2p

Farkas András nyugdíjszakértő azt szedte össze, hogy milyen lépések állnak az előtt, aki keresőtevékenységet folytat és igényelné az öregségi nyugdíjat.

A Napi.hu cikke szerint a jövendő nyugdíjasnak először is tisztáznia kell, hogy fennállnak-e az öregségi nyugdíja előfeltételei:

  • betöltötte-e a számára irányadó nyugdíjkorhatárt (2022-ben a korhatár 65 évre emelkedett, vagyis idén az 1957. január 1. és december 31. között született személyek adhatják be az öregségi nyugdíj iránti igényüket),
  • valamint megszerezte-e a szükséges szolgálati időt (legalább 20 évet a teljes nyugdíjhoz, illetve legalább 15 évet a résznyugdíjhoz, ha nincs meg a 20 éve).

A korbetöltött öregségi nyugdíjra való jogosultságnak csak két előfeltétele van: a korhatár betöltése, valamint a megfelelő szolgálati idő megszerzése. A nyugdíjigénylésnek nem feltétele a biztosítási jogviszony (munkaviszony, megbízási vagy vállalkozási jogviszony) megszüntetése – fogalmazott a Nyugdíjguru.hu oldalon Farkas András.

Illusztráció: Depositphotos
Illusztráció: Depositphotos

A versenyszférában megszakítás nélkül folytathatja a munkáját a nyugdíjas, a közszférában (ideértve az állami egészségügyet is) azonban 2022-ben is szünetel a nyugdíj mindaddig, amíg a közalkalmazotti és hasonló közszolgálati jellegű jogviszony (ideértve az egészségügyi szolgálati jogviszonyt is) fennáll - tette hozzá a szakértő.

Mint mondta, az öregségi nyugdíj legkorábban attól a naptól állapítható meg, amelyen valamennyi jogosultsági feltétel teljesült. Ezt követően bármely időpontot megjelölhet a nyugdíjigénylő a nyugdíjigénylési nyomtatványon, amelytől a nyugellátás megállapítását kéri. (Magyarországon nincs nyugdíjkényszer, így nem kötelező azonnal igényelni a nyugellátást, amint teljesültek a nyugdíj feltételei)

Mivel számolhatnak a nyugdíjasok?

Idén január elsején véget ért egy hosszú folyamat: eléri utolsó szakaszát, a 65 évet a nyugdíjasoknál a korhatáremelés. Az öregségi nyugdíjba vonulás korhatára 2014 óta, 62 évről, sávosan emelkedett.

Bár 2022-ban továbbra is (immár tizenötödik esztendeje) 28 500 forint maradt az öregségi nyugdíjminimum, az árvaellátás minimális összege duplájára, 50 ezer forintra nőtt, míg az általános nyugdíjemelés 5 százalék volt idén. Az átlagnyugdíj a 2021. novemberi 1,2 százalékos emelés után 153 290 forint volt, ez az összeg 2022. januárban az 5 százalékos emelés után 160 960 forintra emelkedett.

(Napi.hu)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Tanulságos történetek: ezek az áldozatok sikeresen küzdöttek a bankjuk ellen
Herman Bernadett | 2025. augusztus 4. 05:56
A bankszámlás csalások 99 százalékában az ügyfelek viselik a kárt, a Pénzügyi Békéltető Testület azonban sokszor az ügyfélnek ad igazat. A bankok szerint még az is az ügyfél hibája, ha nem ismeri fel külföldön a csalók által üzemeltetett ATM-et. 
Személyes pénzügyek A tanulónak 34 ezer forint egy óra – ennyit keres egy autós oktató Németországban
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 3. 10:41
„Anyagilag hatalmas előrelépést jelentett az autós oktatói munka.”
Személyes pénzügyek Éremes tudni: összehangolják a különböző lakástámogatásokat
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 2. 10:31
Megjelent a jogszabálytervezetet, amelynek elsődleges célja az Otthon Start Program, a CSOK Plusz, a Falusi CSOK és a Babaváró hitel összehangolása annak érdekében, hogy az érdeklődők maximálisan ki tudják használni együttesen is az egyes támogatási formákat.
Személyes pénzügyek Új részletek derültek ki Orbán Viktor nagy bejelentéséről
Privátbankár.hu | 2025. július 31. 12:28
A Kormányinfón árult el részleteket Gulyás Gergely.
Személyes pénzügyek Még 3 százaléknál is olcsóbb lehet az új lakáshitel
Privátbankár.hu | 2025. július 31. 09:39
Beindulhat a verseny a bankok között.
Személyes pénzügyek Mennyit hozhat a kormány legújabb dobása?
Privátbankár.hu | 2025. július 30. 16:55
Érezhető támogatás lehet az érintetteknek.
Személyes pénzügyek Megvan a legújabb csodafegyver: Orbán Viktor elárulta, mi az
Privátbankár.hu | 2025. július 30. 16:13
Új intézkedést jelentett be.
Személyes pénzügyek Főhet a feje a nyaralni induló autósoknak
Privátbankár.hu | 2025. július 30. 11:06
Megjött az árak alakulásáról szóló hír.
Személyes pénzügyek Lakásvásárlás fele annyi pénzből? Lesz, akinek ez is összejöhet
Privátbankár.hu | 2025. július 30. 09:36
Igaz, ehhez egy „szuperkombó” kell, az összes jelentősebb kedvezmény igénybevételével.
Személyes pénzügyek Még a családi titkainkat is kibeszéljük a privátbankárunkkal – és jó okunk van rá
Izsó Márton - Gáspár András | 2025. július 29. 10:14
Amikor egy privátbanki ügyfél és tanácsadója leülnek beszélgetni, az idő legnagyobb részében nem is a befektetésekről van szó – szóba kerülnek adózási és jogi kérdések, de akár a családi ügyek, magánügyek vagy épp a gyerekek dolgai is. Klasszis Podcast Fodor Bélával, az MBH Bank Private Banking egyedi értékesítés és partneri kapcsolatok igazgatójával.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG