4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szerdán tartotta éves közgyűlését az OTP Bank, amelyet követően a bank vezetői sajtótájékoztatón beszéltek a várakozásaikról. Az orosz piacról való kivonulásról üzleti döntést szeretnének hozni Csányi Sándor szerint.

Ahogy arról laptársunk, az mfor.hu beszámolt, a bank közgyűlésén Csányi Sándor többször is „kikacsintott” a vendégként jelenlévő Varga Mihály pénzügyminiszterre, utalva arra, hogy a bankok nyomás alá helyezése és újabb adókkal terhelése gazdaságilag is visszaüthet.

Nem véletlen merült fel a sajtótájékoztatón, hogy Csányi Sándor esetleg valamilyen információról rendelkezik egy tervezett új adó vagy a mostaniak emelése kapcsán. Az OTP elnök-vezérigazgatója azt mondta, hogy nincs konkrét információja sem neki, sem az OTP-nek. Ugyanakkor a bank is látja, hogy valamilyen szintű kiigazításra szükség lesz, és miután korábban a bankokat mindig megtalálták, attól tartanak, hogy ez most sem lesz másképp.

A magyar gazdaság idei éve kapcsán így felmerült, hogy mit vár a pénzintézet vezetése. A bank vezetői azt hangsúlyozták, hogy jelen pillanatban senki nem tudja megmondani, hogy mikor és hogyan zárulhat le az ukrajnai háború, így arra a két országra gyakorlatilag nem lehet semmiféle prognózist adni. Ami a bankcsoport többi egységét illeti, ezek növekedése elérheti a 10 százalékot. A bank hitelezési tevékenysége továbbra is aktív lehet, az előzetesen feltételezett 10 százalék körüli hitelbővülés tartható lesz az orosz és ukrán piacon kívül mindenhol, így Magyarországon is.

A kockázati költségek ugyan növekedhetnek, de még mindig alacsony maradnak. Mint azt elmondták, a ROE mutató (return of equity – a saját tőke megtérülési aránya) megközelítheti a tavalyi értéket. Az OTP vezetése tehát továbbra is növekedést vár (a két háborús ország kivételével). Ugyanakkor figyelembe kell venni, hogy az orosz és az ukrán befektetéseken értékvesztést kell elszámolni, ami a magyar központnál fog jelentkezni. Továbbá mind a magyar, mind a bolgár egységnél vannak orosz állampapírok összesen 100 milliárd forint értékben.

Ezen kötvények kapcsán a bank vezérigazgató-helyettese, Wolf László azt jelezte, hogy a szankciók miatt nagyon nehéz a tisztánlátás, és elképzelhető, hogy át kell értékelni ezeket az eszközöket. (Ez az üzleti jelentésben csökkentené az eredményt.) Összességében viszont a vezető nem aggódik, szerinte a megtérülés rendben lesz.

Csányi Sándor elmondta, hogy az oroszországi működés beszüntetésére kérte az OTP-t Ukrajna, ugyanakkor egy ilyen lépést végrehajtani az üzleti kérdéseken túl technikailag sem egyszerű. Azt azonban vállalták, hogy nem kötnek üzletet az orosz állammal vagy állami vállalatokkal, és a tevékenységüket a magánügyfelekre, azon belül is elsősorban a fogyasztási hitelekre korlátozzák.

Csányi Sándor kiemelte, ha kapna az OTP egy megfelelő ajánlatot, akkor természetesen megfontolnák a kivonulást, egyelőre erről nincs szó. Az orosz piac elhagyása mellett üzletileg az szólhat, hogy a mostani szankciók hatására az orosz gazdaság várhatóan a következő években is gyengébb teljesítményt fog nyújtani.

A bank elnöke elmondta, az OTP azokat az értékeket, amelyeket Oroszországban befektetett és létrehozott az elmúlt években, nem szeretné „kidobni az ablakon”, ahogy a társasággal lojális kollégákat sem szeretnék cserben hagyni. Természetesen éreznek egyfajta erkölcsi nyomást, hogy zárják be orosz érdekeltségeiket, ugyanakkor elsősorban üzleti döntést szeretnének hozni.

Sajátrészvény-vásárlás kapcsán részvényesi kérdésre Csányi Sándor azt mondta, hogy nincs kizárva. Ugyanakkor a bank vezetése most óvatos, amit tükröz a többi közt az is, hogy a tavalyi év terhére csak 1 milliárd forint osztalékról döntöttek. Az OTP vezetője azt mondta, hogy jelen helyzetben sok a bizonytalanság, így Magyarországon is könnyen lehetnek megszorítások. Ezen túl az elnök-vezérigazgató azt mondta, hogy az orosz-ukrán viszonylatban is rengeteg a kérdőjel, talán egy hónap múlva tisztábban fognak látni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
Pénzügyi szektor MNB: Fokozott befektetői kockázattal járhatnak a kriptoeszközök
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 09:58
A jegybank felkészül a kriptopiaci szereplők felügyelésére.
Pénzügyi szektor Csütörtökön talán valami csodára készül a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 07:18
Erősödött kissé a forint csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Nem „gyengeelméjűek" az elemzők – tudhattuk meg a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 10. 15:01
Szabó Balázs, a Hold Alapkezelő vezérigazgatója - többek között - az extremitásokról is beszélt a Klasszis Klub Befektetői Univerzum című rendezvényén.
Pénzügyi szektor Hogyan lehet megvédeni a családi vagyont? Ezt is körbejártuk a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 8. 15:09
A családi vagyontervezés és -védelem állt a legutóbbi Klasszis Klub Live! második panelbeszélgetésének fókuszában, amely során főszerkesztőnk, Csabai Károly PIllár Zsolttal, az Equilor Alapkezelő Zrt. vezérigazgatójával, Varga Szabolccsal, a Bank Gutmann magyarországi vezetőjével és Magyar Csabával, a Cyrstal Worldwide Zrt. vezérigazgatójával cserélt eszmét.
Pénzügyi szektor Soha nem lesz vége a kamatstopnak?
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 14:39
Azt már korábban megtudtuk, hogy június 30. után is marad, most Nagy Márton azt is kilátásba helyezte, meddig szeretné kitolni a piacellenes intézkedést.
Pénzügyi szektor Folytatódik a harc a bankok és a csalók között: figyelmeztetést küldött mindenkinek az MNB
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 12:24
Jelentősen csökkent az átutalásos kibercsalások száma és a károk összege a múlt év utolsó negyedévében, de a kártyás visszaéléseké tovább nőtt.
Pénzügyi szektor Élesedik a verseny a banki megtakarítások között - segítünk a legjobbat választani
Privátbankár.hu | 2024. április 7. 16:35
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) az idei év egészében maximum 5 százalékos inflációt vár. Ennek fényében érdemes áttekinteni a banki betéti ajánlatokat.
Pénzügyi szektor Csak találgathatnak a szakértők is, hogy mitől erősödött a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 4. 07:57
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG