5p

A Bank360 index alapján a lakossági hitelkereslet még nem érte el a válság előtti szintet 2021-ben. A babaváró kölcsön iránti érdeklődés egyre süllyedve mélypontjára ért decemberben.

A Bank360 Lakossági Hitelkeresleti Index 82,9 százalékos értékre süllyedt decemberben, amely elmarad a novemberi 88,8 százalékos értéktől, a 2020. decemberében mért 79,4 százalékot azonban kis mértékben meghaladja. A pandémia második évét összességében jóval a válság előtti érték alatt zárta az index. 2020. januárjában ugyanis még 127,3 százalékos szinten állt a mutató. A statisztikai mutató a hazai lakosság internetes keresési tevékenysége, vagyis a főbb keresési kifejezések keresési gyakorisága alapján tájékoztat a főbb lakossági hitelek iránti érdeklődés változásáról. A havi adatokat a koronavírus-járvány során tapasztalt keresési intenzitáshoz képest kell értelmezni, vagyis a 2021. januári érték jelenti a 100 százalékot.

Egyre kevesebben akarnak babaváró hitelt felvenni (fotó: pixabay.com)
Egyre kevesebben akarnak babaváró hitelt felvenni (fotó: pixabay.com)

 
A Bank360 index csökkenését elsősorban a zöld hitel iránti kezdeti magas érdeklődés mérséklődése okozta. A lakáshitel alindex ugyanis 108,4 százalékos értéket ért el decemberben a novemberi 131,1 százalékot követően. A zöld hitel azonban így is jelentősen emeli a lakáscélú hitelek iránti online keresletet, a kedvezményes hitel nélkül ugyanis csupán 49,5 százalékos értéket tett volna ki a lakáshitel alindex értéke.
 
A babaváró hitelek mélyrepülését ugyanakkor semmi sem menthette meg, decemberben csupán 37 százalékot tett ki a gyermekvállalást elősegítő hitel alindexe. Egy év alatt tehát közel harmadára esett az érdeklődés a babaváró kölcsönök iránt, a válság előtti szintekhez képest pedig már csak az ötödét teszi ki az online kereslet a kedvezményes hitel iránt. A személyi kölcsön alindex ugyanakkor 83,7 százalékra javított az októberi 62,8 százalékhoz képest.  Noha 2021-ben már 5 hónapban is meghaladta a személyi kölcsön iránti érdeklődés a válság előtti szintet, az év végére elmaradt a pandémia előtti értékektől.

A Bank360 Lakossági Hitelkeresleti Index tavaly március óta tájékoztat a hitelpiac keresleti oldaláról. Az index a válság alatt a hitelpiac kilábalását követte nyomon, mostanra azonban már egyértelművé vált, hogy a hitelkereslet lassabban keveredik ki a válság hatásai alól, mint a gazdaság egésze. Így mindeddig még nem haladta meg a pandémia előtti szintet, csupán megközelíteni tudta a zöld hitel első hónapjában, októberben.
 
Az index korábban használt, 2020. januári mércéje nem ad reális képet a hitelkereslet havi változásairól, hiszen a válság előtti magas intenzitás miatt csak az ahhoz képest alacsony jelenlegi szinteket mutatná. A babaváró iránti érdeklődés válság alatti csökkenése a leglátványosabb, ezt részben a hiteltípus iránti véges kereslet, vagyis a gyermekvállalási korban lévő, de a hitelt még fel nem vevő párok apadó száma okozhatta.

Ugyanakkor a személyi kölcsönök iránti kereslet év végi alakulása és a Zöld Otthon Program bejelentése előtti lakáshitel számok sem mutatnak egyértelmű kilábalást. A Bank360 Index így ezentúl a koronavírus-járvány során tapasztalt keresési intenzitáshoz, 2021 januárjához képest ad számot az internetes hitelkeresletről.
 
A teljes hitelpiaci kilábalás hiánya azért is lehet intő jel, mert egyértelműen a válsághoz kapcsolható markáns visszaesés csak a személyi kölcsönök keresletét jellemezte 2020 őszén. A lakáshitelek kereslete 2021 elején kezdett volna hasonlóképp csökkenni, a nyáron azonban az MNB bejelentette a kedvezményes kamatozású zöld hiteleket, amelyek azóta megváltoztatták a lakáshitelek iránti internetes keresések összetételét. 

A lakáscélú hitelek online keresését már szeptember óta dominálja a zöld hitel, azonban a hitelfelvevők oldalán ez a lehetőség nem feltétlenül válik el élesen a piaci lakáshitelektől. Aki a zöld hitelek iránt mutat érdeklődést, az végül dönthet egy piaci hitel felvétele mellett is, és persze fordítva. Így mostantól a Bank360 Lakossági Hitelkeresleti Index lakáshitel alindexe a piaci lakáshitel és a jegybanki zöld hitel iránti online keresletet is mutatja. A zöld hitelekkel együtt a lakáshitel alindex az ősszel új csúcsot ért el, és december végén ez az egyetlen alindex, amely egyértelműen meghaladja a két évvel ezelőtti, válság előtti értékeket.

Novemberben enyhe mérséklődés jellemezte a hitelfolyósításokat. Így a személyi kölcsön 38,3 milliárd forintra süllyedt, ami kis csökkenést jelent az előző havi 40,6 milliárd forinthoz képest. A csökkenés mértéke viszont közel sem akkora, mint amennyit a keresési adatok alapján számolt 33,3 milliárd forintos keresleti volumen jelentett volna - vagyis, ha pontosan ugyanaz az összefüggés érvényesülne, mint ami a keresési adatok és a folyósítás között az elmúlt években fennállt. A babaváró hitel ennél nagyobb mértékben zuhant, 37,6 milliárd forintra a korábbi 44,5 milliárd forinthoz képest. A keresési adatok alapján azonban ennél kisebb süllyedés, 41,2 milliárdos folyósítás következett volna csupán az online kereslet csökkenéséből.

A lakáshitelek esetén novemberben már egy hónapja volt elérhető a zöld hitel, mégsem folyósítottak jelentős mértékben még a kedvezményes, energiatakarékos ingatlant előíró hitelből. A lakáshitelek folyósítása 111,4 milliárd forintot tett ki, amely csak kis emelkedést jelent a folyósításban, és elmarad a 118,5 milliárd forintos keresleti volumentől, amelyet jórészt a zöld hitelek iránt berobbanó kereslet indokolt volna. Vagyis a zöld hitelek folyósítására csak ennél később, a téli hónapokban lehet számítani.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Fokozódik a banki ajándékpénz-verseny az új ügyfelekért
Privátbankár.hu | 2025. november 16. 10:01
Egyszeri jóváírási akciót indított a személyi kölcsönöknél két pénzintézet is a napokban, így a lakossági számlák, a babaváró hitel és az Otthon Start hitel után újabb terméknél kínál több piaci szereplő is ajándékpénzt az új ügyfeleknek.
Személyes pénzügyek Újabb továbbjutó csapatokra derült fény a milliós összdíjazású versenyen
Privátbankár.hu | 2025. november 14. 15:55
Tolna, Pest, Nógrád és Heves legjobbjai biztosították helyüket az országos döntőben a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! versenyen.
Személyes pénzügyek Hétvégi meglepetések az Otthon Start feltételeiben
Privátbankár.hu | 2025. november 13. 07:44
Többek között már az igénylő testvére is szerepelhet a hitelben adóstársként. Az éjszaka megjelent a Magyar Közlönyben az Otthon Start feltételeinek további pontosítását tartalmazó kormányrendelet.
Személyes pénzügyek A középiskolások megint megmutatták, mit tudnak a pénzügyekről
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 20:51
November 11-én folytatódtak a második fordulós küzdelmek a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! pénzügyi tudatossági versenyen.
Személyes pénzügyek Nyugdíjasok és a személyi kölcsön: hogyan működik, és miért népszerű felújításra?
Gergely Péter | 2025. november 12. 15:01
A személyi kölcsön inkább az aktív korúaknak jut eszébe, ha pénzre van szükség, pedig a nyugdíjasok számára is számos banki konstrukció elérhető. A BiztosDöntés.hu szakértői szerint a havi rendszerességgel érkező nyugdíj stabil pénzügyi hátteret jelenthet, így egy jól megválasztott személyi kölcsön idősebb korban is logikus döntés lehet például akkor, ha lakásfelújításról vagy korszerűsítésről van szó.
Személyes pénzügyek Orbán Viktor elárulta: jelentős döntést hozott a kormány
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 14:40
Meghosszabbítják a kamatstopot.
Személyes pénzügyek Kgfb: jó hír érkezett a magyar autósoknak
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 14:24
November elején elindult a 2025. évi kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) kampány.
Személyes pénzügyek Fontost hír kaptak a nyugdíjasok – ez rengeteg embert érint
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 13:43
Jön a kiegészítés.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! 2025 ősz – 2. forduló 3. nap
Privátbankár.hu | 2025. november 12. 07:00
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny 2. fordulója a Tolna, Pest, Nógrád és Heves vármegyei csapatoknak!
Személyes pénzügyek Spórolhat az életbiztosításon, aki még idén megköti
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 17:48
Számít az életkor: minél idősebben köti meg valaki, annál magasabb lesz az életbiztosítása havi díja, de nem a tényleges kor.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG