelentős áresés határozza meg: az év eleje óta (2026 elejétől napjainkig) mintegy 45 százalékos csökkenés figyelhető meg. 

A kakaó mellett az Európai Unióban a cukor és a vaj ára is jelentős korrekción ment keresztül az előző évek szintjeihez képest. 

Ezzel szemben egyedül a búza és a tojás ára haladja meg az egy évvel korábbi szintet; ugyanakkor a búza ára továbbra is történelmi mélypontok közelében mozog.

A kakaó, a cukor és a búza tőzsdei árának alakulása az elmúlt 12 hónapban

Forrás: Koyfin

A fogyasztókra gyakorolt hatás 

Jelenleg nem várható újabb áremelkedés. Az év ezen időszakához kapcsolódó, a csokoládégyártásban használt alapanyagok árának alakulása nem egységes: bár a kakaó ára jelentősen csökkent, más alapanyagok ára inkább stabil maradt, vagy enyhén emelkedett. 

Emellett a Közel-Keleten zajló konfliktus, amely általánosan növelte az energiaárakat, várhatóan nem lesz érezhető ezen termékek fogyasztói áraiban. 

A kakaó (kék vonal, bal tengely) és a tej (fehér vonal, jobb tengely) árának alakulása 2020 és 2026 között.

Összességében jó hír, hogy a 2026-os húsvét alapanyagköltség szempontjából várhatóan kedvezőbb lesz a 2025-ösnél, különösen a magas csokoládétartalmú termékek esetében.

Ennek ellenére a fogyasztók nem számíthatnak közvetlen árcsökkenésre a boltokban, mivel ezt az időszakot jellemzően erős kereslet jellemzi.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 39800 39670 40570 -0,25% 0 0 10 689 361 400 HUF 2026-05-22 17:14:50
MOL 3828 3792 3952 -2,40% 0 0 4 496 686 602 HUF 2026-05-22 17:05:03
MTELEKOM 2622 2600 2640 -0,68% 0 0 1 124 932 750 HUF 2026-05-22 17:09:38
RICHTER 12000 11970 12250 -0,25% 0 0 2 901 135 470 HUF 2026-05-22 17:14:22
OPUS 312 307 318 +0,65% 0 0 21 890 390 HUF 2026-05-22 17:05:02
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Már a békeegyezmény látszata is elég volt: visszaesett a lélektani határ alá az olajár
Privátbankár.hu | 2026. május 25. 13:05
Hétfőn hajnalban nagyot csökkent az irányadó Brent nyersolaj ára, miután Marco Rubio amerikai külügyminiszter arról beszélt, néhány órán belül megállapodhat egymással az Egyesült Államok és Irán. Az egyezmény ugyan továbbra sem jött létre, de az olajár azóta sem emelkedett vissza 100 dollár fölé.
Részvény / Deviza / Áru A tőzsdén hisznek a háború végében
Privátbankár.hu | 2026. május 23. 08:46
Így zárták a hetet a New York-i tőzsdén.
Részvény / Deviza / Áru Járt 360 felett is az euró, de estére olcsóbb lett, mint reggel
Privátbankár.hu | 2026. május 22. 18:48
Erősödéssel zárt pénteken a forint az euróval szemben: a közel 359 forintos nyitás után este 358,54 forinton áll. A dollárral szemben is kisebb mértékben erősödött a magyar fizetőeszköz, a svájci frankhoz viszonyítva pedig gyengült.
Részvény / Deviza / Áru 130 ezer alatt zárt a BUX-index, estek a vezető részvények
Privátbankár.hu | 2026. május 22. 17:59
Mind a négy vezető részvény mínusszal zárta a hét utolsó kereskedési napját, legnagyobb mértékben a Mol árfolyama csökkent.
Részvény / Deviza / Áru Lendületesen nyitott a New York-i tőzsde, az európai gázár pedig nagyot csökkent
Privátbankár.hu | 2026. május 22. 17:01
Közel 4 százalékkal csökkent pénteken az európai gázár az irányadó holland gáztőzsdén. A New York-i tőzsdeindexek mindegyike 0,3 százalék körüli plusszal indította a hét utolsó kereskedési napját.
Részvény / Deviza / Áru A Mol húzza lefelé a budapesti tőzsdét
Privátbankár.hu | 2026. május 22. 15:53
Közel 2 százalékkal csökkent a Mol árfolyama pénteken délutánig, a BUX-index is lefelé tart.
Részvény / Deviza / Áru A Mol húzza lefelé a mai kereskedési hangulatot
Privátbankár.hu | 2026. május 22. 11:43
Félidőben a Mol tiszaújvárosi telephelyén történt robbanás húzza lefelé nemcsak az olajpapír, hanem a teljes hazai tőzsde teljesítményét.  
Részvény / Deviza / Áru Vigyázat! Hősök haltak érte, de a pénzének nem kell követnie őket
Czwick Dávid | 2026. május 22. 11:36
Szeszélyes, sőt akár veszélyesnek is nevezhető napok állnak a tőzsdézők előtt: az úgynevezett Memorial Day miatti hosszú hétvégén három napra teljesen leáll a kereskedés a tengerentúli piacokon. Ráadásul Pünkösd miatt Európa és a magyar befektetők is hatványozottan érintettek ebben a három napos időszakban. Az ünnepi időszak jelentősen megcsapolhatja azoknak a tárcáját és tőkéjét, akik a nyitott pozícióikat felelőtlenül magukra hagyják a zárva tartó piacokon. A hősök meghaltak a nemes célért, nem kell, hogy ez legyen a befektetett pénze sorsa is.
Részvény / Deviza / Áru Beszakadt a robbanás utáni pillanatokban a Mol árfolyama
Privátbankár.hu | 2026. május 22. 11:23
Nagy volt a riadalom a Tiszaújvárosban történt robbanás hírére.
Részvény / Deviza / Áru Rekordnyereséget produkált a Duna House
Privátbankár.hu | 2026. május 22. 09:12
A Duna House csoport az idei első negyedévet rekord eredményekkel zárta. A tisztított adó- és kamatfizetés, illetve amortizáció előtti nyeresége 22 százalékkal emelkedett, 1,6 milliárd forintra. Az adózott profitja pedig 50 százalékkal száguldott felfelé, 900 millió forintra.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG