3p
Eddig a Tesla egyik gyengesége az volt, hogy csak luxusautókat gyártott, legalábbis az árat tekintve. Erre limitált volt a kereslet, hisz egy Ferrarit nem kell órákig és óránként tölteni, de most itt egy autó annyiért, mint egy olcsóbb BMW vagy Audi. Úgy néz ki, hogy csak halad az elektromos autózás, és egyre több kategóriában veszi fel a versenyt a benzinessel.

Többet tud

Pár napon belül hivatalosan is bemutatják a Model 3 névre keresztelt járművet, melyet kezdetben 35 ezer dollárért fognak adni. Ez ugyan még mindig nem népautó, hisz alig kevesebb, mint 10 millió forint, de ennyiért a világban azért már egész sokan vesznek autót. Mondhatni ez a luxuskategória alsó sávja, talán az A4-es Audihoz illetve a BMW 3-as sorozatához lehet hasonlítani.

Mérete nagyjából meg is egyezik az A4-essel, idézi a Bloomberg Elon Musk vezérigazgatót. A hely viszont több benne, mivel egyrészt a hátsó ülések előtti padló részen nincs a középső kiemelkedés, másrészt az elektromos autó motorja egész kicsi és nincs kuplung, sebességváltó, vízhűtés stb., így a motortérben is kialakítottak egy csomagtartót. A cég azt ígéri, hogy az autó legalább 300 km-t megtesz majd egy töltéssel, ez azért már valami.

Hosszú garancia

Ami még igen lényeges: a cég 8 éves garanciát ad az akkumulátorra, ami az elektromos autó lelke, és árának ma még nagyjából harmadát képviseli. Emellett ugyanekkora garancia lesz a motorra is. Hogy milyen lesz a vezetési élmény és az össz-tapasztalat, ami alapján egy autó népszerűvé válik, az természetesen csak akkor derül ki, ha már tömegesen forgalomba került a típus. A korábbi Teslákkal mindenesetre igen elégedettek a tulajdonosaik.

Lassan felfutó gyártás

A Model 3-hoz egyelőre nem is lesz egyszerű hozzájutni, kezdetben olyasmi lesz, mint amikor a Kádár-rendszerben új Ladát akartunk venni: le kell előlegezni, és hosszasan várni. Nem mintha most hiánygazdaság lenne, de egy típus tömeggyártásának beindítása, főleg egy olyan gyártónál, aki eddig csak kis sorozatokat készített, nem olyan egyszerű. A kezdeti tapasztalatok alapján fogják a szükséges módosításokat végrehajtani, és a nagyobb kapacitású gyár csak jövőre fut fel, Európában és Kínában pedig 2018-ban indulnának a gyárak.

Várni rá, mint régen a Ladára

Most még nem is adhatja le akárki a rendelést: egyelőre a Tesla dolgozói tehetik meg. Március 31-én fél 9-től (kaliforniai idő szerint) viszont bárki megteheti online, 1000 dollár befizetésével. A kielégítési sorrendben viszont először a korábbi Tesla tulajdonosok lesznek elöl, utána jönnek azok, akik minél több külön felszerelést kérnek az autóhoz, utána mindenki más a jelentkezés sorrendjében. Biztos lesz egy kis tülekedés csütörtökön, utána jöhet az esetleges többéves várakozás, mint egykor a Ladáknál, Trabantoknál. Igaz, hogy bármikor vissza lehet lépni, ha valaki megunta a várakozást, és vissza is adják a foglalót.

Ha sokan járulnak a kasszához, az igen jót tehet a cég hírnevének. Több 10, esetleg 100 ezer foglalás (tegyük fel, hogy nem élnek a kamu foglalás eszközével) azt az üzenetet hordozná a befektetők felé, hogy lesz igény a Tesla egyre olcsóbb és tökéletesebb típusaira, és egy nap majd tényleg több millió autót fog eladni évente. Talán ezért is rángatták meg úgy a cég részvényét az év eleji összeomlás után.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 41610 41010 41820 +0,51% 0 0 19 017 082 260 HUF 2026-04-24 17:05:39
MOL 4100 4084 4220 -3,07% 0 0 3 293 461 146 HUF 2026-04-24 17:05:24
MTELEKOM 2492 2490 2518 -0,64% 0 0 1 675 152 408 HUF 2026-04-24 17:05:23
RICHTER 13000 12890 13180 -1,07% 0 0 1 723 640 280 HUF 2026-04-24 17:06:03
OPUS 336 311 338 +0,90% 0 0 182 118 379 HUF 2026-04-24 17:12:25
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Pirosban zárta a hetet a budapesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 17:54
A Mol és a Richter árfolyama sem emelkedett érdemben a délutáni állás óta: előbbi 3, utóbbi 1 százalékos mínusszal zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Megindultak felfelé az amerikai techrészvények, de Párizsban nem örülnek
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 17:16
Mínusz 0,75 százalékkal zárt a párizsi CAC40 index pénteken, az amerikai tőzsde vezető indexei viszont plusszal indítottak. A legnagyobbat a techrészvények indexe emelkedett a nyitás után.
Részvény / Deviza / Áru A Mol és a Richter is beesett a tőzsdén délutánra
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 15:11
A Mol-papírok árfolyama 116 forinttal, a Richter-részvények értéke 170 forinttal csökkent pénteken délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Maradt a negatív hangulat az európai tőzsdéken
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 12:21
Romlott az üzleti hangulat Németországban áprilisban. Ez sem tett túl jót az európai tőzsdei kereskedésnek.
Részvény / Deviza / Áru Mélyült a BUX gyengélkedése
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 11:59
A BUX fél 12-kor 133 930 ponton állt, ami a csütörtöki záróértékéhez képest 0,64 százalékos csökkenés, a pénteki nyitásnál pedig 873 ponttal alacsonyabb. A részvénypiac forgalma délelőtt 8 milliárd forint volt, a vezető részvények vegyesen teljesítettek az előző napi záráshoz képest.
Részvény / Deviza / Áru Az európai tőzsdéken sem bíznak az iráni békében
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 10:54
1 százalék körüli gyengüléssel nyitottak az európai tőzsdék.
Részvény / Deviza / Áru Pedig olyan szépen indult a tőzsdei reggel, de aztán...
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 10:49
Nyitásban még emelkedett a BUX, de a délelőtti órákra újra a mélybe vetette magát.
Részvény / Deviza / Áru Többezer embert küld el a META
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 09:54
Már tarol az AI? Nagy leépítéseket jelentett be a Facebook anyacége.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot ment az Intel az első negyedévben
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 09:35
Az adatközponti értékesítése futott igazán jól. 
Részvény / Deviza / Áru Nem bírja az iráni feszültséget a forint
Privátbankár.hu | 2026. április 24. 07:17
366 fölé szédelgett a magyar fizetőeszköz euróval szembeni árfolyama.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG