4p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Két esetben megindult a gyártás átszervezése Kínából Magyarországra– mondta el Konkoly-Thege Máté. A ThegePlastic Kft. ügyvezetője hozzátette, hogy a kormányzati lépések is egyre inkább a hazai ipari szereplők helyzetbe hozását segítik. A fentiek hatására a környezetterhelés is komolyan visszaeshet, illetve a körkörös gazdasághoz köthető beruházások is lendületet kaphatnak – emelte ki.

– Egyre több termék gyártására kaphatnak megbízást azok a hazai beszállítók, akik már most is kapcsolatban vannak a nagy nemzetközi cégekkel. A koronavírust övező pánik hatására az ellátási láncok lerövidülnek és a termelés jelentős része visszakerülhet Európába Kínából. Egyes iparági források szerint az első ilyen megállapodások már meg is köttettek hazánkban, méghozzá két autóipari megbízásról tudni –mondta el az ipari robotok és műanyagipari gépek kereskedelmével és szervizével foglalkozó ThegePlastic Kft. ügyvezetője.További lökést kaphat az autóipar az elektromos járművekhazai gyártásának felfutásával, hiszen ebben az esetben nem kell áttelepíteni, a gyártási technológiákat már egyből nálunk indítják – tette hozzá Konkoly-Thege Máté.

A legnagyobb kérdés, hogy lesz-e fizetőképes kereslet

– Attól függetlenül, hogy milyen lesz a válság kifutása, annyi biztos, hogy hosszútávon a hazai és európai gyártás némiképp drágább lesz, még a szállítási költség visszaesése mellett is. Azt, hogy ez mennyire fogja a kész termékek árát befolyásolni szinte lehetetlen megjósolni, hiszen rengeteg a változó, a műanyag alapanyagok ára például éppen csökkenőben van. De mindennek a jelentősége eltörpül amellett, hogy az unió és a nemzeti kormányok a munkahelyek hosszútávú biztos fennmaradását elő tudják-e segíteni, így biztosítva a felvevőpiacot– mondta el az ügyvezető.

A környezet hálálja meg

Azonban az örömteljes, hogy az átalakítások hatására a természetkárosítás komolyan vissza fog esni, egyrészt a szállítás igen környezetszennyező, illetve a műanyagiparban jó ideje az újrafelhasználás növelése az elsődleges szempont a gépek energiafogyasztásának letörése mellett. Utóbbi hazánkban valóban komoly előrelépést hozhat, hiszen sajnos – mint az autópiacon –sok a régebbi gép, melyeknek nagyobb az energiafogyasztása, így szennyezőbben működnek. Egy szemléletes példával élve, az újrahasznosítás első lépcsőfokának számító Rapid műanyagdarálók legújabb szériája akár 80 százalékkal kevesebb áramot használ, mint a korábbi modellek, pedig a svéd gyártó eddig is ügyelt a környezetre – emelte ki Konkoly-Thege Máté.

Komoly segítséget jelent a hazai iparnak az állami támogatás

– A válság megoldásában komoly szerepe lesz az állami beavatkozásoknak is, a munkahelyek megtartása mellett az ipar versenyképességének segítése is elkerülhetetlen, utóbbira kiváló választ ad a HIPA támogatása, mely a hazai géppark modernizálását is segíti. Cégünk szakértői, akik a támogatások lehívásának teljeskörűl ebonyolítását is vállalják, úgy látják, hogy a folyósítások felgyorsultak, ami kiemelten fontos a válságidőszakban.

Az uniós és nemzeti törekvések fókuszában a fentiek mellett a környezetvédelem áll (remélhetőleg megfelelő súllyal), mely a körkörös gazdaság megteremtését kell, hogy jelentse, amiben szintén fontos szerepet kapnak az új gépek. A Humusz Szövetség által a közelmúltban közzétett, az adórendszer átalakításával az újrahasznosítást ösztönző lépések jó irányt jelenthetnek. Szerencsére ki lehet jelenteni, hogy egyre több olyan vállalkozás jön létre hazánkban, ami direktben az újrafelhasználást segíti elő vagy éppen olyan termékeket hoz létre, ami környezetszennyezőket vált ki – mondta el a ThegePlastic Kft. ügyvezetője.

Kevesebb új műanyagra van szüksége a modern fröccsöntőknek

– Egy modern műanyagfröccsöntőnek jóval nagyobb százaléknyi újrahasznosított műanyagot kell tudnia használnia. Ebben a fejlesztési dimenzióban is évek óta ádáz küzdelem folyik a gyártók között, és ki kell jelenteni, hogy a kínai cégek itt is utolérték az európai és japán konkurenciát. Éppen ezért várhatóan a kínai gépgyártás nem sínyli majd meg a válságot, például az árérzékenyebb Kelet-Európai piacok, ahol az olcsó munkaerő további beruházásokat hozhat, komoly felvevőpiac lehet.

Partnereink, mint a műanyagfröccsöntő óriás, a ChenHsong és az ipari robotokat gyártó Efort, csak hetekre állt le a legszigorúbb kínai lépések alatt, de még ez sem okozott kiesést, alkatrészhiányt. A válság által kiváltott rendeléscsökkenés miatt sokhelyen még a határidők is lerövidültek. A kínai lezárásokat követően rendelt robotok pedig még március vége előtt Magyarországra értek. Európai, amerikai és japán partnereinknél is hasonlókat tapasztaltunk, így kijelenthető, hogy nem az ipari szereplőkön fog múlni a válságból való kilábalás – zárta gondolatát Konkoly-Thege Máté.

Címkék: Vállalat
A rovat támogatója:
A rovat támogatója az MVM

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat A Ford hét évig csak önkéntes alapon csökkenti létszámát Kölnben
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 16:25
Az elektromos autógyár beleegyezett a munkahelyvédelmi programba, amely több mint 10 ezer dolgozót érint.
Vállalat Szentpétervár mellet fejezték be gyakorlatukat a magyar szakeberek
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 15:44
A Leningrádi Atomerőmű oktatási központjában befejeződött azoknak a magyar szakembereknek a gyakorlata, akik leendő oktatókként a blokkvezénylő teljes léptékű szimulátorán képezik majd ki a Paks II. Atomerőmű üzemeltetőit.
Vállalat A Tesla belép a világ harmadik legnagyobb autópiacára
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 14:04
Az amerikai e-autógyártó a jövő héten hivatalosan is belép az indiai piacra: július 15-én megnyitja első bemutatótermét Mumbaiban, a város üzleti központjában, a Bandra Kurla Complexben.
Vállalat Száz országba indulhat Győrből az új Audi – Orbán Viktor személyesen bocsátotta útjára
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 12:54
Nagy keresletet várnak az új modellre.
Vállalat Ez még a Google-nak is fájhat – saját pályáján támadják be az óriást
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 12:04
Alapjaiban forgatnák fel a webböngészők piacát.
Vállalat Nem tetszik a hitelminősítőnek, amit a Wizz Air-nél látnak
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 07:18
Elmaradtak a várakozásoktól az eredmények.
Vállalat A Daimler Truck tömeges elbocsátásra készül Németországban
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 18:14
Körülbelül 5 ezer munkahely megszüntetését tervezi 2030-ig – jelentette be a haszongépjárműgyártó cég kedden.
Vállalat A BP vállalja a veszélyt, visszatér a megosztott országba
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 14:58
A BP 2025 utolsó negyedévében újra megnyitja irodáját a líbiai fővárosban, Tripoliban – közölte hétfőn a líbiai nemzeti olajvállalat, a NOC.
Vállalat Még mindig röpködnek a mínuszok Csányi Sándor és Mészáros Lőrinc borászataiban
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 11:40
2024 nagy kihvást jelentett a borászatoknak, és nem csak időjárási szempontból. Csányi Sándor és Mészáros Lőrinc érdekeltségeiben továbbra is jelentős veszteségeket könyveltek el, egy szekszárdi vezető borászat irányítója ellen pedig eljárás indult és letartóztatták.
Vállalat Visszaestek a Mercedes eladásai
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:41
Nem veszik a Mercedeseket, csak Európában nőtt az eladások száma. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG