3p
A magyar bankcsoport első negyedéves eredménye elmaradt az előző évi számoktól. Ebben erősen közrejátszott az a tény, hogy a háború miatt 122 milliárd forintnyi korrekciós tétel csökkentette az OTP eredményét.

Az OTP-csoport a vártnál rosszabb eredménnyel zárta az első negyedévet, 88,6 milliárd forint konszolidált korrigált adózás utáni eredményt könyvelt el, szemben az előző negyedév 123,3 milliárd forintos eredményével, és az egy évvel korábbi 117,2 milliárd forintos negyedéves eredményével.

Az OTP Bank Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken publikálta a nemzetközi pénzügyi beszámolási standardok (IFRS) szerinti jelentését, amelynek alapján a bankcsoport konszolidált adózás utáni vesztesége 33,4 milliárd forint volt, ami 128 százalékkal rosszabb az előző negyedévinél, és 136 százalékkal romlott az egy évvel ezelőttihez képest.

Csányi Sándor a bank közgyűlésén már előrevetítette a háború miatti költségnövekedést. (Fotó: MTI/Kovács Tamás)
Csányi Sándor a bank közgyűlésén már előrevetítette a háború miatti költségnövekedést. (Fotó: MTI/Kovács Tamás)

Az adózott eredmény nagyságát a jelentés szerint 122 milliárd forintnyi korrekciós tétel csökkentette az első negyedévben többnyire az orosz-ukrán háborúval összefüggésben. Az elemzők a bank által készített konszenzus szerint 93,7 milliárd forintos konszolidált számviteli adózott eredményt, illetve 60,2 milliárd forintos konszolidált adózás utáni eredményt vártak korrekciós tételek nélkül.

A jelentés alapján a bank mérlegfőösszege 28 790,2 milliárd forintot tett ki az első negyedévben, ami negyedéves szinten 4 százalékos, éves szinten 18 százalékos növekedésnek felel meg. Az ügyfélhitelek nettó értéke 16 053,8 milliárd forintot tett ki, az ügyfélbetétek pedig 21 840,2 milliárd forinton álltak - mindkét esetben árfolyamszűrten - a negyedév végén. A csoport nettó hitel/betét mutatója 74 százalék volt, azaz alig változott negyedéves és éves alapon.

Az OTP-csoport összes bevétele 361,2 milliárd forintot tett ki az első negyedévben, ami változatlan az előző negyedévhez képest, illetve 20 százalékkal magasabb az egy évvel korábbihoz képest. A nettó kamatbevétel megközelítette a 240 milliárd forintot, ami 3 százalékos visszaesés az előző negyedévhez képest, és 18 százalékkal nagyobb az egy évvel korábbinál.

A működési kiadások 8 százalékkal mérséklődtek az előző negyedévhez képest, továbbá 10 százalékkal nőttek egy év alatt. Mindennek hatásaként a működési eredmény csaknem 191 milliárd forint lett, 8 százalékkal nagyobb az előző negyedévinél, és 30 százalékkal nagyobb az egy évvel korábbinál.

A teljes kockázati költségek volumene negyedéves alapon 149 százalékkal 72,8 milliárd forintra nőtt; éves alapon nézve még jelentősebb, 753 százalékos a növekedés. A jelentésben a pénzintézet emlékeztett arra, hogy az ukrán és orosz eszközök súlya a konszolidált teljes eszközállományon belül 6 százalék volt; a két leánybank nettó hitelei a konszolidált állomány 3,8 százalékát jelentették. Mindkét leánybank esetében a "vállalkozás folytatásának elve" érvényesül - jegyezték meg.

A csoporton belül a legerősebb növekedési dinamikát a bolgár, szlovén, horvát, román és szerb leánybankok produkálták 6, 5, illetve 4-4 százalékkal. Az ukrán leánybanknál negyedéves alapon 5 százalékkal bővültek a volumenek, márciusban azonban már csökkenés volt tapasztalható. Az orosz leánybanknál a volumenek negyedéves alapon 7 százalékkal visszaestek.

A magyar operációnál a hitelvolumenek az első negyedévben stagnáltak, ennek oka részben az volt, hogy februárban több száz milliárd forintnyi jövedelemadót térített vissza az állam, aminek jelentős hányadát az ügyfelek előtörlesztésre használták fel.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 40500 39800 40990 +0,35% 0 0 20 542 516 380 HUF 2026-02-06 17:10:15
MOL 3942 3884 4026 -0,95% 0 0 5 356 519 932 HUF 2026-02-06 17:12:24
MTELEKOM 1982 1954 1994 +0,30% 0 0 991 535 734 HUF 2026-02-06 17:05:06
RICHTER 11480 11120 11570 +1,32% 0 0 3 211 365 530 HUF 2026-02-06 17:07:57
OPUS 550 546 554 +0,18% 0 0 199 099 391 HUF 2026-02-06 17:05:26
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Elképesztő, amit a forint művel, csúcsra jött az újabb csúcs
Imre Lőrinc | 2026. február 7. 10:05
A kétéves rekord után is van feljebb.
Részvény / Deviza / Áru Visszatért a régi nóta, fel-le csapkod a bitcoin árfolyama
Privátbankár.hu | 2026. február 7. 09:40
A héten másfél éves mélypontra, rövid időre 60 ezer dollár alá is süllyedt a világ legnagyobb kriptodevizájának az árfolyama. Pénteken felpattanás jött, szombaton pedig ismét mínuszokat látunk.
Részvény / Deviza / Áru Minden jó, ha jó a vége – ezt a Wall Streeten is tudják
Privátbankár.hu | 2026. február 7. 08:30
Jelentős emelkedéssel zártak pénteken a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói. A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe történelme során most először lépte át az 50 ezer pontot.
Részvény / Deviza / Áru Összejött a kétéves csúcs a forintnak
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 19:40
Visszaesett az euró árfolyama a 2023 decemberi szintjére a forinttal szemben: napközben 377 közelében is járt. A dollár estére ismét 320 forint alá csökkent, ez azonban még magasabb a múlt heti szintnél.
Részvény / Deviza / Áru Belehúzott a Richter-árfolyam a hétvége előtt
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 18:14
Visszakapaszkodott a BUX-index 130 ezer fölé, és végül minimális emelkedéssel zárta a hét utolsó kereskedési napját. A Richter délutánra tartogatta az emelkedést, a vezető részvények közül a gyógyszergyártó árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Jó a hangulat a Wall Streeten, az arany pedig ismét az 5000 dollárt közelíti
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 16:23
Pénteken 1,65 százalékkal emelkedett az arany határidős jegyzése, ezzel a múlt heti rali után ismét 5000 dollár közelében áll az árfolyam. Az amerikai tőzsde vezető indexei egyaránt emelkedéssel nyitottak.
Részvény / Deviza / Áru Egyre távolodnak a 4000-es szinttől a Mol-részvények
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 14:54
Csökkent a BUX-index és a vezető részvények is gyengültek pénteken délutánig. A Mol-árfolyam esett vissza a legnagyobb mértékben. 
Részvény / Deviza / Áru Jó hírt kaptak a kávéimádók
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 13:25
Öthavi mélypontra csökkent az arabica ára az Intercontinental Exchange (ICE) New York-i jegyzésében arra az előrejelzésre, hogy a kávéfajta legnagyobb exportőre, Brazília termése jelentősen nő az idén tavalyhoz képest.
Részvény / Deviza / Áru Csúnya bukfenc a tőzsdétől, nem így indult ez a nap
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 11:45
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 0,65 pontos nyitás után csökkent pénteken délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Fekete csütörtök, halálspirál – már megint vége a bitcoinnak
Eidenpenz József | 2026. február 6. 11:34
Újabb fekete nap volt a kriptovaluta-piacon, a  bitcoin közel másfél éve nem látott mélységekbe süllyedt, és még simán zuhanhat tovább. Az okok számosak lehetnek, közük Donald Trumppal és az Epstein-aktákkal, összeesküvés-elméletekkel és halálspirállal. Megvalósulni látszik a forgatókönyv, amely négy évente ismétlődő esésektől és emelkedésekről szól, de ezekből a bitcoin előbb-utóbb mindig felállt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG