2p
Gyakran hallani – főként a fűtési szezonban - olyan véleményeket, miszerint a földgáz fűtőértéke megváltozott, hiszen magasabb lett a gázszámla, vagy éppen más lett a gázláng színe. Ezek a feltételezések azonban távol állnak a valóságtól – állítja a Tigáz.

A fűtőértékkel kapcsolatban időről-időre különböző tévhitek születnek és terjednek el a fogyasztók körében – írja a Tigáz. Ahhoz, hogy tisztán lássunk, ismernünk kell néhány fontos tényt.

A földgáz szénhidrogén gázok keveréke, a fűtőértéket azért mérik, hogy a különböző hőértékű földgázokat (és egyéb éghető anyagokat) össze lehessen hasonlítani. Ezt pedig a földgáz égetésekor felszabaduló hőmennyiség mérésével lehet megtenni. A földgáz fűtőértéke hazánk legnagyobb részén 33-35 MJ/m3 között van. A fűtőértéket szabvány írja elő, amelyet minden érintettnek be kell tartania.

A szabvány a fogyasztási helyre vonatkozó átlagos fűtőértéktől plusz-mínusz 5%-os eltérést enged meg, tehát a Tigáz-DSO Kft. szolgáltatási területén a fűtőértéknek 32,3-35,7 MJ/m³ közötti értéktartományban kell lennie. A földgázelosztó a rendszerébe betáplált gáz elosztását végzi. A fűtőérték értékét sem befolyásolni, sem megváltoztatni nem tudja.

A fizetendő gázdíj ebből kifolyólag nem csupán az elfogyasztott gáz térfogatától függ, hanem annak fűtőértékétől is, vagyis attól, hogy a gázból mennyi energiát lehet kinyerni. Így a szolgáltató az elfogyasztott mennyiséggel arányos díjat számítja ki.

Sokan érvelnek a fűtőérték látszólagos romlása mellett azzal, hogy lassabban forr fel a víz, vagy ami a leggyakoribb, többet kell fűteniük ahhoz, hogy elérjék ugyan azt a hőmérsékletet, mint korábban. „Az ördög a részletekben rejlik, és itt sincs ez másképp. Az például, hogy mennyi idő alatt tudjuk felfűteni a lakást, rengeteg aprónak tűnő, de igen lényeges tényező függvénye” – magyarázza a cég.

Az egyik legfontosabb ilyen tényező a földgázból nyerhető energia mellett a fogyasztó gázkészülékének állapota, a gáz nyomása, a befűtendő tér mérete, a lakás hőszigetelése és persze nagyon fontos az időjárás is.” Ezek közül néhány tényezőt mi is meg tudunk változtatni a takarékosság érdekében: rendszeresen karbantartatjuk a gázkészülékeinket, vagy energiatakarékosra cseréljük ki, továbbá elvégezzük a lakás hőszigetelését.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Igazából nem is vehetünk fel több pénzt vasárnaptól ingyenesen?
Privátbankár.hu | 2026. február 1. 08:44
A szám nőtt, de ha arányosan nézzük, egész más a helyzet.
Személyes pénzügyek Ezt kell tennie, hogy ne bukjon a vasárnapi nagy változáson
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 16:09
Február 1-jétől duplázódik az az összeg, amelyet ingyen fel lehet venni az ATM-kből, de vannak buktatók.
Személyes pénzügyek Lehet 150 ezerrel több? Vasárnaptól duplaannyi pénzt vehetünk fel az ATM-ekből
Privátbankár.hu | 2026. január 31. 14:51
Február 1-jétől az ingyenes készpénzfelvétel felső határa 300 ezer forintra nő, összesen ennyit lehet havonta kétszer kivenni az automatákból.
Személyes pénzügyek Minden autóst érintő fejlesztést jelentettek be
Herman Bernadett | 2026. január 28. 12:31
Új szereplő jelent meg a magyar online biztosításközvetítői piacon: a SimplePay Zrt. és a Hungarikum Biztosítási Alkusz Zrt. együttműködésében elindult a simplebiztositas.hu, egy új, teljesen online működő biztosításközvetítői platform, amely a mesterséges intelligenciát is használja. 
Személyes pénzügyek Csaknem 50 ezer csaló cég szerepel már az MNB nyilvántartásában, ön is böngészhet közöttük
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 12:46
Naponta tucatnyi céggel bővül a táblázat, az MNB mellett a külföldi hatóságok is folyamatosan adják ki a figyelmeztetéseket. 
Személyes pénzügyek Még mindig kizárva – megjelent az otthontámogatás fontos módosítása
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 07:16
Egy kör továbbra sem kap lehetőséget, a határidőt viszont kitolták. Fontos változásokat hozott az otthontámogatásról szóló jogszabályok módosítása.
Személyes pénzügyek Ne induljon útnak utasbiztosítás nélkül
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 12:38
Kihívásokkal indult az új év a biztosítók számára, hiszen az extrém hidegben több a káresemény mint normális időjárás esetén, de a piaci szereplők folyamatosan az ügyfeleik rendelkezésére állnak – mondja Jeney Attila, a Magyar Biztosítók Szövetségének  (MABISZ) kommunikációs vezetője. 
Személyes pénzügyek Új határidő: eddig lehet igényelni a közszolgálati otthontámogatást
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 10:46
Február 15-ig lehet igényelni a közszolgálati otthontámogatást a korábbi, január 20-ai határidő helyett. A munkáltatói kölcsön sem akadály, és az önkormányzat tűzoltói is igényelhetik az akár 1 millió forintot.
Személyes pénzügyek Az Otthon Starthoz már legalább 200 ezer forint ajándékpénzt ajánlanak
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 15:06
A kedvezményes hitelprogram elindítása után egyre több bank kínált külön jóváírást – azaz ajándékpénzt – és a verseny odáig fokozódott, hogy már minden bank ajánlata között szerepel legalább 200 ezer forint jóváírás valamilyen formában.
Személyes pénzügyek Rengeteg kedvezménytől elbúcsúzhatnak az egyedülálló anyák
Privátbankár.hu | 2026. január 22. 08:21
Az elmúlt években bővült az elérhető családtámogatások köre, azonban az egyedülálló szülőknek továbbra sincs egyszerű dolguk. A párban élők bizonyos élethelyzetekben több kedvezménnyel számolhatnak, de a hiteligénylés és az ingatlanvásárlás is jóval nagyobb kihívást jelent az egyedülállók számára. A Bank360 kiszámolta, hogy nemtől, életkortól és a nevelt gyermekek számától függően kik és milyen mértékben tudják kihasználni a különböző kedvezményeket. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG