3p

Az elmúlt évek nehézségei után 2024-ben a gazdasági mutatók ismét javulást mutatnak, azonban az EU-ban már érezhető a forrásszűkülés, kevesebb lesz a vissza nem térítendő támogatás. A finanszírozási környezet változása mellett az ESG-követelmények is egyre szigorúbbak a vállalkozások számára. Mindezek következtében a kkv-k számára a hosszú távú tervezés egy különösen kiemelt feladat.

„Az elmúlt években több válságot kellett a gazdaságnak leküzdenie, az idei évben újra növekszik a gazdaság, a tavalyi rekordinflációt sikerült letörni. Ez a tendencia 2025-ben felerősödik és várhatóan az egész évtizedben fennmarad” – vázolta fel a magyar gazdaság jelenlegi helyzetét a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. által támogatott Cégkassza Podcast-ban Bókay Márton, a Nemzetgazdasági Minisztérium nemzeti fejlesztés-finanszírozásért felelős helyettes államtitkára.

Nagy László Nándor, Bókay Márton, Szabó István Attila
Nagy László Nándor, Bókay Márton, Szabó István Attila

A tudatosság fejlesztésének évei következnek a kkv-k számára

Idén ugyan újra lehet pályázni európai uniós forrásokra, de az elérhető összeg kevesebb, mint korábban. A 2021-27-es EU-s költségvetési ciklusban egy pénzügyi szemléletváltást tapasztalhatunk. Eltolódott a hangsúly a támogatások irányából a pénzügyi eszközök, tehát a hitelek, garanciák, tőkepiaci megoldások felé. A kkv-szektor képviselőinek fontos, hogy a jövőben olyan beruházásokra összpontosítsanak, amelyek hosszú távon is profitot hoznak a számukra.

„Mindenképp szükséges tudatosítani a vállalkozásokban, hogy a vissza nem térítendő támogatások nem fognak mindig rendelkezésre állni. Muszáj a pénzügyi eszközök, hiteltermékek irányába elmozdulni” – mondta Bókay Márton. Majd hozzátette: „Mélyebb tudásbővítést igényel a vállalkozásoknál, hogy felismerjék az észszerű eladósodásban rejlő lehetőségeket. Jelenleg még ez a pénzügyi tudatosság hiányzik a magyar kkv-szektorból.”

Emellett a külföldi nagyvállalatok komoly fenntarthatósági elvárásokat támasztanak a magyar kkv-k felé a beszállítói láncaikon keresztül. „Ezért döntött úgy a kormányzat, hogy minél előbb meg kell alkotni a hazai ESG-szabályozást, hogy ebben a kívülről érkező nyomásban kiszámítható környezetet teremtsünk a magyar vállalkozások számára” – mondta Bókay Márton.

A garanciaintézmények szerepe továbbra is hangsúlyos a vállalati finanszírozásban

„Nagyon fontos szerepe van az olyan a garanciaintézményeknek Magyarországon, mint például a kkv-kat támogató Garantiqa is. A garanciaintézmények segítenek csökkenteni a hitelek visszafizetésével kapcsolatos félelmeket és növelni a hitelpenetrációt” – emelte ki a helyettes államtitkár.

A Garantiqa a statisztikák alapján nagyjából a kkv-szektort érintő összes kint lévő hazai hitelnek a 45-47 százalékát fedi le, tehát minden második hitelforint mögött ott áll. A Széchenyi Kártya Program keretében a hitelek 80 százalékát garanciával fedezték, ami lehetőséget adott a fejlesztésre vágyó vállalkozásoknak forráshoz jutni.

A teljes beszélgetés az alábbi linken keresztül érhető el.

Cégkassza Podcast – Bókay Márton: Kkv-finanszírozás és egyéb kihívások (youtube.com)

 

Címkék: Vállalat
A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Újabb szolgáltatást szüntet meg a Revolut Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. január 1. 17:00
Véget ért a Revolut készpénz befizetésére vonatkozó teszt időszaka Magyarországon, éles bevezetés helyett azonban kivezetés lett a történet vége.
Vállalat Ezt üzeni az ember, aki berendezte a fél világot: mindig legyen pénz a kasszában!
Elek Lenke | 2026. január 1. 15:25
A világ egyik leggazdagabb embere, üzleti zseni, aki berendezte a fél világot. A bútorai és ezerféle lakberendezési tárgya minden kontinens lakásaiban jelen vannak. De ki is volt Ingvar Kamprad, az IKEA 2018-ban elhunyt megalapítója?
Vállalat Ötéves mélyponton a BYD eladásai
Privátbankár.hu | 2026. január 1. 14:45
A BYD kínai elektromosautó-gyártó 2025-ben mindössze 7,73 százalékkal növelte eladásait, ilyen szerény dinamikára öt éve nem volt példa. Ráadásul az elmúlt hónapokban folyamatosan csökkent az értékesítés.
Vállalat Meglepően sokat neteztünk a Telekom hálózatán
PR | 2025. december 30. 12:26
A kedvezmények, szezonális ajánlatok is megdobhatták a forgalmat.
Vállalat Menekülés az orosz piacról: közel 400 milliárdos veszteséggel szabadul a Citigroup
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 11:43
Eladják az orosz leányt, elkönyvelik a veszteséget.
Vállalat Paraguayban terjeszkedik az OTP
Herman Bernadett | 2025. december 30. 08:16
Egy paraguayi bankba fektet be az OTP. A dél-amerikai ország legnagyobb digitális bankjáról van szó. 
Vállalat Mielőtt bárki észrevenné – a gépek már tudják, mi következik
Privátbankár.hu | 2025. december 27. 15:10
Gondoljon bele, cégénél már azelőtt tudnak egy közelgő problémáról vagy üzleti lehetőségről, hogy arra kollégái közül bárki felhívná a figyelmet. A gépek ugyanis jeleznek, mielőtt romlana a minőség, a projektadatokban hetekkel előre kirajzolódik, hol lesz csúszás, az ügyfél pedig már akkor „üzen”, hogy vásárolni fog, amikor ezt még el sem döntötte. Mindez nem a jövő zenéje, hanem az adatok ereje – és azoké a vállalatoké, amelyek ezt kiaknázzák. A Kontron tapasztalatai szerint a legtöbb szervezetben ezek a jelek már ma is ott vannak, csak nem jutnak el időben a döntéshozókhoz.
Vállalat Erős kritika Nagy Mártonéknak, a kriptocég lábbal szavaz
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 12:01
A Kriptomat, amely december 19-én lépett be a hazai piacra, úgy döntött hogy december 26-án este 11 órától felfüggeszti magyarországi szolgáltatásait.
Vállalat Az amerikaiak engedélyt adtak a szerb NIS-nek, de nem olajvásárlásra
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 09:01
A szerbiai állami olajvállalat, a NIS amerikai jóváhagyást kapott az orosz részesedés eladásáról szóló tárgyalásokhoz.
Vállalat Erős kínálat, de visszafogott kereslet jellemzi a kkv-hitelezést
PR | 2025. december 24. 11:42
A magyar kis- és középvállalatok számára a finanszírozási források ma is elérhetőek, a kihívás inkább az ideális gazdasági környezet megteremtése. A vállalkozások egyre tudatosabban kezelik hitelügyleteiket, a bankok pedig partnerekként támogatják őket abban, hogy a források valódi beruházásokat szolgáljanak. A Cégkassza Podcast legújabb epizódjában Benkó Tamás, az UniCredit Bank kis- és középvállalati területének ügyvezető igazgatója osztotta meg tapasztalatait a kkv-hitelezés aktuális trendjeiről.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG