3p
A külföldi piacokon nem rózsás a helyzet, a Rába az európai és FÁK-piacokon erősített, így a nyereségesség ugyan megmaradt, de csökkent - ahogy az árbevétel és az adósság is.

Nehéz a pálya

A Rába Csoport közel 29 milliárd forintos konszolidált árbevétellel zárta 2016 első kilenc hónapját. Ez 12 százalékkal alacsonyabb, mint az előző év azonos időszaka. A társaság gyorsjelentése szerint a külpiaci aktivitás alakulása továbbra sem biztosít kedvező környezetet, folyamatos kihívások elé  állítja a piaci szereplőket 2016 I-III. negyedévében - az amerikai tehergépkocsi-piacon például folyamatos a visszaesés. Ezt a Rába igyekszik a termék- és vevőportfólió optimalizálásával, valamint stratégiai partnerkapcsolatok kialakításával és fenntartásával  kezelni, értékelésük szerint sikeresen. A nyereségesség megőrzését az európai és a FÁK-országokbeli tehergépjármű-szegmensben elért erősödés segítette.

Összességében a csoportszinten 12 százalékos mérséklődéssel elért 29 milliárd forintos árbevételhez a Futómű üzletág 11,1, a Jármű üzletág 36,4 százalékos csökkenéssel, míg az Alkatrész üzletág 3,8 százalékos növekedéssel járult hozzá 2016. I-III. negyedévében.

Az üzemi eredmény 802 millió forintos nyereség lett az első 9 hónapban, ami 22 százalékos csökkenés tavalyhoz képest. A készpénztermelési hatékonyságot jelző EBITDA 2,4 milliárd forint lett, 13 százalékkal kevesebb, mint egy éve.

Tovább faragták a hitelállományt

A Rába már tavaly év végére rekord alacsony szintre, 3,3 milliárd forintra csökkentett nettó hitelállománya idén tovább mérséklődött. Az időszak végére 1,5 milliárd forint lett az állomány, amit a Rába közleménye történelminek minősít - ez a folyamatosan nyereséges működés, a hatékony készpénztermelés és a szigorú működőtőke-menedzsment eredménye.

Optimista szavak az elnök-vezérigazgatótól

„A Rába hitelállománya idén jóval az iparágban szokásos szint alá került, soha ilyen alacsony nem volt.
Pénzügyi stabilitásunk adja a hátterét megkezdett, stratégiai jelentőségű beruházásainknak, amelyek célja fenntartható versenyképességünk és piaci pozícióink biztosítása kapacitásaink bővítésén és modernizálásán keresztül. Társaságunk üzletpolitikájának és rugalmas működésének egyik jele, hogy az évek óta bizonytalanul teljesítő tengerentúli piacok mellett komoly üzletfejlesztést folytatunk kontinensünkön, így mára az EU országai váltak a legfontosabb értékesítési terepünkké. A Rába stratégiai beruházásainak megvalósítása a tervezettnél jobb ütemben halad, és jelenlétünk további erősödését várjuk tőle Európában és stratégiai piacainkon” – emelte ki Pintér István, a Rába Járműipari Holding Nyrt. elnök-vezérigazgatója.

A Rába a jelentés közzététele után az egyik leggyengébben teljesítő részvény a tőzsdén, másfél százalékos csökkenésnél jár másfél órával a nyitás után. Friss árfolyamok >>

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 46400 45360 46440 +0,65% 0 0 12 060 933 980 HUF 2026-07-22 17:10:21
MOL 4400 4298 4400 +1,66% 0 0 3 214 582 948 HUF 2026-07-22 17:08:38
MTELEKOM 2652 2640 2678 -0,45% 0 0 675 373 242 HUF 2026-07-22 17:11:31
RICHTER 11740 11650 11870 -0,34% 0 0 2 123 529 820 HUF 2026-07-22 17:06:01
OPUS 361 358 367 +0,70% 0 0 7 251 421 HUF 2026-07-22 17:05:23
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Döntött a Mol: nem működteti tovább az Új Európa Alapítványt
Privátbankár.hu | 2026. július 22. 19:13
42,9 millió részvény kerülhet vissza a céghez.
Részvény / Deviza / Áru Nem bírta tartani magát a forint
Privátbankár.hu | 2026. július 22. 18:34
Újra gyengült a hazai fizetőeszköz.
Részvény / Deviza / Áru Soha nem zárt még ilyen magasan a magyar tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. július 22. 18:29
Új történelmi rekordot állított fel a BUX.
Részvény / Deviza / Áru Megugrott az olaj, drágul a gáz és az arany
Privátbankár.hu | 2026. július 22. 16:02
Miközben vegyesen nyitottak a tőzsdék.
Részvény / Deviza / Áru Elromlott a hangulat a pesti börzén
Privátbankár.hu | 2026. július 22. 14:43
Leginkább az OTP húzza vissza az indexet.
Részvény / Deviza / Áru Egyelőre a Telekom a nap nyertese a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. július 22. 11:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 4,45 pontos nyitás után csökkent szerdán délelőtt.
Részvény / Deviza / Áru Peking készül valamire: egy vagyont érhet a „kicsi ezüst”, ha ezt meglépik 
Czwick Dávid | 2026. július 22. 10:11
Nagy tervet szőtt Kína a következő öt évre, mely alaposan felforgathatja az elmúlt hónapokban jócskán lesajnált nemesfém kilátásait. A távol-keleti ország már így is vezető szereppel rendelkezik a platina globális piacán; ezt a dominanciát pedig tovább erősítheti a szuperhatalom jól felfogott stratégiai víziója, ami jelentősen felverheti a megugró kereslet miatt a nemesfém világpiaci jegyzését. Úgy tűnik tehát, hogy miközben mindenki az arany és az ezüst döcögős piaci teljesítményével van elfoglalva, a felszín alatt masszív piaci folyamatok kezdődtek el, melyek helyzetbe hozhatják a platinát. 
Részvény / Deviza / Áru Biztatóan indította a napot a budapesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2026. július 22. 09:42
Értéke a keddi záró értékéhez képest alig változott.
Részvény / Deviza / Áru Fordulat? Hirtelen nagyot gyengült a forint
Privátbankár.hu | 2026. július 22. 07:25
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerda reggel a kedd esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Kiderült, hogy mi történt a New York-i tőzsdén
Privátbankár.hu | 2026. július 22. 06:25
Emelkedéssel zártak kedden a New York-i értéktőzsde irányadó mutatói.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG