5p
„Az életképes de gyenge hitelképességű, vagy fedezettel nem rendelkező hazai KKV-k támogatása a fő prioritás”. (x)

A várakozások szerint kiemelkedő eredménnyel zárja az MFB Csoporthoz tartozó Garantiqa Hitelgarancia Zrt a 2018-as évet. Az állami kezességvállalás KKV-hoz juttatását végző cég garanciaállománya 2018 szeptember végére megközelítette a 700 milliárd forintot. Ezzel közel 870 milliárd forint hitel került csaknem 40 ezer hazai vállalkozáshoz a Garantiqa közreműködésével. 2018-as teljes évre várható portfolió növekedés pedig megközelíti a 150 milliárd forintot. A társaság vezérigazgatójával, Dr. Búza Évát az eredményekről, és a célokról kérdeztük.

- A Garantiqa növekedése 2018-ban is folyatódott, úgy tűnik, hogy a prosperáló gazdaságban a vállalkozások bátrabban vesznek fel hitelt, amihez jól jön nekik az állami kezességvállalás. Valóban ez a helyzet?

- Így van, a kedvező gazdasági környezet jó hatással van a hazai KKV szektor hitelfelvételi kedvére, így mi is  dinamikusan bővültünk. A számok magukért beszélnek: a kezességvállalási portfoliónk 2015-ben 46 milliárd forinttal, 2016-ban 76 milliárd forinttal, 2017-ben pedig 127 milliárd forinttal emelkedett, idén pedig megközelíti a 150 milliárd forintot. Ez a dinamika, ez a növekedési ütem egyébként gyorsabb volt a KKV hitelezés bővülésénél.

Sokan szembesülnek azzal, hogy különböző okok miatt a pénzintézetek nem nyújtanak hitelt beruházásra, pályázat önrészére, az új vállalkozás elindításához. A Garantiqa szolgáltatása, a készfizető kezesség ebben segít, nézze meg ezt a rövid animációs videót:

Ilyen komoly a hazai KKV finanszírozási igénye? Hogy néz ki most a KKV hitelezési piac, mit mutatnak a számok? És mik a fontosabb kilátások?

-    Igen,   a finanszírozási igény jelentős, ezt minden kereskedelmi banki partnerünk visszaigazolja. Igaz ez még annak ellenére is, hogy a KKV-k finanszírozáshoz jutását uniós forrású, kedvezményes hitelek is támogatták. Szóval a KKV-szektor kielégítetlen finanszírozási igénye továbbra is jelentős: a Magyar Fejlesztési Bank egy nem túl régi felmérése szerint az életképes mikro-, kis- és középvállalkozások negyede, nem, vagy csak részben juthat hozzá forrásokhoz a kereskedelmi banki szektorból. A finanszírozási hiányosságokkal érintett vállalkozások többsége az elutasítástól tartva fel sem vette a kapcsolatot a pénzintézetekkel. Ez fontos jellemzője a piacnak, amire válaszokat kell találnunk nekünk is.

-    Milyen válaszokat tud adni erre az állami hátterű kezességvállalással tulajdonképpen a KKV hitelezés multiplikátoraként is működő Garantiqa?

Fontos feladatunk, és egyben kihívás is számunkra, hogy minél több olyan vállalkozás mellé oda tudjunk állni, amelyek a kezességvállalás nélkül nem tudnának forráshoz jutni. Minden felmérésünk és tapasztalatunk azt mutatja, hogy a megfelelő biztosítékok megléte bizonyul még mindig az egyik legfőbb hitelfelvételi akadálynak, így a kezességvállalásunknak fontos szerepe van a KKV-k finanszírozáshoz jutásában. 2018-ban már minden ötödik hitelfelvétel a Garantiqa kezességvállalásával valósult meg. Azt lehet mondani, hogy a Garantiqa mára a hazai KKV finanszírozás meghatározó szereplője, ugyanakkor nagyon fontos számunkra, hogy minél több hazai mikro- kis- és középvállalkozást sikerüljön megismertetni az állami kezességvállalásban rejlő előnyökkel. Ennek érdekében egyébként ettől az évtől szakmai partnerekkel és érdekképviseletekkel működünk együtt az ismeretterjesztő, edukációs tevékenységünk erősítésére. Valóban az lenne a cél, hogy minél több olyan vállalkozás forráshoz jusson, és megkapja a fejlődés, fejlesztés lehetőségét, amelyek esetleg erről korábban nem is nagyon álmodhattak. Ami pedig a konkrétumokat illeti: az Európai Beruházási Alappal még 2017 októberében kötött megállapodásunk  lehetővé, teszi, hogy az úgynevezett COSME viszontgarancia program keretében közel 3500 hazai KKV juthasson, mintegy 80 milliárd forintnyi hitelhez. Ez új lehetőséget jelent a szektor számára, csakúgy, mint az idén indult Irinyi Garanciaprogram, amely az Irinyi-tervben kiemelt ágazatok támogatását elősegítő kezességvállalási konstrukciónk. Szintén a COSME program tettel lehetővé a portfoliógarancia termékünk bevezetését, ami azért mérföldkő a társaságunk életében, mivel a portfoliógarancia esetében a kezességvállalások átfutási ideje nullára csökkent.

-    Ez hazai kis és közepes vállalkozások meglehetősen nagy tömegének lehet jó hír, nem? Mire alapozható ez az optimista megközelítés?

-    Egyszerűsítve azt lehet mondani, hogy a gazdasági konjunktúrára. Az erős hazai és uniós gazdasági növekedés egyre optimistábbá teszi a finanszírozókat és a vállalkozásokat, így a pozitív hangulat a hitelpiacon is megmutatkozik. Ráadásul ezt az óvatos optimizmust támasztják alá a szektor kilátásairól szóló kutatások és a saját tapasztalataink is. Noha egyre optimistábbak a szektor szereplői, azért a válság tanulságait levonták, a bankok megfontoltan viszonyulnak a hiteligényekhez, amit csak a megfelelő fedezet mellett hagynak jóvá. Ezért van nagy tere a Garantiqa kezességvállalásának és ezért tudunk érdemben segíteni a hazai KKV szektor egyre több szereplőjének.

(X)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Jön a 13. és 14. havi nyugdíj, ezeket a tanácsokat érdemes megfogadniuk a nyugdíjasoknak
Privátbankár.hu | 2026. február 11. 15:37
Péntek 13. az idén szerencsés nap a nyugdíjasok számára, de a plusz pénzt érdemes befektetni, hogy tovább kitartson – írja laptársunk, a Klasszis Média csoportba tartozó Mfor.hu. 
Személyes pénzügyek Trendi akarsz lenni vagy gazdag? Melyik a jobb befektetési stratégia?
Eidenpenz József | 2026. február 11. 10:43
Vannak elfelejtett, elhanyagolt, sőt utált befektetések, amely segítségével nem leszel trendi, de gazdag még lehetsz. Tavaly egy sor ilyen szürke és unalmas eszköznek felvirradt a napja, és nagyot ugrott az árfolyamuk, némelyek dupláztak. Hogyan szokták ezeket kiválasztani?
Személyes pénzügyek Fontos újdonsággal rukkolt elő az államkincstár az állampapír-vásárlók számára
Privátbankár.hu | 2026. február 10. 12:55
Január 10-étől már Digitális Állampolgár (DÁP) mobilalkalmazással is elérhető a Magyar Államkincstár (MÁK) WebKincstár és MobilKincstár applikációja.
Személyes pénzügyek Magyar állampapír helyett főleg külföldre talicskázták a pénzt a magyarok
Herman Bernadett | 2026. február 10. 05:55
Az állampapírok helyett inkább befektetési alapokba és külföldi értékpapírokba fektették be tavaly az új megtakarításaikat a magyarok. Az OTP-n nagyot nyertek, és sokan megtalálták a módját, hogyan ne fizessenek adót utána. 
Személyes pénzügyek Újabb rekord dőlt a TBSZ-eknél, tovább nő a számlák száma
Privátbankár.hu | 2026. február 9. 14:25
Az év végén már közel 519 ezer tartós befektetési számlát (TBSZ) vezettek a pénzügyi szolgáltatók Magyarországon, bő harmadával többet, mint egy évvel korábban.
Személyes pénzügyek Tankolna? Ezt szeretni fogja: zéró a kulcsszó a kúton
Privátbankár.hu | 2026. február 9. 11:29
Már nem először fordul elő ilyesmi néhány nap alatt. 
Személyes pénzügyek Indul a nagy Revolut kutatás, értékes nyereményekkel
Natív tartalom | 2026. február 8. 08:22
Mintegy 2 millió magyar használja a Revolut szolgáltatásait, így mára megkerülhetetlen tényező a hazai pénzügyi szolgáltatók között. De mit gondolnak a felhasználók a Revolutról, mire használják azt, mivel elégedettek és mivel nem, választanák-e elsődleges számlának? A BiztosDöntés.hu online, 10 perc alatt kitölthető kutatásában ezekre a kérdésekre is keresik a választ, a résztvevők között pedig értékes nyereményeket sorsolnak ki.
Személyes pénzügyek Figyelem nyugdíjasok! Előbb hozza a postás a 13. és a 14. havi nyugdíjat
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 16:21
Korábban, már péntektől kezdik kézbesíteni a februári dupla nyugdíj és a 14. havi első negyedét a posta.
Személyes pénzügyek Évek óta stagnálnak a lakásfelújítási várakozások
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 11:26
A lakosság lakásfelújítási és korszerűsítési szándékai az elmúlt három évben csak enyhe hullámzást mutattak, határozott tendenciát nem. GKI 2026. januári lakossági felmérése szerint a következő egy évben a válaszolók 6 százaléka biztosan, 18 százaléka valószínűleg nagyobb összeget fog költeni lakóingatlanára.
Személyes pénzügyek Ha ezt nem felejti el, akár a bankoláson is spórolhat
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 11:07
Érdemes alaposan körülnézni a piacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG